VÝZVA FANDŮM MOTORISMU ANEB ZMAPUJME ZAPOMENUTOU HISTORII

0

To téma se objevilo u příležitosti květnového odhalení pamětní desky automobilovému závodníkovi Jiřímu Kristiánu Lobkowiczovi, který se narodil v Turnově v Palackého ulici na počátku 20. století (ZDE). Svůj mladý život bohužel ukončil v legendárním voze Bugatti na závodním okruhu v Berlíně v roce 1932, ale téma je zde a bylo by dobré ho uchopit. Při květnové slavnosti automobilismus jako málem zapomenuté téma z nedávné historie Turnova připomněl vedoucí odboru kultury zdejší radnice René Brož. Toto téma je podle něho na Turnovsku možná stejně nosné jako šperkařství a kamenářství, jen ještě nedostalo takovou podporu.

„Je tu několik tematických okruhů, jedním z nich mohou být osobnosti, které se podílely různým způsobem na rozvoji automobilismu – Jiří Kristián Lobkowicz, ale také Václav Laurin (Laurin-Klement), rodák z nedalekého Kamení, či Jiří Žďárský, který mezi válkami vyráběl na Trávnicích motocykly značky Perun a Vulkán. Kdo z rodilých a trvale žijících Turnovanů tyhle informace ví? V Turnově se jezdila plochá dráha, ale také třeba silniční závody, určitě ještě existují v mnoha domácnostech obrazové materiály,“ uvedl René Brož při odhalení pamětní desky Kristiánu Lobkowiczovi.

A právě o tohle bychom pamětníky chtěli požádat. Máte-li v rodině nějakou písemnou či obrazovou památku na turnovské ploché dráhy nebo třeba automobilové a motocyklové závody, kontaktujte redakci. My se pokusíme vše zprostředkovat, bude potom na každém, jestli materiály pouze zapůjčí ke studiu, nebo věnuje nějaké „paměťové instituci“, je státní archiv nebo muzeum. V každém případě je tu počin, ze kterého možná vzejde do budoucna něco smysluplného, i kdyby to bylo jen detailnější zmapování nedávné historie.

„Historii závodních okruhů v našem regionu se hodně věnuje ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek. Tématu se chce také věnovat Pekařova společnost Českého ráje, která v roce 2015 uspořádá ve spolupráci s dalšími institucemi konferenci ke 150. výročí narození Václava Laurina, 120. výročí zahájení výroby a 85 letům od jeho úmrtí. Obsahem nebude jenom výroba a dějiny dnešní firmy Škoda Auto, ale právě i sport na kolech, výstavba komunikací, jejich údržba, komunikační trasy v minulých staletích a jejich výzkum, regionální výrobci motocyklů a automobilů, automobil jako turistický fenomén, pohonné hmoty a jejich dodavatelé a mnoho dalšího,“ přibližuje Pavel Jakubec ze Státního okresního archivu v Semilech. Proto by bylo velmi cenné a žádoucí, kdyby se někdo z pamětníků ozval.

Podle Jakubce je mj. velmi cenným zdrojem informací filmový archiv kdysi známého OFASu. (Okresní filmové amatérské studio – OFAS – Turnov působilo od poloviny 50. do začátku 90. let 20. století na území našeho regionu. Pod jeho patronací vznikaly krátkometrážní filmy na různá témata.) Tento filmový archiv byl nedávno na náklady státního archivu kompletně digitalizován, mj. obsahuje reportáže z kdysi vyhlášených závodů do vrchu na Vyskři a další snímky, které se hodí k tématu motorismu.
 
Archiv OFAS obsahuje celkem 43 nosičů DVD, resp. téměř dva tisíce minut archivních záznamů, kde nechybí mj. historická návštěva TGM v roce 1922 v Pojizeří, léta válečná, rok 1968, a třeba i konference KSČ, oslavy 1. máje na různých místech regionu i listopadové dny 1989. Archiv je k dispozici i pro veřejné promítání při různých příležitostech.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.