SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL, FUTSAL, LEDNÍ HOKEJ A VOLEJBAL

0

I přes dvoubrankové vedení na palubovce královodvorského T.B.C. nedokázali turnovští florbalisté v souboji o tzv. šest bodů získat ani jeden a zřejmě je tak čeká play-down o udržení se v Národní lize. Významného ocenění za svou práci na fotbalovém poli našeho regionu se dočkal šéftrenér mládeže FK Turnov Jiří Šulc. Úžasný solidární čin učinili hokejoví mládežníci HC Turnov 1931. Improvizovaná spontánní sbírka pro nemocného vrchlabského hokejistu, do které se vedle nich zapojili rodiče i klub, vynesla několik tisíc korun. Víkendové volejbalové dvojutkání druholigového VK Malá Skála dopadlo v novém roce opět vítězně.

FLORBAL

* Národní liga, muži

T.B.C. Králův Dvůr – TJ Turnov 4:3 (1:2, 1:1, 2:0). Branky a asistence: 19. Švitorka (Šmída J.), 20. Palatínus V. (Paltínus A.), 28. Palatínus V. (Novotný). Sestava: Suchomel (Horáček) – Hejduk M., Dědek, Matěcha, Palatínus V., Janoušek Š. – Šmída J., Jiránek, Švitorka, Palatínus A., Maršík – Plíšek, Buriánek, Reczai, Hejduk E., Novotný.
Po předešlých dvou kolech přinesl zápas bezesporu větší kvalitu, a to převážně v obranné části. Útočná fáze se také zlepšila, nicméně produktivita ne. Současná marodka týmu donutila nynějšího trenéra Štěpána Matěchu znovu obléci dres a k turnovské sedmnáctce se připojil i Palatínus, který oblékl turnovské barvy poprvé od roku 2021. Jejich přítomnost na hřišti se pozitivně podepsala na celém týmu.
Chybička se vloudila ve 13. minutě, kdy se k míčku dostal Zavoral a našel Tobiáše Uhříka, který zakončil kontr T.B.C. a vstřelil první branku zápasu. Pak si pětka Turnova poradila s napadáním soupeře, Šmída zachoval chladnou hlavu a byl schopen narýsovat náhru na Švitorku, který měl před sebou volno a po pár krocích s hlavou nahoře pálil zápěstím nad ruku Procházky – 1:1! Netrvalo dlouho, když po rozehrávce v rohu soupeře hosté ve třech zamotali domácím hlavu a Antonín Palatínus se objevil na středu hřiště, předvedl nervy ze železa a našel svého bratra Vojtěcha, který si odskočil a chladnokrevně zakončil gólem do šatny.
Ve třetí třetině po minutě a půl Turnovští proměnili přesilovku, když se střela Novotného odrazila k připravenému Vojtěchu Palatínusovi, a stav byl ještě příznivější. Jenomže ve 36. minutě přišel smolný vlastní gól a Dvůr se přiblížil na dostřel. Bohužel hosté nepřidali žádnou pojistku a trestem byla v 53. minutě vyrovnávací branka Švejdy, který dokázal najít skulinku ve zdi Turnovských. Zlomový bod tohoto utkání jakoby svázal hostům ruce a jejich hra se vrátila do starých kolejí. Chvíli před tím, než se sestava měla stáhnout na deset hráčů, se o slovo přihlásil znovu domácí Švejda a rozhodl, protože hra Turnováků v šesti přinesla jen tyč, kterou orazítkoval V. Palatínus. Už nyní je téměř jisté, že Turnov čeká play-down.

1. FbC Hradec Králové 18 13 1 0 4 147:78 41
2. Slavia Fat Pipe Plzeň 18 11 4 0 3 139:100 41
3. ASK Orka Čelákovice 18 12 1 1 4 116:82 39
10. Prague Tigers 18 5 0 2 11 94:124 17
11. TJ TURNOV 18 4 0 2 12 83:115 14
12. Sokol Rudná 18 2 2 1 13 86:136 11

* Mládežnický florbal
Druholigoví junioři TJ Turnov vyrazili se značnou podporou dorostenců do Ústí nad Labem, kde je čekal další letošní turnaj. Po úvodní jasné prohře s FBC DDM Kadaň 2:15 nastoupili do utkání proti Litvínovu s odhodláním vyhrát. „Ač to vypadalo dobře, a dokonce jsme si vybudovali dvougólový náskok, nakonec ani to bohužel nestačilo a SK Bivoj jsme podlehli 7:6. Tak snad se nám konečně podaří vyhrát na domácím turnaji, věří trenér Dušan Iker.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

FOTBAL

* PUMA, GALAVEČER NAŠEHO FOTBALU (FAČR)
Zcela poprvé mimo pražský Žofín se ve čtvrtek 12. ledna konal v Trutnově pro fotbalovou veřejnost hodně nenápadný, ale o to slavnostnější PUMA – Galavečer našeho fotbalu, na němž se tradičně oceňují nejlepší hráči a trenéři v mládežnických kategoriích, ženském a neprofesionálním fotbalu, vč. futsalu a plážového fotbalu. Také srdce Českého ráje tady mělo své žhavé želízko v ohni. Hlavní slovo večera sice patřilo předsedovi FAČR Petru Fouskovi, jenž připomněl velice široký záběr jím řízené asociace a pogratuloval všem oceněným, ale pro Turnov nejzásadnější byla proměněná nominace na nejlepšího trenéra mládeže v osobě Jiřího Šulce. „Velmi si vážím ocenění za trenérskou činnost a je mně ctí stát na pódiu s legendami našeho fotbalu. Poděkování patří především mé milované ženě. Galavečer jsme si moc užili,“ prohlásil náš úspěšný nominant, jenž se v našeho regionu vedle práce s mládeží zapojuje také do činností, které jsou už nad rámec jeho povinností. Gratulujeme!
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

FUTSAL

* II. liga – západ, muži
FC Dalmach – Absolut Český Dub 2:4 (1:1). Branky 5. Svoboda, 27. Marcel Špína, rozhodčí Řeháček a Zlatník, diváků 130. Soupiska: Prokopec (Semenský) – Šimek, Tvrdý, M. Pařízek, Svoboda, Krejčík, Veber, Marcel Špína, Novák, Falkenberg, Schmeiler a J. Mencl.

Nelehká mise čeká na futsalisty v závěru toho mistrovského ročníku. Momentálně se o Černého Petra přetahují s Kladnem, když před nimi je na bodový dosah pouze Kadaň. V 16. kole v neděli hostili černodubský Absolut, který má v tabulce o 11 bodů víc než oni, a tak favorit byl zřejmý. Jenomže záhy se v nelehké pozici prosadil šikovný Svoboda a domácí překvapivě vedli. Ač se Dubu podařilo téměř vzápětí srovnat Staňkem, i tak měli hráči v červených dresech navrch, ale…
V 26. minutě se sólem z půlky prosadil Janák a hosté vedli. Naštěstí minutu na to Marcel Špína z otočky nachytal Sobolíka a vyrovnal. To hráče FCD nakoplo a po jejich pěkné kombinaci „zívala“ na Nováka prázdná brána, jenomže ten ji asi o metr minul! Po pár minutách se individuálně uvolnil Michal Pařízek, ale místo gólového zakončení tak dlouho způsob koncovky vymýšlel, až se hostující defenzíva zformovala a jeho pokus vyrazila do bezpečí. Postupem hrací doby začali Černodubští potvrzovat roli favorita a dvěma víceméně šťastnými brankami Hrachovce a Staňka domácím o tento rozdíl odskočili. Na tom se pak už nic nezměnilo, ani přes několikaminutovou hru Dalmachu bez brankáře.
O zachování nadějí na další účast v druholigové soutěži budou Turnovští o víkendu bojovat na palubovce Kladna, kde se tak bude hrát o pomyslných šest bodů. O týden později je doma čeká mladoboleslavské MALIBU, atakující medailovou „bednu“.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Ostatní výsledky: Plzeň – Chomutov 2:6, Teplice – Kladno 3:3, Kadaň – MALIBU 9:2, Bohemians 1905 – Chotěboř 7:3, Liberec B – volno.

1. Baník Chomutov 16 13 0 3 84:41 39
2. MGC Teplice 14 9 2 3 80:56 29
3. BOCA Chotěboř 15 9 0 6 72:67 27
4. MALIBU MB 16 8 2 6 69:58 26
5. FTZS Liberec B 14 7 2 5 59:48 23
6. Absolut Černý Dub 15 7 1 7 75:61 22
7. Bohemians 1905 15 7 0 8 67:67 21
8. Jerigo 94 Plzeň 14 6 2 6 59:66 20
9. Betis Kadaň 14 4 1 9 54:84 13
10. FK Kladno 15 2 2 11 43:67 8
11. FC Dalmach Turnov 14 2 2 10 52:99 8

LEDNÍ HOKEJ

NEJTĚŽŠÍ ŽIVOTNÍ ZÁPAS
V sobotu 21. ledna sehráli na Zimním stadionu Ludvíka Koška starší žáci HC Turnov 1931 U 14 přátelské utkání s HC Stadion Vrchlabí. Předchozí utkání na vrchlabském ledě skončilo nerozhodně 5:5, nyní vyhrál Turnov 4:0. Na jejich vítězství se přišlo podívat 68 diváků. To vše ovšem nebylo vůbec podstatné, protože život přináší nejenom sportovní výhry a prohry.
Z článku na webu hokej.cz jsme věděli, že klub HC Stadion Vrchlabí založil sbírku pro rodinu svého hráče Adámka Jindřiška. Tento hráč šesté třídy aktuálně bojuje s vážnou nemocí, a tak jsme v týdnu po jednom tréninku řekli s kolegou Robertem Jindrou klukům, že po sobotním utkání předáme finanční dar pro Adama Jindřiška. Pak jsem ještě všem poslal článek na společnou skupinu a poprosil je, aby o tom doma promluvili s rodiči. Někteří reagovali hned a předávali nám finance z vlastního kapesného. Další přinesli peníze před zápasem tak, jak bylo domluveno.
A protože částkou 1.000 Kč přispěl také klub HC Turnov 1931, ještě před zápasem jsme zašli za svými vrchlabskými protějšky, abychom dohodli společný postup při předání této finanční pomoci. Stvrdit to mělo společné foto a kapitán Turnova pak měl symbolicky předat tento dar kapitánovi Vrchlabí. Na vytištěném šeku se slovy „Pro Adámka od HC Turnov 1931 předáno při přátelském zápase“ byla aktuální hodnota vybraných peněz před zápasem 5.555 Kč.
Jenomže trenéři Vrchlabí finanční dar po zápase nepřevzali, ale doporučili nám, abychom jej vložili na zřízený účet přímo. Nakonec ani tato částka nebyla ještě konečná, protože po utkání přišli další rodiče mladých turnovských hokejistů, že chtějí ještě přispět další hotovostí. Celou částku jsme proto vložili na účet v pondělí 23. ledna, ostatní se už připojili soukromě, takže konečnou cifru nevíme, ale všichni věříme, že Adámkovi a jeho rodině pomůže každá koruna zvládnout tuhle nelehkou životní situaci tak, aby se zase mohl vrátit zpátky na led.
Radek Holán, radekarenata@centrum.cz

VOLEJBAL

* II. liga, muži

VK Malá Skála – VK Karlovarsko B 3:0 (16, 25, 19).
Proti soupeři z dalekých Karlových Varů chyběli domácím smečaři Melich, Holubec a Červa, naopak jejich řady přijel posílit blokař Lukáš Vacík. Maloskalští zvolili za cíl na servisu špatně přijímajícího mladého smečaře Karlovarska, který svým nepřesným příjmem dával prostor vyniknout domácím hráčům v obraně, a to zejména na bloku, takže z toho byl vítězný první set s pohodlným náskokem. Hosté však po nezdařeném prvním setu zlepšili svůj výkon nejen na příjmu, ale celkovým konceptem své hry a snížili nevynucené chyby na minimum, naopak hráči Skaly dopláceli na pocit toho, že vítězství nejspíše přijde samo a chyby bude dělat jen soupeř. Vyrovnaný stav skóre se během setu lehce přeléval na obě strany a ve vypjaté koncovce nakonec situaci lépe zvládli domácí, což určilo směr a vývoj celého zápasu. Obraz hry ve třetím setu byl opět oboustranně bojovný s tím rozdílem, že družstvo Malé Skály si díky dobrému servisu udělalo několikabodový uklidňující náskok, který již nepustilo a první výhra byla doma.

VK Malá Skála – VK Karlovarsko B 3:1 (-23, 23, 11, 13).
Po pauze na oběd a vloženém zápasu žen se domácí vrhli do dalšího boje A skupiny 2. Národní ligy. Začátek zápasu je nezastihl v dobré formě a Karlovarsko dělalo minimum chyb. Neúčinné bloky domácích, jejich špatný servis a kvalitní příjem Varů tak vyústil ve vítězství prvního setu ve prospěch hostů. Avšak touha domácích prodloužit šňůru na čtyři v řadě vyhrané zápasy byla natolik silná, že v druhém setu i přes nepříznivý vývoj celé situace zvládli koncovku otočit na svou stranu. Tento moment spustil lavinu tlaku ze strany Malé Skály, která byla ve třetím a čtvrtém setu zápasu už naprosto dominantní. Mužstvo výborně přijímalo, tlačilo soupeře na servisu a svým blokem vracelo útoky soupeře nekompromisně na palubovku, jak se říká „sto tam a dvě stě zpátky“.
Ve třetím a čtvrtém setu se hosté nedostali ani „z housky“, tedy jejich skóre se nepřehouplo přes patnáct bodů, a tak radost hráčů VK Malá Skála mohla po druhém vítězném zápasu tohoto víkendu naplno vytrysknout. „Jsem rád, že po svém zranění kotníku z minulého týdne jsem mohl tým podpořit na příjmu a servisu v závěru zápasu, kdy odměnou mi bylo několik bodových smečí a obranné zákroky těžkého útoku soupeře. Doufám, že se náš tým poveze na vítězné vlně nadále i v dalších zápasech,“ konstatoval mladý a nadějný smečař Václav Hořák před výjezdem na palubovku do Sokolova.
Tomáš Pastuch, tomas.pastuch@partners.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.