TURNOVANÉ NA LEGENDÁRNÍM VASOVĚ BĚHU VE ŠVÉDSKU

0

Vasův běh je jeden z nejtěžších lyžařských běžeckých závodů na světě. Je také nejstarší. Letos v březnu se ve švédské provincii Dalarna konal již 92. ročník! Běží se 90 kilometrů klasicky. Tento běh se koná na památku útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy, před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520. Letos startovalo přes 15 tisíc běžců, mezi nimi také 212 běžkařů z České republiky, což byla země s nejpočetnějším zastoupením hned po severských zemích. Na startu byli také Turnované Martin Váňa a Aleš Drahoňovský a v jiné partě ještě dalších pět běžců z našeho regionu.

n201604191428_sport_77_016_vas„Před třemi lety jsem běžel klasický maraton z Marathonu do Athén, tak jsem si říkal, že bych se mohl zúčastnit i dalšího legendárního závodu, tentokrát na běžkách,“ říká Aleš Drahoňovský, jinak učitel tělocviku v turnovské ZŠ ve Skálově ulici. Trať má celkové převýšení tisíc metrů, podle Drahoňovského je ale v tomto směru lehčí než poloviční Jizerská padesátka. „Díky dobrému umístění v Jizerské padesátce jsme s Martinem mohli ve Švédsku jako nováčci běhu startovat ze čtvrté vlny. Každá vlna je vždy okolo jednoho tisíce závodníků. Mým přáním bylo dojet mezi prvními třemi tisíci a pod šest hodin, což se mně obojí splnilo,“ přibližuje Drahoňovský. A jak dodává, extrémně dlouhý závod si vybral svoji daň v podobě krize, která na něho přišla mezi 35. a 50. kilometrem. „Posledních třicet kilometrů jsem ale jel v úžasné euforii, užíval jsem si to, předjížděl jsem jednoho závodníka po druhém.“

n201604191428_sport_78_016_vasJak se ve Švédsku s nadsázkou říká: Kdo nezávodí, tak pořádá, a kdo nepořádá, tak se dívá buď na televizi, nebo je přímo u trati. Pro zemi je to stejný sportovní svátek, jako je třeba u nás Velká pardubická. „Bydleli jsme asi 60 kilometrů od startu, což na tamní poměry není daleko. Musím vysoko ocenit organizaci závodu, servis, dostupná parkoviště, sociální zázemí, mají to všechno dokonale logisticky zvládnuté. Vasův běh je vyvrcholením celého týdne menších závodů. V regionu se pohybuje až šedesát tisíc závodníků. Přesto ze všech vyzařuje pohostinnost, vládne tu nesmírně přátelská atmosféra, když je problém, hned se najde spousta lidí ochotných pomoci. Určitě bych se tam chtěl ještě vrátit, možná jednou se svými syny, až dorostou,“ uzavírá Aleš Drahoňovský.

Vasův běh 2016 vyhrál v hromadném finiši norský běžec na lyžích John Kristian Dahl. Nejlepší z Čechů Stanislav Řezáč skončil devátý, Petr Novák cílem proběhl jako dvanáctý. Ženám vládla česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná.
Čas vítězného Dahla byl 4:08:00 hodin. Aleš Drahoňovský doběhl v čase 5:51:38 hodin (2 596. místo), Martin Váňa doběhl na 3 719. místě v čase 6:25:28 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.