SPORTOVNÍ OZVĚNY TURNOVSKA: ŠACHY, BOX A VOLEJBAL

0

František Zikuda a Jan Bartoš. Nemají spolu prakticky nic společného. Jsou ale významnými hybateli dvou sportovních odvětví, které by asi mnozí označili za menšinové – šachů a boxu. František Zikuda je sám náruživým šachistou a díky němu Turnov dlouhodobě hraje nejvyšší českou šachovou soutěž, což je republikový fenomén. Jan Bartoš žije v Turnově poměrně krátce, během roku ale dokázal obdivuhodně přesvědčit zdejší veřejnost, že co dělá, myslí vážně. Jeho vášní je box. Usmyslel si, že založí první boxerský oddíl v historii Turnova, že do ringu přivede mladé lidi. Klobouk dolů před tím, co se mu tady za rok podařilo udělat! V závěru tohoto bloku si můžete přečíst o zahájení nového ročníku mistrovské soutěže turnovských volejbalistů. I tento tým je v něčem unikátní. Exceloval totiž v juniorské kategorii a podařilo se mu vloni projít úskalími vstupu do soutěže dospělých…

POPRVÉ V HISTORII SE V TURNOVĚ USKUTEČNILO JEDNO Z KOL ČESKÉ NÁRODNÍ LIGY V BOXU
Naši borci se představili na domácí půdě přesně po roce fungování oddílu boxu TJ Turnov. V kategorii přípravek byl připraven ve váze do 30 kg Tomáš Bárta, kterému ale nedorazil soupeř. Ono se celkově se na účasti hodně podepsaly prázdniny, kdy dnešní mládež až na výjimky pouští takřka vše na dva měsíce „k vodě“. A to v boxu nejde.
V kategorii kadetů do 80 kg boxoval Petr Vít, který prohrál na body s boxerem z Prahy. V kategorii mužů v ringu bojoval ve váze do 64 kg Milan Sehnal se soupeřem z Jičína. Milan měl po celý zápas převahu, ale ve chvílích, kdy soupeř zaútočil, tak se nesmyslně několikrát otočil, byl to přece jenom jeho druhý zápas v životě, tak si vybral daň za nezkušenost. Nicméně, vše to vyvrcholilo veřejným napomínáním, což při novém bodovém systému, který je takřka stejný s profiringem, znamená velkou bodovou ztrátu, kterou už i přes statečný výkon nemohl zvrátit ve svůj prospěch.
V zápase do 69 kg nastoupil poprvé Miroslav Kravec, který statečně čelil technicky zdatnějšímu soupeři a i přes krvavé zranění oka odboxoval dobrý zápas, který nakonec prohrál těsně na body.
V těžké váze do 91 kg a s ohledem na malý počet účastníků, byl proti junioru Dominiku Veseckém nasazen soupeř z kategorie mužů, který už svojí vizáží budil respekt. Nicméně Dominik se do soupeře nebojácně pustil, ale i tak na něho ve druhém kole už nestačil a byl mu trenérem „hozen ručník“, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.
V jediném zápase žen, a celkově vyvrcholením celého boxerského dne, byl zápas turnovské Bětky Šulcové, která zahájila mohutným nástupem, ale postupně jí docházely síly. Bětka je ale ohromná bojovnice a nechala v ringu opravdu vše a zaslouženě po čtyřech kolech zvítězila na body a připsala si tak své druhé vítězství v ringu.
Klání v turnovské hale TJ ve Skálově ulici přihlíželo více než dvě stě diváků, atmosféra byla opravdu výborná, box si k turnovským divákům hledá cestu…
Jan Bartoš, bartos.h74@centrum.cz
Pozn.: Pokud by se někdo z mladých chtěl o turnovském oddíle boxu dozvědět víc, stačí navštívit specializovaný obchod naproti oblíbené hospodě V zatáčce v ulici A. Dvořáka pod Výšinkou. Zde se odbývají i tréninky oddílu. Více najdete na www.boxturnov.cz
Fotografie ze sobotních zápasů najdete také na facebooku TvAZDE.

n201309232039_sport_114_013_box

n201309232040_sport_115_013_box

n201309232040_sport_116_013_box

STŘELNICE VIDĚLA NEJVĚTŠÍ ŠACHOVÝ TURNAJ, KTERÝ KDY BYL V TURNOVĚ
Šachový oddíl ŠK Zikuda Turnov uspořádal 14. září v KC Střelnice I. ročník otevřeného turnaje v rapid šachu jednotlivců TURNOVSKÝ GRANÁT 2013. Turnaje se zúčastnilo 66 šachistů z celé ČR. Jasným vítězem se stal mezinárodní velmistr Petr Neuman z Rapidu Pardubice, který ještě nedávno hájil barvy Turnova. Boj o další místa byl velice vyrovnaný a o konečném pořadí rozhodovaly doslova půlky bodů. Na stupních vítězů dále skončil Pavel Jírovský ze Sokola Kolín a Jakub Tuma z ŠK Holdia Praha. Nejúspěšnější žena byla Adéla Zákoucká z ŠK AD Jičín a nejúspěšnější žák byl Marek Sýkora z Liberce.
Je velmi potěšitelné, že slavnostní zahájení i závěrečné vyhlášení výsledků se konalo za přítomnosti zástupců města. Přítomen byl starosta Tomáš Hocke a místostarosta Otakar Špetlík. Turnaj byl velice zdařilý a šachový oddíl bude v započaté tradici pokračovat. Cílem je v Turnově uspořádat například jedno ze závěrečných kol extraligy.
František Zikuda, ŠK Zikuda Turnov, frantisek@zikuda.cz

n201309232038_sport_111_013_sachy

n201309232039_sport_112_013_sachy

n201309232039_sport_113_013_sachy


VOLEJBALISTÉ TJ ZIKUDA TURNOV VSTUPUJÍ DO DALŠÍ SEZONY VE 2. VOLEJBALOVÉ LIZE

Skončilo letní období a ke slovu se opět hlásí halové sporty, mezi nimiž v Turnově nechybí ani místní volejbalisté. Po loňské velmi úspěšné sezoně vstupují hráči TJ Zikuda Turnov do dalšího ročníku 2. ligy a je jasné, že obhajoba třetího místa nebude snadná. Stejně jako vloni bude hlavním cílem mužského „áčka“ především bezproblémové proplutí soutěží, jelikož v nadcházejícím ročníku půjde kvalita soutěže bezesporu nahoru. Po sestupu Malé Skály a přeřazení pražské Pragovky do skupiny B čekají Turnovany dvě nové štace a především kvalitní soupeři. Jedná se o z 1. ligy sestupující Ervěnice a ambiciózního nováčka Sokolov. Nepřichází však pouze kvalita, ale i dlouhé cestování, což dá jistě zabrat i oddílové pokladně a soutěž se tak stává velmi ekonomicky náročnou.
n201309232040_sport_117_013_volejPo pár týdnech volna, kdy se hráči dávali po dlouhé sezoně zdravotně do pořádku, zahájil tým fyzickou přípravu, v rámci které absolvoval několik antukových turnajů a přípravných utkání. Za zmínku stojí především vítězství na tradičním turnaji ligových týmů v Hronově, 2. místo v Semčicích a 6. místo na tradičním turnaji v Dřevěnici. Ne vždy se takto výsledkově dařilo, ale v této fázi šlo především o to začlenit nové hráče do týmu a stmelit partu. Do haly se tým přesunul v září, když se hned na úvod umístil na mezinárodním turnaji v Hradci Králové na 4. místě. Poslední přípravné utkání proběhlo těsně před zahájením sezony v domácím prostředí s druholigovým nováčkem ze Dvora Králové nad Labem s výsledky 3:0 a 3:2.     
Ohledně složení týmu dochází oproti minulé sezoně pouze k drobným změnám, kdy se do týmu vrací nahrávač Novák (Malá Skála), který nahradil odcházejícího Hůlka (Dvůr Králové) a sbírat zkušenosti přichází smečař Macháč (Slavia Liberec jun.). Problémem však zůstává dlouhodobé zranění blokařské opory Dolejšího (achilovky), který bude minimálně do Vánoc mimo hru. Na poslední chvíli se však podařilo sehnat adekvátní náhradu v podobě Marka, který se vrací po studiích v Brně.
Jinak nebylo třeba do fungujícího týmu, který bude opět kočírovat dvojice Strnad a Šimůnek zasahovat.
Tým tak má aktuálně tuto podobu: nahrávači Folprecht, Novák, blokaři Kovář, Vacík, Marek a Dolejší, smečaři Maier, Melich, Koláčný, Lukavec a Macháč, univerzálové Konečný, Charousek, Uhlárik a libera Vojta a Strnad, z nich někteří hráči jsou schopni nastoupit na různých postech.  
Novinkou a zároveň zpestřením pro oko volejbalového diváka bude fakt, že se na palubovce sportovní haly TJ Turnov ve Skálově ulici budou muži ve většině případů střídat s ženami, které postoupily do Krajského přeboru 1. třídy a budou tak nastupovat mezi utkáními mužů.
Všichni fanoušci volejbalu jsou proto zváni do turnovské haly, kde budou utkání probíhat vždy v sobotu a k vidění bude jistě zajímavý sport.
Veškeré aktuální informace jsou umístěny na internetových stránkách www.turnov-volejbal.cz, nebo v oddílové vývěsce na prodejně Hokof sport v Palackého ulici a ve sdělovacích prostředcích.
Turnovský tým otevře ligovou sezonu 5. října utkáním v Domažlicích, na domácí palubovce se představí poprvé 12. října, kdy přivítá Lokomotivu Liberec.
A protože oddíl nežije pouze výkonnostním volejbalem, ale i výchovou mládeže, je třeba upozornit na projekt „Barevný minivolejbal“, který řeší výchovu malých volejbalistů v různých věkových kategoriích. Od září plánuje místní oddíl uvést tento projekt v život pod patronací ČVS a ve spolupráci se základními školami i v Turnově a okolí. Výsledkem by mělo být několik turnajů, které proběhnou v průběhu roku a měly by být jakousi soutěží mezi základními školami ve volejbale, kde by se třeba objevili nové naděje pro turnovský volejbal.
Dále je nutno se zastavit i u současných mládežnických týmů, kdy jak tým juniorek, tak i tým juniorů dokázal zvítězit v krajských přeborech a vybojoval si účast v 1. lize juniorek a juniorů. 
Úspěchy však přinášejí i starosti se zajištěním finančních prostředků, a tudíž se sluší závěrem poděkovat našim sponzorům. V nové sezoně nás tradičně podporuje především firma ZIKUDA, vodohospodářské stavby a také Pivovar Rohozec. Dík však patří i celé řadě menších sponzorů, kterými jsou EET Turnov, Pekárna Mikula, Restaurace Divizna, Hotel Paradis, CIKO komíny, VINS-FRANCE, Bowling &billiard club a TUKOS.
Honza Šimůnek, simano.h@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.