MAMOGRAFIE JE NADÁLE VOLBOU ČÍSLO JEDNA V DIAGNOSTICE NÁDORŮ PRSŮ

0

Po České republice se šíří fáma, že mamografie škodí. Naopak tato fáma škodí ženám. Musím se proti ní ohradit.
V rámci velkého výzkumného projektu se mamografií zabývala skupina předních světových expertů, lékařů, epidemiologů, biostatiků, fyziků a pacientských organizací.

Pozitiva mamografického screeningu jasně převyšují nad negativy. Momentálně není přesnější metoda v odhalování raných stadií rakovinného bujení. Např. mikrokalcifikace na malém okrsku žlázy, které mohou být
projevem carcinoma in situ, rakoviny v počátku, diferencuji jen na snímcích, ne při ultrazvukovém vyšetření!

Vloni v listopadu Státní úřad pro jadernou bezpečnost zveřejnil tabulku, která srovnává dávku u jednotlivých vyšetření s dávkou záření, kterou dostáváme z přírodního pozadí. U mamografie se uvádí typická efektivní dávka 0,1 mSv, což odpovídá dávce, kterou každý z nás dostává za 15 dnů z přírodních zdrojů! Potvrdilo se, že mamografie je spojena s velmi nízkou dávkou záření a strach z ní není na místě.

V ČR každoročně onemocní rakovinou prsu 6 500 žen, z toho 1 600 případů končí úmrtím. Ve věkové kategorii 20 – 54 let zaujímá rakovina prsu dokonce první místo v příčinách úmrtí žen. Statistika ukazuje, že největší počet žen, které nechodí nejen na mamografii, ale ani k praktickému lékaři a ke gynekologovi, je kategorie mezi 50-54 lety. Screening nádorů prsů probíhá v ČR 17. rokem. Jeho zásluhou se zachytí 75 % nádorů v I. stadiu, tzn. nádory jsou malé, v časném stadiu. Relativní pětileté přežití je v těchto případech takřka 100 %.

Od 45 let je screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. U žen s rodinnou anamnézou je vhodné chodit pravidelně již od 40 let.
Na našem pracovišti v jablonecké nemocnici jsme měli v loňském roce na 150 biopsií a punkcí, odběrů tkáně či tekutiny z prsu na histologické a cytologické vyšetření. Většina nádorů byla diagnostikována právě pomocí mamografie.

Co ještě ukazují statistiky? Nejvzornější z hlediska screeningu prsů jsou ženy v kraji Vysočina, kde jich chodí největší procento z ČR, předposlední místo patří ženám Libereckého kraje a poslední je Praha. Tato statistika není pro náš kraj lichotivá.

Závěrem: Mamografie zachraňuje životy a nadále zůstává nejvýznamnější metodou v diagnostice nádorů prsů. Proto choďte pravidelně na screeningové vyšetření.

MUDr. Miloš Rejmont, lékař, Turnov, Jablonec nad Nisou, rejmont@nemjbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.