SPORTOVNÍ PŘEHLED: OD HODNOCENÍ FOTBALOVÉ SEZONY PO SOFTBALOVÝ TURNAJ

0

Sportovní přehled je tentokrát hlavně rekapitulační. Co v jednotlivých fotbalových týmech Turnovska říkají na uplynulou sezonu? Rýsují se už někde posily? Vládne spokojenost, nebo zklamání? V souhrnu přinášíme také ještě výsledky utkání a závodů, které se uskutečnily ve druhé polovině června, a které je dobré zaznamenat i přestože jsou již děti a studenti na prázdninách…


OHLÉDNUTÍ ZA SKONČENÝM MISTROVSKÝM ROČNÍKEM FOTBALOVÉ SEZONY 2011 – 2012
Většina našich zástupců skončila ve vyšších patrech konečných tabulek, v KP se zachránila divizní rezerva Turnova a na poslední chvíli také Rovensko pod Troskami v I. B třídě.

n201205071247_sport_40_012_fotbal* DIVIZE, skupina C, 16 účastníků. Celkové 8. místo FK Pěnčín-Turnov 30 / 11 / 8 / 11 / 42:44 / 41b • Cíl – umístění v horní polovině tabulky byl splněn. Náročný trenér Jan Broschinský, který u týmu působí již druhé období, však stále vidí jeho rezervy. „Dle mého soudu jsme se mohli pohybovat na hranici 50 bodů, tedy někde v první pětce. Pár bodů jsme zbytečně promrhali, mrzí především neproměněné pokutové kopy. Svůj vliv na naše výkony a výsledky pak měla zranění klíčových hráčů, jako jsou Benek, Bárta či Koubek. Díry jsme se snažili zalepit zkušeným Petříkem a po pomalém rozjezdu jsme byli velmi spokojeni s hostujícím Bernátem, jenž se v závěru soutěže stal tahounem mužstva. I tak ale patří absolutorium celému mladému kolektivu, zkušenosti teprve sbírajícímu,“ prohlásil turnovský kouč. Ten musel řešit mj. také post brankáře, kde nejistého Metelku úspěšně nahradil mezi tyčemi odchovanec Míra Hyka. Co se týká změn v hráčském kádru, jisté jsou odchody již zmíněného Metelky, Bělíka a Maňase, když polovina turnovského pokladu Vojta Hurt nastupuje do letní přípravy Bohemians 1905. „Je předčasné hovořit o konkrétních jménech, ale v přípravě se v každém případě objeví pět a více nových tváří. Čuchnout k divizi už dostal dorostenec Havel, nadějně se jeví i jeho vrstevník Tvrdý. Ten dostával příležitost hlavně v naší rezervě, z níž budeme samozřejmě čerpat také,“ plánuje už v letní pauze trenér Jan Broschinský.

* KRAJSKÝ PŘEBOR – 14 účastníků
– 5. místo FK Sedmihorky 26 / 13 / 3 / 10 / 60:48 / 42b • Až poslední podzimní kolo rozhodlo o tom, že FKS opustí stříbrnou příčku, kterou si dlouhodobě pronajalo. I tak panuje s umístěním ostříleného mužstva pod sedmero horami naprostá spokojenost, a to nejen v kategorii dospělých. „Myslím, že klub se rozhodně nemá zač stydět, protože výsledky naší systematické práce nám potvrzují, že nastoupená cesta je tou nejsprávnější,“ shrnul lakonicky předseda oddílu Petr Bajer. Hrající trenér Jaroslav Mencl se vedle spolehlivého Koubuse v brance mohl opřít mj. také např. o herní zkušenosti matadorů Pavlíčka a Bakeše. Také nastupující mladá generace se ale nenechala zahanbit a na úspěších týmu má svůj neoddiskutovatelný podíl. Největší perličkou tak je především objev gólmana Špíny, jenž se svým střeleckým nadáním právem řadí mezi nejlepší kanonýry kraje!  
11. místo FK Pěnčín-Turnov B 26 / 8 / 6 / 12 / 47:51 / 30b • Výsledkové zlepšení posíleného „béčka“ v druhé části soutěže rozhodlo o setrvání v tentokrát hodně vyrovnané nejvyšší krajské soutěži. V nevděčné roli trenéra B-týmu po dohodě i nadále zůstává Radek Kotrman. Ten byl spokojen s herním projevem svých svěřenců, ale to bohužel podle něj zápasy nerozhoduje. „Spoustu bodů jsme ztratili po nedůslednosti v obraně, ať už jde o duely se Sedmihorkami, Košťálovem a v neposlední řadě i doma s Višňovou. Naší velkou slabinou je též finální fáze, kde potřebujeme příliš mnoho šancí na jeden gól. Za vyzdvihnutí stojí především brankář Semenský a Janové Škréta se Zdražilem,“ zhodnotil krátce pěnčínský kouč, jenž si vedle vypomáhajících posil z Áčka pochvaloval zároveň také podporu četných diváků.

* I. A TŘÍDA – 14 účastníků
– 5. místo Mírová p. Koz. 26 / 12 / 4 / 10 / 52:41 / 40b • Téměř pravidelná výsledková sinusoida nováčka přinesla nejprve famózní vstup do vyšší soutěže a na jaře po posílení čtyřmi hráči chvílemi dokonce i postupové ambice. „Bohužel klíčovým zápasem toho mistrovského ročníku byl pro nás pohár se Sedmihorkami, v němž se vykartoval náš špílmachr Marek Jíra, a zranění si odneslo hned několik dalších hráčů. Díky mixování v sestavě mužstvo ztratilo svůj herní rytmus a teprve v posledních třech kolech dokázalo naplnit představy trenéra Kotrmana. Všem klukům tak patří dík za další historické umístění Mírové,“ je ústy sekretáře Jiřího Kadlece spokojeno vedení SK. Top střelcem se stal Marek Jíra s 13 trefami, na paty mu šlapala jarní posila Josef Kandráč, který si připsal 9 zásahů.

* I. B TŘÍDA – 13 účastníků
– 5. místo Malá Skála 24 / 11 / 4 / 9 / 53:53 / 37b • Zraněními, tréninkovou a nevídanou zápasovou fluktuací některých opor deptaný mančaft nezvládl úlohu jednoho z favoritů a podle všeho míří do okresu! Management klubu vzhledem k situaci totiž rozhodl o sloučení obou mužstev v jeden celek, který by v případě kladného vyřízení žádosti startoval v OP Semilska pod vedením hrajícího trenéra Petra Volka. Svým odstoupením tak Skala možná otevře bránu do kraje v OP Jablonecka za Kokonínem druhým Jenišovicím…
– 11. místo Rovensko p. Tr. 24 / 6 / 5 / 13 / 42:44 / 23b • Vzhledem k prohranému domácímu souboji o Černého Petra s Víchovou, především prohra Lučan pod Pantheonem a udržení podzimní příčky znamenala záchranu pro fotbalové městečko pod Troskami. Hrajícího prezidenta Marka Náhlovského krom udržení krajské třídy potěšily snad jen tradičně vynikající výkony gólmana Vrabce, návrat spolehlivého stopera Houšky a úspěšné zabudování několika mladých hráčů do základní jedenáctky, která se však i nadále opírala o zkušenosti kapitána Špíny, Tomáše Hanzla a bratří Davida a Lukáše Malých.

FOTBALOVÉ TURNAJE
Vzhledem ke krátké letní pauze mezi mistrovskými ročníky se v regionu vzedmula obří vlna turnajů různých věkových kategorií v malé kopané. Např. na kvalitní pěnčínský trávník se z Příšovic přesunulo tradiční klání dospěláků organizované hráčem tamního TJ Sokol Laššem.
V Rovensku si ve finále turnaje, který vyhrála Jičíněves před domácími, se sedmi desítkami dětí pohrál i po oficiálním konci své rekordmanské kariéry (11. 11. 2011 v 11.11 hodin na Staroměstském náměstí) fotbalový mág a jediný Čech zapsaný v Guinessově knize rekordů Jan Skorkovský. Interaktivní improvizované vystoupení, v němž udržel ve vzduchu rozličné předměty od míče přes kokosový ořech či vařené vejce až po dlažební kostku, sklidilo velký aplaus, a to nejen u začínajících žáčků, ale i přihlížejících rodičů. Nejlepším střelcem se v městečku pod Troskami stal rovenský Patrik Mazánek s 19 zásahy, nejlepším hráčem byl vyhlášen elév Raichl ze Semil a mezi tyčemi si nejlépe počínal karlovický Duchoň.
n201207041511_sport_77_012_louckyTo v Loučkách byl 30. června událostí č. 1 další ročník mezinárodního turnaje, kde vedle češtiny, zněla i bulharština a polština. Organizátoři měli přihlášeno rekordních 14 mužstev, do bojů jich pak zasáhlo „jen“ 13!
Vítaným zpestřením byla účast třetiligového ženského týmu z Turnova, který teprve sbírá zkušenosti před svým ostrým zářijovým startem. Nejlepším šuterem bělomodrých divoženek, a tím i celého turnaje, se stala Nela Mazánková, která síť za soupeřovými gólmany rozvlnila hned 3x! Nejšikovnějším hráčem maratonu 42 zápasů se stal Severin Sashev z FC Babylon, jenž měl za zády nejlepšího brankáře „minieura“ Jiřího Jíru staršího, jenž si při svém umění našel i čas na kousky, které početné obecenstvo rozhodně nenudily.
Ve finále se stejně jako vloni utkal celek domácích s mužstvem Rotující kedluben. Jestliže loňský duel vyhrály „zelenou lstí“ pořádající Loučky/Besedice, tak letos tomu bylo v krásném parném dni právě naopak. I tak panovala při slavnostním vyhlášení akce, jejímž mediálním partnerem bylo naše TvA, skvělá atmosféra, protože díky četným sponzorům byla rozdána spousta zajímavých cen. Pro všechny zúčastněné i přihlížející pak bylo největším tahákem pečené prasátko, zalité slušným kvantem chlazeného rohozeckého piva. Stokilového čuníka, že by i šéf Polreich mlaskal, špičkově ve dvojité výhni a s láskou připravili pánové Prasopeč 1 a DJ Bobo.
Na pořadu jsou v dohledné době také další vyhlášené turnaje v malé kopané, a to v Rovensku, Kacanovech, Koberovech, ale i na dalších místech Turnovska. Naše sportovní redakce tímto vyzývá pořadatele k zveřejnění pozvánek s bližšími informacemi. Stačí se jen ozvat na některý z našich kontaktů…

Fotbalové dění zaznamenal Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

* ATLETIKA

* ŽÁCI ZŠ V TURNOVSKÉ SKÁLOVĚ ULICI ÚSPĚŠNÍ. V polovině června se mladší žáci školy zúčastnili celostátního finále atletické soutěže KINDERIÁDA v Praze, kam byli nominováni po úspěšném regionálním kole v Jablonci n. N. Letos se konal již 14. ročník této soutěže, kterou pořádá společnost Ferrero. Školním týmům po celou dobu fandily legendy české atletiky desetibojař Tomáš Dvořák a běžkyně Ludmila Formanová.
V opravdu velké konkurenci 42 škol z celé republiky žáci turnovské školy vybojovali dvě zlaté medaile (B. Hůlková – běh na 60 m, absolutní rekord všech ročníků!, O. Hrnčíř – skok daleký) a 1 bronzovou medaili (O. Hrnčíř – běh na 60 m). I ostatní žáci osmičlenného družstva (V. Dlesk, A. Hobelantová, O. Medek, B. Velíšková, M. Palounek, N. Sojková) podali velmi dobré výkony, a tak se v soutěži družstev celkově škola umístila na krásném 6. místě.

* BĚH OLYMPIJSKÉHO DNE V TURNOVĚ. Červnového tradičního Běhu olympijského dne se zúčastnilo pod patronací Žluté ponorky celkem 644 dětí ze základních škol na Turnovsku. Pořadatelé rozdali 480 propagačních triček a další ceny, které věnoval Český olympijský výbor. Akce se uskutečnila na hřišti v Turnově II, na městském atletickém stadionu L. Daňka a ve sportovním areálu v Přepeřích. Fotografie najdete ZDE

* HÁZENÁ

POLABINY CUP 2012. Turnovské házenkářské družstvo mladších žákyň zakončilo sezonu 2011/2012 ve druhé polovině června účastí na turnaji v Pardubicích. V neúplné sestavě a téměř bez střídání podaly hráčky z Turnova výkon, za který si zaslouží pochvalu. Postupně se utkaly s týmy z Velkého Meziříčí, Pardubic, Prahy-Vršovic (vyhrály 10:9), Lovosic, Chebu, Žirovnice a Prahy-Kobylis. Turnovské družstvo nakonec obsadilo poslední 8. místo.
Sestava (branky): Duchoňová T., Homolková Z. – Brožová K. (12), Krupařová J. (9), Demová B. (7), Víšková V. (5), Hájková B. (2), Berndtová E. (1).
V příštím roce opouští soutěž mladších žákyň hráčky narozené v roce 1999, čímž se věkový „hendikep“ turnovských házenkářek nepatrně sníží a snad se i ony dočkají více radosti z vyhraných zápasů.
Pro TvA Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

* SOFTBAL

n201207041534_sport_78_012_softSOFTBALOVÝ TURNAJ STŘEDNÍCH ŠKOL, POŘÁDANÝ STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKOU ŠKOLOU TURNOV
Minulý rok se u příležitosti 50. výročí založení SZŠ Turnov, školy roku 2011 Libereckého kraje, uskutečnil 1. ročník turnaje v softbalu mezi středními školami. V letošním roce se turnaje na trávě atletického stadionu ve středu 20. června zúčastnilo 6 smíšených družstev ze tří turnovských středních škol, SZŠ Turnov, Gymnázia Turnov a OAHŠ a SOŠ Turnov. Turnaj proběhl bez problémů, a co je hlavní – i bez zranění. Studenti soutěžili s nadšením a v duchu fair play. Věřím, že i v dalších letech se podaří tento turnaj uspořádat, softbal je jedna z mála sportovních her, která umožňuje spolupráci a soutěžení v rámci i mezi smíšenými družstvy dívek a chlapců.
Stupně vítězů zcela ovládly družstva Gymnázia Turnov, která se za sebou seřadila v pořadí od vítězné sexty, přes družstvo 3. ročníku A, po 3. ročník B. Na dalších místech pak skončil 3. ročník zdravotnického lycea SZŠ Turnov, 2. ročník OAHŠ a 2. ročník zdravotnického lycea SZŠ Turnov.
Pro TvA Michal Loukota, SZŠ Turnov, loukin@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.