ÚNOROVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Druhý měsíc letošního roku nabízí tradiční akce, jako jsou plesy, Masopust na Dlaskově statku, cestovatelské přednášky, koncerty a divadla. První únorový pátek můžete v Huntířově zavzpomínat na Karla Gotta, v neděli se koná velký dětský karneval na Střelnici, od čtvrtka 16. do neděle 19. února proběhne jedna z největších divadelních přehlídek v zemi – Žlutomodrý kocour.

Středa 1. února 2023
* MICHAL ČERNÝ – JAR. Kruger park je nejstarším africkým parkem, byl vyhlášen již v roce 1902. Jeho velikost se u nás dá přirovnat k rozloze skoro celé Moravy! Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 2. února
* MICHAL HRŮZA: NEBUDU TI LHÁT. Zpěvák Michal Hrůza a herec Petr Vydra, dva turnovští rodáci a přátelé, představí svůj společný literární počin „Nebudu ti lhát“. Jedná se o autorizovaný rozhovor Michala Hrůzy, který touto formou vzpomíná na svoje mládí, pády i úspěchy nejen v hudební branži. Turnov 2 – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 17.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Velký sál KC Střelnice od 18.00 hodin, vstupné za tým 200 Kč.

Pátek 3. února
* SBV: KLOZET. Jednoaktová úsměvná hra maďarské spisovatelky Katalin Thuróczy v podání turnovského souboru Společnost Bloumající Veřejnosti. Na festivalu Modrý Kocour byla hra vybrána k účasti na celostátní přehlídce s postupem na Jiráskův Hronov. Městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 220 Kč, na místě 250 Kč.
* MATURITNÍ PLES 4. ROČNÍKU GYMNÁZIA TURNOV. Střelnice od 20.00 hodin, vstupenky v kanceláři školy.
* BOŽSKÝ KAREL. Přijďte si připomenout nezapomenutelné hity „Božského Káji“ v podání nejlepšího revivalu Karla Gotta. Sokolovna Huntířov. Program: 20.00 Drum show Šimon Mikez, 21.00 Karel Gott revival Morava, 23.00 Retro párty. Sál otevřen od 19.00 hodin. Vstupné 150 Kč.

Sobota 4. února
* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU. Tradiční masopustní veselí. Připravena bude ochutnávka zabíjačkových pochoutek, alkoholické i nealkoholické nápoje, a především se všichni mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů. Kroje i tradiční masopustní masky předvedou folklorní soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu a Šafrán z Jablonce nad Nisou. K tanci i poslechu zahraje turnovská kapela Různá dobrá společnost. Vystoupí Horačky z Podještědí a Sdružení Roztoč. Dlaskův statek bude otevřen od 12.00 hodin.
Program:
12.00–16.00 Masopustní výtvarná dílna
13.00 Zahájení programu – předání vlády nad vesnicí starostou města Turnova
13.15 Hudební a taneční vystoupení folklorního souboru Horačky z Podještědí
13.45 Blahopřání hospodáři Dlaskova statku
14.00 Masopustní taškařice: Svatba
14.15 Hudební a taneční vystoupení folklorního souboru Horačky z Podještědí
14.35 Soutěžní tanec masek a návštěvníků o vrkoč
15.00 Masopustní taškařice: Polapená nevěra
15.30 Masopustní hra: Souboj Masopusta s Půstem
15.45 Obchůzka doláneckým údolím
16.15 Masopustní scéna: Pochování basy
* TANEČNÍ ODPOLEDNE, hasičárna na Daliměřicích od 16.00 hodin, k tanci a poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz
* IVETA A DĚDKOVÉ. Staří známí pod novým názvem. Hrají od roku 2007 písně sedmdesátých až osmdesátých let, písně z české legendární tvorby a také spoustu zahraničních perel. Malá (domácí) scéna, klub KUS ve Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 5. února
* VELKÝ RODINNÝ KARNEVAL. Žlutá ponorka ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov vás zvou na tradiční karneval. Čekají vás hry, zábava a soutěže pro maličké i větší děti i pro rodiče. Karnevalový rej potrvá do 17.00 hodin. Střelnice od 15.00 hodin, vstupenky k dostání pouze na místě – 90 Kč bez masky, 60 Kč s maskou bez ohledu na věk.
* MISS DIETRICH LITUJE. Marlene Dietrich vydala v roce 1984 svůj vlastní životopis proto, aby umlčela všechny životopisné samozvance. Podařil se jí ovšem pravý opak. Záhadnou knihu pojmenovala sice Marlene D., ale stejně tak ji mohla pojmenovat Nic vám neřeknu. Regina Rázlová jako Marlene Dietrich a Simona Postlerová jako Maria Riva ve strhujícím rodinném souboji. Městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 500 Kč, na místě 540 Kč.

Pondělí 6. února
* KRÁLOVSKÝ BALET: JAKO VODA NA ČOKOLÁDU. Moderní mexická klasika magického realismu poskytuje předlohu pro nové dílo choreografa Christophera Wheeldona. Balet v kině Sféra ve Střelnici. Začátek v 18.00 hodin.
* PROČ PŘIŠLI LIDÉ DO KRKONOŠ A JEŠTĚ NEODEŠLI. Velmi poutavá a netradiční přednáška Lucie Koďouskové, lektorky ekologické výchovy KRNAP, o krásách a zajímavostech Krkonoš. Také bude zodpovězeno, proč mohl Kryštof z Gendorfu zbohatnout na plavení dřeva do Kutné Hory, když tam nic neteče, jaké byly ekologické katastrofy v Krkonoších v minulém století a mnohé další. Koná se v rámci projektu Aktivně ve stáří pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti. Penzion Výšinka od 14.00 hodin.

Úterý 7. února
* VEČER NA SBOŘE: CO JE V KRKONOŠÍCH TAK ÚŽASNÉHO? Poutavá a netradiční přednáška Michala Skalky, vedoucího ekologické výchovy KRNAP. Proč se Krkonoším říká „Ostrov Arktidy uprostřed Evropy“? Jsou laviny pro přírodu O. K. nebo K. O. a další. Hudební doprovod Petr Kostka. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Akce městské knihovny.

Středa 8. února
* PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY VI. Šestý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek. Základem všech přednášek je návštěva mineralogických lokalit, sběr a nákup minerálů, geologický výzkum, těžba nerostných surovin nebo poznávání hor a místní geologie. Přednášky jsou určené široké veřejnosti. Téma: Putování po nejvyšších vrcholech evropských zemí (Jiří Pazderský, geolog a cestovatel). Povídání o horách, lidech a cestování obohacené o zážitky a geologické postřehy z úspěšného výstupu na všech 52 nejvyšších vrcholů evropských zemí. Expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje, začátek v 17.00 hodin.

Čtvrtek 9. února
* VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU – HABSBURKOVÉ BEZ TRŮNU. Cyklus přednášek zachycuje osudy vybraných příslušníků habsburského rodu, kteří byli ve střetu se zavedenými rodovými předpisy a často i dobovou morálkou. Všechny osobnosti, o kterých budeme hovořit, se dostaly z nejrůznějších, obvykle ryze osobních důvodů do konfliktu s císařem Františkem Josefem I., jehož důsledkem bylo vyloučení z habsburského rodu a nucený odchod z monarchie. První hodina je ukázková a zdarma. Sálek v hlavní budově městské knihovny od 9.30 hodin.
* BOHEMIA BALET. Taneční soubor Bohemia Balet při Taneční konzervatoři hl. m. Prahy si pro vás tentokrát připravil program složený ze čtyř částí. Těšit se můžete na choreografie Mozartissimo, Penzion na předměstí, Kdo jsem já a Létejte bezpečně. Večerem vás provede umělecký ředitel Jaroslav Slavický. Turnovský hudební večer, městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 210 Kč, na místě 240 Kč.

Pátek 10. února
* CESTOVNÍK: Tádžikistán – hory, kam se podíváš. Promítá a vypráví Anežka Smutná. Tádžikistán ve dvou – těžké batohy ve Fanských horách, dlouhá aklimatizace, pokusy vylézt nějaké pětitisícovky a nakonec toulky okrajem Pamíru. Zasedací místnost turnovské sokolovny ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Pořádá Klub českých turistů Sokol Turnov.
* MATURITNÍ PLES OAHŠ – Obchodní akademie a Střední odborná škola Turnov. Střelnice od 19.30 hodin, vstupenky k sezení 300 Kč, ke stání 250 Kč (k dostání ve třídě maturantů).
* HASIČSKÝ BÁL. Sál radnice v Rovensku pod Troskami od 20.00 hodin. Hraje skupina Styl. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů, vstupné 150 Kč.

Sobota 11. února
* SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ. Cyklus dopoledních sobotních pohádek zve všechny malé diváky na hudebně-výchovnou interaktivní pohádku, ve které se naučí vnímat krásu hudby. Hraje Východočeské dechové kvinteto Filharmonie Hradec Králové. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* DĚTSKÝ MAŠKARNÍ KARNEVAL. Od 13.00 hodin v sále radnice v Rovensku pod Troskami. Soutěže, hry, mažoretky, kouzelník, zábavný animační program. Bohatá tombola, vstupné dobrovolné.
* IV. PLES ABSOLVENTŮ A PŘÁTEL OAHŠ TURNOV. Pořádá Spolek absolventů a přátel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov. Hraje: Taneční orchestr Domestic. Moderuje: Aleš Hozdecký. Vstupné zahrnuje: program, welcome drink, teplou večeři, občerstvení na stole a slosování vstupenek. Hlavní cena: týdenní pobyt na Floridě (USA). Předprodej: recepce KC Turnov, sekretariát OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici a na adrese plesoaahsturnov@seznam.cz. Výtěžek z plesu bude použit na rozvoj aktivit studentů školy. Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 500 Kč.
* GUILTY PLEASURE. Taneční večírek je určen všem, kdo si chtějí trsnout, ale nikdo jim nehraje tu jejich hudbu. AKČNÍ DRINKY: Pink Gin + Tonic 59 Kč, Frizzante Mojito 59 Kč. Klub KUS na Střelnici od 21.00 hodin, vstup zdarma.

Neděle 12. února
* DÍLNA KOŽENÁ, CIRKUSOVÁ A KARNEVALOVÁ. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je zaměřena na vyrábění z kůže, tvorbu masek a škrabošek na karneval. Na všechny děti i jejich rodiny se těší Jan Hladík a lektorky Eva, Simona, Verča a Šárka. Koná se v rámci projektu Bookstart – S knížkou do života. Dětské oddělení městské knihovny od 10.00 hodin.

Úterý 14. února
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – PLECHOVÉ POHÁDKY. Na pohádkovém podvečeru při tomto představení rozhodnou děti, jestli si drak vezme princeznu. Tři zábavné pohádky divadelního souboru Kordula jsou vhodné pro děti už od 3 let. Po představení následuje výtvarná dílna pro všechny, kteří chtějí tvořit. Hraje Divadlo Kordula – Pavlína Kordová. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.
* POHOVKA S IVO ŠMOLDASEM. Únorová Pohovka přivítá známého českého básníka, překladatele, scénáristu, kulturního publicistu, redaktora, nakladatele a moderátora Iva Šmoldase. Městské divadlo od 19.00 hodin, vstupné 250 Kč, 200 Kč seniorské vstupné.

 

Středa 15. února
* VINNETOU. Divadelní soubor Tyl Slaná přiváží do Turnova komedii Petra Kolečka na motivy románů Karla Maye a filmů Haralda Reinla. Představení je vhodné i pro děti od 10 let. Městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč.

Čtvrtek 16. února
* PROČ PŘIŠLI LIDÉ DO KRKONOŠ A JEŠTĚ NEODEŠLI. Velmi poutavá a netradiční přednáška Michala Skalky, vedoucího ekologické výchovy KRNAP. Pohovoří o krásách a zajímavostech Krkonoš. Penzion Žižkova – Klub aktivní senior od 14.00 hodin.
* NOVÝ ZÉLAND, DVA ROKY V ZEMI AOTEAROA. Cestovatel Petr Nazarov pohovoří o magické přírodě na třech největších ostrovech, maorské kultuře, nejkrásnějších túrách a o spoustě nevšedních zážitcích. Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 17.00 hodin.

Čtvrtek 16.–neděle 19. února
* ŽLUTOMODRÝ KOCOUR 2023. Jeden z největších divadelních svátků v republice. Minulý rok byl věnován válečnému konfliktu na Ukrajině a ani tento rok nebude veselejší, ale opět tematicky dost zásadní. Ředitel festivalu Mario Kubaš prozradil, že tento rok se zaměří na hospodářská zvířata – na problém jejich chovu a obrovské nadkonzumace živých tvorů, což má dle ředitele velký dopad na lidské zdraví a planetu. „Chceme poukázat na to strašlivé utrpění, kterým zvířata prochází, aby nakrmila svými těly naše nenasytné žaludky. Doufám, že se nám podaří nabourat mnoho stereotypů – jako třeba, že člověk je masožravec, a že je rozdíl mezi životem kočky a prasete“.
Hlavním pátečním představením bude Zlý jelen, potrhlé komedie pražského souboru Depresivní děti touží penězích a vycházející režisérské hvězdy Jakub Čermák. Festival představí více než dvacet divadel.
Divadelní festival – městské divadlo a Střelnice, podrobnosti na www.festival-modry-kocour.cz.

Úterý 21. února
* NETRADIČNÍ CESTOVATELSKÁ UNIVERZITA: V LONDÝNĚ NA ZKUŠENOU. Od českých představ do multikulturní reality. Půlroční poznávání Londýna v rolích turisty i obyvatele. O své zážitky a zkušenosti z pobytu v této metropoli se podělí učitelka a dřívější pracovnice turnovské knihovny Bára Suchá. Vstupné 70 Kč, případně lze zakoupit celý cyklus za 250 Kč. Cyklus bude mít pět přednášek (od února do dubna 2023). Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží, začátek v 10.00 hodin.

Středa 22. února
* PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY VI. Šestý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek. Základem všech přednášek je návštěva mineralogických lokalit, sběr a nákup minerálů, geologický výzkum, těžba nerostných surovin nebo poznávání hor a místní geologie. Přednášky jsou určené široké veřejnosti.
Téma: Drahé kameny Krkonoš (Jan Bubal, Muzeum Českého ráje v Turnově). Krkonoše patří k nejhezčím koutům naší republiky, především díky nedotčené krajině. Málokdo ale ví, že se v hlubinách našich nejvyšších hor ukrývá také nerostné bohatství, které se dobývalo již od středověku. Povídání o vzniku Krkonoš, jejich osidlování člověkem a dobývání nerostných surovin, ale také o krásách, které se ukrývají v podzemí. Expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje, začátek v 17.00 hodin.

Čtvrtek 23. února
* BABYCLUB VAGONEK. Dopolední program vyhrazený našim nejmladším čtenářům a rodičům. Společné čtení a navazující tvůrčí a hrací aktivity se pravidelně pro veřejnost konají jednou měsíčně na pobočce Turnov II v rámci projektu Knihovna pro celou rodinu – Bookstart – S knížkou do života. Začátek v 10.00 hodin.
* PŘÍRODNÍ KRÁSY ISLANDU. Cestovatelská přednáška nejen o specifičnosti tohoto ostrova: vulkány, geotermální pole, polární záře, vodopády i trollové. Přednáší hudebník a cestovatel Miljo Milev, který tuto zemi navštěvuje už desítky let. Turnov II – knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: BEER WITH TRAVEL – VLAKEM KOLEM EVROPY. Populární dvojice stand-up cestovatelů Honza a Vláďa nám tentokrát představí zážitky ze svého putování. Sálek ICM v hlavní budově knihovny v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.

Pátek 24. února
* CESTOVNÍK: Uganda – bahnem na vrchol. Dobrodružná cesta bahnitým pralesem na vrchol třetí nejvyšší hory Afriky Margherita (5109 m). Promítá a vypráví Vendula Šubertová. Zasedací místnost turnovské sokolovny ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Pořádá Klub českých turistů Sokol Turnov.
* ŠNYCL PARADAJS. Místní punková formace vám naservíruje živý Gastro Metal neboli Pelešanomašovsoftpornometalpunk. Malá (domácí) scéna, klub KUS od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 25. února
* VÁVRA MÁ RÁD HASIČE. Zvolit si povolání není žádná legrace. A když rodiče mají jinou představu, je to ještě horší. Princezna, Vávra, drak a hasiči. To všechno můžete potkat v pohádce, kde bude potřeba i pomoc diváků. Pohádka je vhodná pro děti od 3 let. Hrají Čmukaři. Městské divadlo od 10.00 hodin.
* TANEČNÍ ODPOLEDNE, hasičárna na Daliměřicích od 16.00 hodin, k tanci a poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz
* NEJVĚTŠÍ OLDIES PARTY V ČESKÉM RÁJI VOL. 6. Zazní ty největší hity 80’ & 90’ let (a to i ty české a slovenské!). Těšit se můžete na speciální koktejlový bar s TOP drinky. DJs: Jirka Vondra, Momo a Mirra. Střelnice od 20.00 hodin, vstup pouze 18+, 150 Kč.

Čtvrtek 2. března
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Velký sál KC Střelnice od 18.00 hodin, vstupné za tým 200 Kč.
* SETKÁNÍ S JAROSLAVEM DUŠKEM A BÁROU ENGLISCHOVOU. Povídání na otevřené téma, které vyplyne samo ze situace, života a z toho, co vnesou sami diváci. Setkání trvá nejméně dvě hodiny, ale může se protáhnout. Městské divadlo od 19.00 hodin, vstupné 490 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.