VÍTE, ŽE S V SRDCI ČESKÉHO RÁJE SE HRAJE LIGOVÝ BOWLING!?

0

Jestliže řada lidí má bowling za pouhou hospodskou kratochvíli, pak vězte, že tomu tak ani zdaleka není. Jako každý sport, tak i tento se dá dělat amatérsky jen tak pro radost, nebo profesionálně – také pro radost. V České republice sice existuje pár set lidí, kteří dokázali na jeden nához udělat maximální počet 300 bodů, ale jsou i tací, co dokázali nahodit i 900! Ale to už jsou výkony na Guinnessovu knihu rekordů.

Jako spousta záležitostí, tak i bowling se k nám dostal zpoza velké louže. V USA jsou celé komplexy zaměřené jen na tuto sportovní zábavu, ale snad nejlépe ji hrají Finové, odkojení stejně jako většina seveřanů curlingem. Bowling, kterému propadá čím dál víc lidí, bude dokonce k vidění na další olympiádě, ale zatím se neví, v jaké podobě pravidel. Prostředí okolo speciálních drah, ač jde o komedii, snad nejlépe vystihuje hollywoodský film Big Lebowski.

Pravidla a počítání bodů jsou natolik složitá i pro zkušené hráče, že je vše hlídáno počítačovým systémem. Pojďme si tedy přiblížit alespoň některé bowlingové pojmy-výrazy, abychom byli takříkajíc alespoň částečně v obraze.
Každý hod je FRAME. Srazíte-li ve svém desátém pokusu všech deset kuželek naráz, připisujete si nejen STRIKE, ale získáváte jako bonus tzv. dohoz. V tom případě jde o dvouhod, ale i ten má stejný název frame. Jedna hra trvá v průměru tak osm minut. Kuželky jsou stavěny buď provázkovým systémem, nebo automatickým stavěčem. Přešlapy startovní čáry před 20 m dlouhou dráhou nemilosrdně hlídá senzor. Na jedné dráze může hrát od jednoho až po osm hráčů.

Česká bowlingová asociace sdružuje asi tisícovku týmů o třech až osmi členech, které v jednotlivých krajích hrají ABL = Amatérská Bowlingová Liga. Ta se ve stupních 1. – 10. hraje systémem podzim-jaro, přičemž každá část trvá čtyři měsíce. Ale pozor – hraje se jen 1x za měsíc!
Je s podivem, že takový Jičín nebo Mladá Boleslav nemají bowlingové centrum, zato na Turnovsku existují hned tři! Vždy jde o sudý počet drah, takže vyhlášené BB má hned dvě a dvě, tenisová hala dvě.
„Provoz našeho sálu se čtyřmi drahami byl zahájen 14. srpna 2004, a jedině tady se dá hrát pravidelná soutěž,“ přiblížil nestor karlovického bowlingu Petr Špaček, a s hrdostí dodává: „Zatímco krajský stotisícový Liberec dá dohromady osm týmů, u nás, kde se hraje 2., 3. a 4. liga, jich při šesti týmech v každé máme osmnáct!“

V lize, kde startují i týmy z Libuně či Mladé Boleslavi a Jičína, nastupují za každý tým vždy tři hráči, jejichž výhry přinášejí body. V době našeho rozhovoru vedlo 2. ligu THC Rovensko pod Troskami (na snímku) ve složení David a Luboš Havelkové, které doplňuje Jaroslav Havlišta. O celkové prvenství se však pere ještě turnovský Crazy team, tvořený trojicí Leoš Buriánek, Zdeněk Kvapil a Zbyněk Kubáček. Bowlingovou hvězdou Sedmihorek je prozatím Olda Petíř s náhozem 277 bodů.

Jde o nenáročný sport, protože k tomu toho krom trochy kumštu a šikovnosti moc nepotřebujete. Samozřejmě záleží na tom, jak se jeho provozovatel cítí i fyzicky. Boty si lze půjčit přímo na místě (pravidelně se dezinfikují!), nebo si přinést vlastní. I když na bowlingových botách bývá vpředu kůže a vzadu gumový podpatek kvůli dobržďování před hodem, hrát můžete v čemkoliv, jen musíte dodržet podmínku, aby vaše obuv nedělala šmouhy! Trénovat můžete kdykoli sami anebo s přáteli dle libosti. Případně pro děti vám odborná obsluha upraví dráhy zvednutými plůtky – mantinely tak, aby koule neopouštěla dráhu a zůstala radost ze hry. Pokud se mládež či ženy zapojí do soutěží, jsou zvýhodněni daným handicapem 8.

Koule je alfou i omegou bowlingu. Vesměs se vyrábějí tři druhy. Amatérům a příležitostným hráčům jsou nabízeny koule v hodnotě asi tisíc korun. Vyšší level se dá pořídit do tří tisíc a pro kategorii profi jsou určeny koule s excentrickým jádrem od čtyř do deseti tisíc korun. Velikost od dětské 6 až po nejtěžší kalibr 16 se udává v librách. Když to chcete přepočítat na kila – např. u koule 12, stačí vynásobit x 0,4 a dostanete váhu 5,4 kg. Klasický je počet tří otvorů pro prsty, někdy se pro vyvážení dělají dokonce čtyři.

Možná někoho překvapí fakt, že bowlingová koule se nemá koulet, ale správně klouzat a smekat! Dráhy, jejíž délka se udává v palcích (= cca 2,54 cm), se proto většinou do svých dvou třetin ošetřují speciálním a dost drahým strojem, a samozřejmě také speciálním olejem. A to vše stojí peníze. „Samotný provoz je financován hlavně z pronájmů drah. Větší opravy či nedávná modernizace šla z podpory a rozpočtu obce Karlovice,“ vysvětluje náš průvodce zvyklostmi ojedinělého svatostánku, jenž je součástí celého sportovního komplexu, který místním mnozí závidějí.

Ligový bowling pokračoval v neděli 14. října, kdy byli k vidění příslušníci 4. ligy. Jen tak juknout se do Sedmihorek můžete jít třeba ve čtvrtek 18. října, kdy se hraje 2. liga. V neděli 21. října je na pořadu další kolo 3. ligy. „Pro ligovou účast stačí dát dohromady tři až pět lidí, a přihlásit se. Ale momentálně máme zcela naplněnou kapacitu. V každém roce ovšem pořádáme pět až sedm turnajů, kde si to může zkusit a poměřit se s ostatními každý, aniž by to kdokoli řešil. Pravidla totiž uzpůsobujeme tak, aby si všichni zahráli vyrovnanou partii,“ nabízí zájemcům o bowling osvědčený postup již dávno zapálený Petr Špaček, který v současné době válí ligu za Liberec.
Nicméně doma je především v Sedmihorkách (www.bowlingsedmihorky.cz).

Připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.