STROMEM ROKU 2015 V ČESKÉ REPUBLICE JE TATOBITSKÁ TISÍCILETÁ LÍPA

0

Obec Tatobity přihlásila svoji tisíciletou lípu do ankety STROM ROKU, kterou pořádá Nadace partnerství. Letos bylo přihlášeno celkem 70 stromů. Z došlých přihlášek odborná porota vybrala dvanáct finálových stromů s nejzajímavějším příběhem. Mezi ně se dostala i lípa z Tatobit. Na stránkách www.stromroku.cz probíhalo od června do 10. října hlasování. Hlasovat mohl každý pomocí internetu a mobilních telefonů, ale třeba i podpisem na speciální podpisové archy, které byly mezi lidmi i mj. v turnovském infocentru na náměstí. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny 20. října večer v Otevřené zahradě v Brně. Pro vítězný Strom roku 2015 je připraven poukaz na ošetření od arboristické firmy Prostrom Bohemia a postup do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.

n201510211026_oso_101_015_tatobityVítězem ankety roku 2015 se stala tatobitská lípa, s níž je spjato mnoho pověstí a básní. Traduje se o ní, že je tisíciletá, odborníci ale odhadují její stáří na zhruba 650 let. Strom s dutinou, do níž lze vejít, zpevňují obruče, aby lépe vzdoroval času a nepřízni počasí. Je symbolem obce. Pravidelně se u ní konají Slavnosti lípy.

Do letošního hlasování formou dárcovských textových zpráv z mobilních telefonů a hlasovacích archů se zapojilo 37 tisíc lidí, lípa z Tatobit získala téměř třetinu hlasů! Hlasování bylo zpoplatněné. Pořadatelé letos podle agentury ČTK vydělali 126 tisíc korun, které budou využity na údržbu stromů a výsadbu nových dřevin.

n201510211025_oso_100_015_tatobity„Vyhlášení výsledků v Brně jsme se zúčastnili osobně, bylo to opravdu krásné, výborně připravené, se skvělou atmosférou. My do poslední chvíle výsledky nevěděli, a když jako prvního vyhlašovali nás, byla to neskutečná radost,“ shrnula své pocity starosta Tatobit Lenka Malá. Lípa navíc získala neuvěřitelných 11 200 hlasů! „Chci všem poděkovat. Jsme obec s 560 obyvateli, každý se do hlasování zapojil, každý měl u sebe podpisové archy. Myslím, že to lidi v obci hodně stmelilo. Děti ve školce už dávno neříkají tatobitská lípa, ale naše lípa. Teď ještě uspět v hlasování o Evropský strom roku,“ přeje si starostka. Hlasování bude probíhat v únoru 2016, čtenáře budeme informovat…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.