SPORTMIX: BASKETBAL, FLORBAL A FOTBAL ŽEN

0

Basketbalisté TJ Turnov vstoupili pod bezednými koši dvěma výhrami úspěšně do nové mistrovské sezony východočeské ligy. Podstatně hůř jsou na tom turnovští florbalisté. Po sestupu do divize stále nemohou popadnout dech a figurují na posledním místě tabulky. Jejich mládežnické týmy to měly o víkendu výsledkově jako na houpačce, a tak potěšily hlavně prvoligové juniorky, hrající pod hlavičkou FBC Liberec. I přes jistý posun ve vyšším ženském fotbalu, tak ten regionální stále ještě stagnuje. Místo podpory se totiž spíše hledají cesty pro uplatnění fotbalistek v mužské kopané. Po studeneckém případu už o tom vědí své v Malé Skále.

BASKETBAL
* Východočeská liga, muži

Draci Vysoké Mýto – TJ Turnov 60:70 (13:21, 27:36, 43:55).
TJ Tesla Pardubice „B“ – TJ Turnov 54:87 (9:19, 26:36, 38:63)
Tým letos jubilujícího oddílu, posílený do letošního ročníku soutěže o Jana Jiříčka (snímek v turnovském dresu je z roku 2011), jenž se navrátil do svého mateřského klubu po několika letech strávených v nejvyšší české basketbalové lize a první lize, vyhrál poměrně s přehledem oba dva úvodní venkovní zápasy. V sobotu 23. září vyhráli turnovští basketbalisté ve Vysokém Mýtě po dobrém kolektivním výkonu o 10 bodů a v neděli pak s přehledem porazili hráče z pardubické Tesly vysokým rozdílem 33 bodů.
Na zisku bodů do průběžného ligového žebříčku se postarala tato víkendová sestava: O. Holub, J. Jiříček, K. Kameník, J. Klápště, O. Krejčí, P. Kučera, J. Nejedlo, A. Mojsl, L. Prade, O. Špetlík, M. Valšík, L. Vích.
Antonín Mojsl, t. mojsl@seznam.cz

FLORBAL
* Divize C, muži

T.K.S. TJ Turnov – Florbalová akademie MB 4:8. Branky a asistence: 29. Lukáš Maršík, 35. Jakub Janoušek (Jaroslav Šmída), 46. Šimon Janoušek, 48. Emil Hejduk (Jan Novotný).
Špatný výkon „kumulovaného“ týmu a především inkasované branky v prvních dvou dějstvích se později ukázaly pro výsledek jako rozhodující. Turnovští sice ve třetí třetině dotahovali a dostali se na slibný, a ještě hratelný rozdíl dvou branek, ale ani to nakonec nestačilo, takže na plný bodový zisk v této sezoně tak vzhledem k dlouholeté ligové minulosti překvapivě stále ještě čekají.

* Mládežnický florbal
V sobotu a v neděli nastoupily juniorky k dalším dvěma utkáním v 1. lize, a to na domácí palubovce. Do zápasu s Black Angels nenastoupily domácí hráčky ve zrovna dobrém rozpoložení a po jejich individuálních chybách si vítězství 3:4 nakonec odvezly soupeřky. V neděli bylo už od úvodního hvizdu vidět, že opravdu chtějí vyhrát a neubraly z nasazeného tempa ani kousek. Konečný stav duelu s ACEMA Sparta Praha 13:5 hovoří za vše.
To prvoligoví dorostenci T.K.S. TJ Turnov nejprve v pražské hale na Chodově podlehli po ospalých vstupech do třetin týmu Finance Novák FBK Jičín 5:14, protože se potýkali především s koncovkou své spousty šancí. Za to premiéru s celkem Florbal Jablonec zvládli Turnovští na jedničku poměrem 2:6, přestože v úvodu derby prohrávali o dvě branky. Největší podíl na obratu měla letní posila Jakub Prousek a dobrý výkon brankáře Mlejnka.
Starší žáci vstoupili do nové sezony turnajem třetího koše v Liberci a ambice, s kterými tam odjížděli, se nenaplnily. FBC Panthers Liberec ORANGE podlehli 1:3, TJ Sokol Koberovy je porazil 5:2 a FBC DDM Kati Kadaň 4:3. Také „stržky“ v sobotu na úvod vyrazily do Kadaně a Litvínova. V rámci spolupráce s FBC Liberec se pro letošní sezo nu podařilo přihlásit do soutěže dva týmy a v obou týmech má zastoupení TJ Turnov. Za TULIP Liberec v Kadani nastoupila do vítězného utkání 4:1 M. Cidlinská, B. Pajkrtová a V. Steinerová a za FBC Liberec se pak na výhře 0:4 nad Chomutovem podílely A. M. Sýkorová, A. Drahoňovská a N. Lásková.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

FOTBAL
* Hešteg: Holky taky čutaj do mičudy…

Jestliže v současnosti ve světě míří do ženské kopané nemalé peníze, tak z tohoto pohledu zůstává Česko stále ještě na úrovni rozvojové země. Parafrázované heslo v podtitulku se příslušné komisi FAČRu zatím nedaří naplňovat a dlouhodobě zrovna na růžích ustláno nemá ani ženský fotbal v našem regionu. Před pár let tady působil FK Pěnčín-Turnov Wild Women. Po vzniku na přelomu let 2010/2011 šel tento ženský tým o rok později rovnou do 3. ligy, aby pak až do sezony 2015/2016 hrál divizi. Jenomže pak se „divoženky“ rozutekly. Neúspěšným pokusem o znovuvzkříšení bylo zapojení juniorek FK Přepeře v roce 2017 do okresního přeboru žáků, řízeného jičínským okresním fotbalovým svazem.

Společný snímek hráček TJ Čert Fénix a týmu FC Dalmach (2021)

Po delší odmlce se některé hráčky z Turnovska přesunuly do jabloneckého TJ Čert Fénix, který dosud hraje amatérskou soutěž Holčiny cup, kde holky v jednom z ročníků získaly titul vicemistryň, když dlouho sahaly po příčce nejvyšší! Z turnovského fotbalového „podhoubí“ to nejdál dotáhla Martina Mastníková, která přes liberecký Slovan prošla pražskou Slávii a nakoukla i do dění v mládežnické dívčí reprezentaci. Její nástupkyní pak byla Jana Cziczmacziová z Přepeř a do Liberce zamířily také další talentované Turnovanky jako Sarah Pekařová, Martina Lednejová či Franziska Pradella. Dodnes tu však vydržela pouze ligistka Mastníková, připravující se u turnovských žáků na možnou trenérskou kariéru. To „Čertice“ Lednejová teď válí v divizním Bakově, kde spolu s Karolínou Koťátkovou z Příšovic hrají také turnovské divoženky Tereza Schmidtová a Marie Runčíková z Ktové. Enklávu hráček z Turnovska doplňují v bakovském dresu ještě Veronika Runčíková a další „Čertice“ Martina Tvarohová z Olšiny.

Jak vidno, zůstat a udržet se v ženské kopané chce nejenom talent a píli, ale i dostatečnou porci vůle a kladný vztah ke kulatému nesmyslu. Obzvlášť kritický je pak přechod z mládežnické kategorie do dospělé, protože oddílů k dalšímu působení na výběr prostě moc není. A tak teď někde sáhli k možné alternativě. Díky ČT a reportáži v jejímu pořadu „Náš fotbal“ zřejmě první veřejně evidovanou vlaštovkou je případ Lindy Zahradníkové, která po působení ve Spartě B už má v nohách několik mistrovských zápasů nejnižší semilské soutěže v mužstvu SK Studenec B. Inspiraci k tomuto neobvyklému řešení nedostatku hráčů převzali po pár dnech také v SK Malá Skála, hrajícím OP Jablonecka a usilujícím o služby Jaroslavy Kuncové řečené Pápa, která v minulosti hrála ligu mj. za Jablonec, ale kopala i v různých repre výběrech. „Momentálně čekáme na schválení naší žádosti o výjimku. Pápa s námi trénuje a přáteláky hraje už několik let, a protože to není v řádech výslovně zakázáno, rádi ji do našeho mančaftu začleníme herně také v mistrácích,“ věří hrající trenér Skaly Petr Volek.
A právě takovéto příběhy by mohly rozvoji ženského fotbalu alespoň částečně napomoci. Vedle těch osobních žijí ty své také jednotlivé ženské týmy. Fotbalistky již zmíněného divizního Bakova n. J. teď budou bojovat o svůj sen – postup v českém poháru žen. V předkole totiž v oslabené sestavě ještě o prázdninách překvapivě porazily favorizovanou královéhradeckou Třebeš na jejím hřišti 4:2! Dvěma brankami se zaskvěla Terka Beránková, po jedné přidaly Kája Koťátková a hlavou Lucka Riedlová. To vše jenom umocnil výborný výkon Alice Dobrovolné v bráně, která z pole zaskočila mezi tyčemi za zraněnou jedničku Žanetu Cenefelsovou.

Svátek ženské kopané v Pojizeří je na pořadu ve sváteční čtvrtek 28. září na hřišti v Bakově n. J., kam přijede divizní celek moravské skupiny B 1. SK Prostějov. „V zázraky moc nevěříme, a víme, že to bude moc těžké, nicméně míč je kulatý a my se o to chceme minimálně alespoň poprat,“ zaznělo odhodlaně z vedení bakovského týmu, který až doposud již hezkou řádku let hrál různé soutěže pod hlavičkou DFK Mnichovo Hradiště. V případě úspěchu domácích hráček je na další pavučině 2. kola pohárového pavouku bude čekat SK Líšeň, který hraje 2. ligu žen. Hrát by se mělo opět v Bakově, a to ještě letos v listopadu.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.