SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: BASKETBAL, FUTSAL, ORIENTAČNÍ BĚH A VOLEJBAL

0

V dnešním sportovním ohlédnutí za zápasy a závody z minulého víkendu se vracíme k závěru sezony orientačních běžců, naopak do nové sezony vstoupili basketbalisté, futsalisté a volejbalisté…

BASKETBAL

Basketbalisté TJ Turnova hostili v neděli 6. října na svém hřišti tým z Hradce Králové, jednalo se o jejich první utkání v nové sezoně východočeské ligy. Na úvod si připsali důležité vítězství.

* BASKETBAL, muži, východočeská liga: TJ Turnov – Královští Sokoli B 75:67 (23:17 39:29 63:50). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 19 (5/3), Jeníček J. 18 (8/7), Vích L. 12 (8/2), Špetlík 9 (2/0), Krejčí 8, Klápště 4 (3/2), Mojsl 2, Valšík 2, Kučera 1 (2/1), Pospíchal, Holub, Vích M. Základní sestava: Vích L., Krejčí, Nejedlo, Špetlík, Jeníček J. Střídající hráči: Kučera, Valšík, Mojsl, Pospíchal, Holub, Vích M., Klápště.
Tým basketbalistů Turnova nezaznamenal přes léto větší změny, a tak v nové sezoně 2019/20 bude pod vedením trenéra Michala Valšíka nastupovat skoro v totožném složení jako v loňském ročníku. Po vleklých zraněních se do mužstva vrátil Marek Vích, který bude na křídle zajisté velkou posilou týmu.
Turnovským basketbalistům se podařilo vyhrát první tři čtvrtiny vždy o pár bodů, a díky tomu drželi náskok celý zápas. Polevení přišlo až v poslední čtvrtině, zapříčiněno bylo i tím, že si zkoušeli zahrát bez dlouhých podkošových hráčů, soupeř se pomalu dostával na dostřel, nakonec si však turnovští hráči vítězství nenechali vzít a došli k vítězství o osm bodů. Se skvělou energií zahrál Láďa Vích, který byl oporou týmu v zápase jak na útočné, tak obranné polovině hřiště.
Příští zápasy odehrají basketbalisté Turnova opět na domácí palubovce, a to o víkendu 19. a 20. října. V sobotu je čeká od 18.00 tým Josefova, v neděli pak od 10.00 mužstvo Hořic.
Antonín Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, 2. liga: Dalmach Turnov – Malibu Mladá Boleslav 2:3 (1:1). Branky: 9. Kratochvíl (Randák), 17. Kratochvíl (Špína) – 15. Machů (Šimáček), 17. Komma, 27. Machů (Maryška). Rozhodčí: Lafek, Dragoun. ŽK: Šimek, Mencl – Maryška. Diváci: 150.
V úvodním zápase sezony (29. 9.) jsme na naší palubovce přivítali tým z Mladé Boleslavi, úvodní „oťukávání“ obou ze soupeřů výraznější šance nepřineslo, ujala se až kombinace v 9. minutě Randáka s Kratochvílem, když druhý jmenovaný bez problémů uklidil míč za záda Truksovy branky. Po závaru před brankou nás následně podržel Prokopec a bohužel Špínův únik ani střela Pařízka gólem neskončily a tak přišel trest, když nastřelený míč před branku skončil až za Prokopcovými zády. O dvě minuty později hosté zvýšili na 2:1, ale z následné rozehrávky Kratochvíl ihned vzal míč, prokličkoval mezi třemi hráči a tvrdou střelou na přední tyč vyrovnal na 2:2. Ještě před koncem první půle nás podržel Prokopec, který si dokázal poradit s 10metrovým kopem.
Druhý poločas přinesl branku pouze hostujícího týmu v 7. minutě na 3:2. Naši hráči se snažili o vyrovnání, ale zůstalo nevyužito mnoho slibných příležitostí.

* FUTSAL, 2. liga: Pampuch Liberec – FC Dalmach Turnov 6:3. Branky: 5. Kratochvíl, 27. Veber (Hurt), 40. Špína (Veber) Karty: 14. Kratochvíl, 19. Hurt, 24. Šimek, 29. Prokopec, 33. Krejčík, 33. Pařízek Rozhodčí: Říha, Laštovička. Diváci: 130. FC Dalmach Turnov: Prokopec – Krejčík „C“, Šimek, Tvrdý, Veber, Pařízek, Hurt, Špína, Kratochvíl, Randák, Bangha, Mencl, Filla.
Druhé utkání začalo ve velice rychlém tempu, kde se střídala jedna šance za druhou, tu první využili ve 4. minutě se štěstím liberečtí. Kratochvíl ovšem ani ne za minutu a půl srovnal stav zápasu (1:1). Poté se hra zklidnila a hrálo se převážně ve středu hřiště. Ve 12. minutě šel Liberec opět do vedení, po tečované střele. Do šaten se šlo za stavu 2:1 i díky Prokopcovi, který vychytal šance domácích a dva desetimetrové kopy.
Dalmach šel do druhého dějství sebevědomě a začal aktivněji, čehož bohužel nevyužili a naopak domácí ve 26. min. zvýšili z protiútoku na 3:1, turnovští se nevzdali a Veber snížil o minutu později (3:2). Domácí zvýšili na 4:2 z klasické penalty. Poslední „desetiminutovka“ byla hodně vyostřená, domácí kopali během půl minuty tři desetimetrové kopy, ale ani jeden neproměnili a tak zvýšili na 5:2 až ze hry. Pařízek poté neproměnil desetimetrový kop a další šance vychytal domácí brankář. Špína snížil na 5:3 až 45 vteřin před koncem, ale Pampuch ještě stihl své vedení zvýšit na konečných 6:3.
V dalším zápase přivítáme v neděli doma Chomutov (13. 10. od 19.00 hod.). V 11členné tabulce je FC Dalmach na 9. místě.
Marcel Špína, spinis10@gmail.com

ORIENTAČNÍ BĚH

ORIENTAČNÍ BĚŽCI Z TURNOVA USPĚLI NA MČR ŠTAFET A KLUBŮ
O víkendu 5. a 6. 10. se v Tisu u Blatna konalo každoroční vyvrcholení závodní sezony orientačních běžců, kterým jsou týmová mistrovství. Nejprve se v sobotu běžely 3členné štafety, v neděli pak na ně navázalo MČR klubů, což jsou smíšené 7členné štafety (4 muži, 3 ženy) a MČR oblastních výběrů žactva. Turnovští závodníci jeli na závody s účastí téměř 2 000 nejlepších závodníků z ČR potvrdit postupný výkonnostní růst zejména v mládežnických kategoriích, a to se podařilo.
Ve štafetách obsadila první štafeta dorostenek (30 kvalifikovaných štafet) ve složení Elin Martanová, Anna Kochová a Jana Pekařová třetí místo a toto lichotivé místo jí patří i v konečném pořadí Českého poháru štafet. Dorostenci skončili na 11. místě a výborné je i 12. místo druhé štafety dorostenek. V dospělých uspěla mladá štafeta v mužích, celkově na 12. místě (Filip Wolf, Tomáš Thoř, Kryštof Karatsiolis), druhá zkušenější štafeta pak byla na 14. místě. Dvě na MČR postoupivší štafety žen skončily za sebou na 14., resp. 15. místě. Radost nám udělali i nejmladší veteráni bronzovou medailí (Jakub Oma, Martin Baier a Tomáš Dlabaja), těsně pod stupni skončila na 4. místě i starší veteránská štafeta mužů.
V neděli pak dorostenecké družstvo (Zabořil, Martanová, Hájek, Kochová, Štrégl, Pekařová, Mellan) v konkurenci 40 týmů svedlo velmi napínavou bitvu s nejlepšími, několikrát se dostalo do vedení celého závodu, aby nakonec skončilo těsně na 5. místě. Dvě dospělá družstva pak skončila na solidním 10. a 12. místě, nejmladší družstvo veteránů pak dokázalo vybojovat bronzovou medaili (Baier, Drahoňovský, Zakouřil T., Linková, Heřmánková). V sestavách oblastních výběrů žactva (každá oblast postavila více 8 členných družstev) se představilo několik žáků z Turnova v dresu Ještědské oblasti. Tři z nich ve stříbrném týmu a další v druhém týmu oblasti, který skončil na krásném 4. místě z 35 družstev.
V celkovém pořadí celoroční České ligy klubů skončil dorost Turnova na konečném krásném 4. místě a dospělí na pěkném 9. místě.
Filip Stárek, OB TJ Turnov, filipstarek@tjturnov.cz

Bronzové družstvo veteránů OB TJ Turnov, zleva: Heřmánková P., Linková I., Drahoňovský A. a Zakouřil T.

VOLEJBAL

Turnovské volejbalistky zahájily sezonu dvěma
A-družstvo turnovských žen vstoupilo v sobotu 6. 10. do své druhé druholigové sezony. Po konci minulého ročníku byly ženy rozděleny na A a B-tým. B-tým bude hrát krajský přebor I. třídy. A-družstvo bylo doplněno novou krví. Do Turnova se vrátila Eliška Valová (libero) a nově přišly nahrávačka Viola Hořínková, blokařka Markéta Minaříková a smečařky Míša Kroupová a Coletta Bitmanová. Po dobře odtrénované přípravě a testovací premiéře v Českém poháru nyní přivítaly domácí hráčky k prvním mistrovským utkáním družstvo TJ Svitavy.

* TJ Zikuda Turnov A – TJ Svitavy 3:1 (24, 19, -23, 21). Sestava: M. Plocová, M. Kroupová, M. Maříková, P. Vaníčková, C. Bitmanová, M. Maříková, libera: E. Valová a E. Zakouřilová, střídaly: V. Hořínková a Z. Svobodová.
V úvodním utkání byl k vidění bojovný volejbal, který bavil všechny přítomné. Turnov sice celý první set dotahoval mírný náskok soupeře, ale úplný závěr patřil domácím hráčkám, které získaly úvodní sadu 26:24. I druhý set byl velmi vyrovnaný (3:1, 4:6, 5:7, 6:9, 11:10, 14:14). V závěru ale dokázaly Turnovanky odskočit a získat druhý set 25:19. Stejně vyrovnaný volejbal pokračoval i v setu třetím, obě družstva bojovala o každý míč. Rozhodlo se až v úplném závěru, kdy za stavu 23:23 byly šťastnější hostující hráčky a vítězstvím 25:23 snížily na 1:2. Čtvrtý set byl zpočátku opět vyrovnaný (5:6, 9:9, 13:13). V druhé polovině setu Turnov výrazně bodově odskočil a nakonec vyhrál 25:21, čímž ukončil celé utkání vítězstvím 3:1 na sety.

* TJ Zikuda Turnov A – TJ Svitavy 3:1 (18, -13, 22, 21). Sestava: V. Hořínková, M. Kroupová, M. Maříková, P. Vaníčková, C. Bitmanová, M. Maříková, libero: E. Valová, střídaly: M. Plocová, Z. Svobodová a E. Zakouřilová.
Do druhého utkání nastoupil Turnov s mírně pozměněnou sestavou a v úvodním setu navázal na dobrý výkon z dopoledního utkání a poměrně pohodlně (4:2, 9:6, 14:8, 17:9, 19:11, 23:12) dokráčel k vítězství 25:18. Druhý set byl opět vyrovnaný, ale za stavu 13:15 přišla na podání svitavská hráčka a celý set už dopodávala (25:13 pro Svitavy). Naštěstí domácí hráčky se nenechaly vykolejit a na palubovce byl k vidění opět vyrovnaný volejbal. V koncovce byly domácí silnější a získaly třetí set poměrem 25:22. Ani ve čtvrtém setu žádné družstvo nedominovalo. Všichni opět očekávali vyrovnanou koncovku. Za stavu 20:21 se ale zranila svitavská hráčka, a protože Svitavy neměly nikoho na vystřídání, tak hostující družstvo bylo prohlášeno za neúplné. Tím Turnov získal čtvrtý set poměrem 25:21 a celé utkání vyhrál 3:1 na sety.

Jsme moc rádi, že jsme vstup do letošního ročníku proměnili hned ve dvě výhry a plný bodový zisk. Byli jsme i spokojení s bojovným projevem našeho týmu. Věříme, že se výkon líbil i celé řadě našich fanoušků a budeme moc rádi, když nám zachovají přízeň a přijdou nás podpořit i v dalších utkáních! Ta sehrajeme na domácí palubovce v sobotu 12. října proti Volejbalu Červený Kostelec. První utkání začne cca v 11 hodin, resp. po skončení předchozího utkání KP2 žen (Turnov C – Rokytnice).
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

HOŘKO-SLADKÁ PŘÍCHUŤ PRVNÍHO KOLA PRO TURNOVSKÉ VOLEJBALISTY
Turnovští volejbalisté zahájili svoji sezonu na hřišti soupeře TJ Jiskra Havlíčkův Brod. S tímto soupeřem mají hráči Turnova zápornou bilanci z minulého ročníku 1:3 na zápasy. Bohužel ale ani tentokrát start nevyšel podle očekávání a z Havlíčkova Brodu vezeme pouze jeden bod. Rok od roku se hráči Turnova potýkají s nedostatkem hráčů. Bohužel tomu není jinak ani tuto sezonu. Po loňském roce skončil Jakub Vencovský, který dostal nabídku na trénování B-týmu Dukly (1. liga) a Marek Bukovjan, který obdržel nabídku z ČZU Praha (1. liga). Na tuto sezonu soupisku tvoří celkem 10 hráčů, ale i tak to nevzdáváme a budeme bojovat o dobré výsledky v novém ročníku.

* TJ Jiskra Havlíčkův Brod – TJ Zikuda Turnov 3:1 (15, 23, -20, 22), 3:2 (-22, -20, 23, 16, 11). Sestava: Kuncíř, Zelfel, Chum, Vacík, Kovář, Žalský (libero – Folprecht), střídal Peníška.
První zápas proti Havlíčkovu Brodu Turnováci nezačali špatně. Od začátku to byla tahanice o každý míč. Bohužel za stavu 15:15 se hostujícím nepodařilo udržet koncentraci a soupeř odskočil o 4 body. Hostům se nedařilo na útoku, soupeř vždy se štěstím míče nadrážel a následně proměnil v bodový zisk. První set tak skončil v poměru 15:25. Do druhého setu vstoupili hráči Turnova lépe. Od začátku se drželi na dohled soupeře a trestali jejich chyby. Bohužel se opět projevilo několik chyb v koncovce na útoku a druhý set skončil ve prospěch domácích v poměru 25:23. Do třetího setu nastoupili Turnovští s větším odhodláním. Zlepšili svůj servis a i na útoku byli důraznější. Tato taktika jim vynesla vítězství v 3. setu v poměru 25:20. Toto nasazení si hostující hráči přenesli i do setu čtvrtého, ale bohužel byli stále o jeden krůček za soupeřem. Opět se projevily nevynucené chyby v koncovce – hlavně na útoku a domácí již nepřipustili žádné drama a 4. set vyhráli 25:22 a celý zápas tak v poměru 3:1.

Do druhého zápasu hráči Turnova nastoupili v pozměněné sestavě. Na postu univerzála nastoupil Vláďa Chum a na smeči od začátku Zelfel s Peníškou. Tento tah se osvědčil a od prvního míče byli domácí hráči pod tlakem a museli dotahovat. První set vyhráli hráči Turnova v poměru 25:22. Druhý set byl odehrán ve stejném duchu a Turnováci ho získali v poměru 25:20. V koncovce třetího setu přišla souhra nevynucených chyb na útoku a v poli a prohra hostů v poměru 25:23. Bohužel tyto chyby na hostujících hráčích zanechaly značnou stopu, se kterou se nedokázali vypořádat a dotáhnout tak set čtvrtý do vítězného konce. Čtvrtý set skončil v poměru 25:16 pro domácí hráči. Hráče tedy čekala zkrácená hra (tie-break). Vstup do pátého setu se lépe podařil hostujícímu týmu a od začátku si držel tříbodové vedení. Bohužel ale náskok Turnovští nedokázali udržet a dotáhnout do vítězného konce. Sestava: Kuncíř, Peníška, Zelfel, Vacík, Kovář, Chum (libero – Folprecht), střídal Žalský.

V příštím kole hráči Turnova zavítají na palubovku VK Hronov. Na domácí půdě se poprvé představí 19. 10. proti Kometě Brno – od 9.00 a 12.00 hod.
Michal Folprecht, Folprecht.M@seznam.cz

KADETKY

V sobotu 5. října vyrazily turnovské kadetky do Červeného Kostelce k letos prvním venkovním ligovým utkáním. V obou utkáních se jim podařilo zvítězit a do prvoligové tabulky si připsaly pět cenných bodů.
* Volejbal Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov 2:3 (-16, 22, 23, -14, -7). Sestava: S. Šebková, T. Stará, A. Václavů, K. Stará, N. Karlová, M. Hrochová, libera V. Kubešová a Š. Hrušková, střídaly K. Cihlářová, V. Volková, K. Málková a D. Franzová.
* Volejbal Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov 0:3 (-16, 22, 23, -14, -7). Sestava: A. Václavů, K. Cihlářová, T. Stará, V. Volková, K. Stará, D. Franzová, libera V. Kubešová a Š. Hrušková, střídaly S. Šebková, K. Málková, N. Karlová a M. Hrochová.
O víkendu hrají turnovské kadetky v sobotu 12. října ženský KP II. třídy proti Rokytnici nad Jizerou (první utkání začíná v 9.00 hodin a druhé po skončení prvního utkání 2. ligy žen). Hned druhý den (neděle 13. října – od 10.00 a cca 13.00 hodin) nastoupí na domácí palubovce v 1. lize kadetek proti vedoucí Slavii Hradec Králové.

V neděli 6. října pokračoval nabitý program turnovských kadetek. Na palubovce tělocvičny ZŠ Skálova přivítaly v dospělém ženském krajském přeboru II. třídy zkušený tým SKP Česká Lípa. Ve velmi bouřlivých a vyhecovaných utkáních se nakonec domácím hráčkám povedlo dvakrát zvítězit a připsat si dalších pět bodů do tabulky.
* TJ Turnov C – SKP Česká Lípa 3:2 (19,-25,-20,25,11). Sestava: S. Šebková, T. Stará, V. Volková, K. Stará, K. Málková, A. Václavů, libera K. Šedová a Š. Hrušková, střídaly M. Hrochová, N. Karlová a A. Richterová.

* TJ Turnov C – SKP Česká Lípa 3:1 (18, -12, 17, 21). Sestava: M. Hrochová, S. Šebková, T. Stará, V. Volková, K. Stará, N. Karlová, libera Š. Hrušková a K. Šedová, střídaly A. Richterová, K. Málková a A. Václavů.
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.