SPORTMIX: ATLETIKA, OKRESNÍ ANKETA, FOTBAL, FLORBAL, ORIENTAČNÍ BĚH A ŽENSKÁ KOPANÁ

0

Přestože koronavirus napadl krom zdraví lidí prakticky i veškerý sport, který doslova paralyzoval, jsou tu první zprávy z jarních soutěží a závodů, které jsou povzbuzením a motivací do nadcházejících měsíců a let. Je potěšitelné, že v pravidelné semilské anketě o NEJ sportovce se prosadila také řada Turnovanů. Radost nám udělala Eliška Martínková zlatou medailí na Mistrovství Evropy v chůzi!

ANKETA
I přes téměř nulové podmínky na trénování a bez mistrovských soutěží byly v semilském KC Golf vyhlášeny výsledky tradiční ankety o nejlepšího sportovce okresu Semily. Slavnostní akt proběhl poprvé formou online sestřihu, a jak již bývá dobrým zvykem, mezi oceněnými zazněla mj. hodně početně také jména turnovských sportovců a trenérů. V hlavní kategorii obhájil své prvenství skokan na lyžích a český reprezentant Roman Koudelka, jenž se této pocty dočkal už po jedenácté! Mládežnickou kategorii opanoval turnovský atlet Jakub Šafář, jeho oddílová kolegyně Eliška Martínková skončila třetí. Není proto divu, že TOP družstvem se stal AC Turnov, přičemž třetím místem bodoval také turnovský Šachový oddíl Zikuda. Turnované se prosadili také mezi trenéry. V kategorii profesionálů to byla atletická trenérka Kateřina Čermáková a mezi amatéry její kolega Miroslav Reichl. Úspěšné trenérské trio doplnil ještě Jakub Mareš z judistického oddílu TSC Turnov.

ATLETIKA

ZLATÁ ELIŠKA MARTÍNKOVÁ NA MISTROVSTVÍ EVROPY DRUŽSTEV V CHŮZI!
O uplynulém víkendu 15. a 16. května se v Poděbradech uskutečnilo Mistrovství Evropy družstev v chůzi. V českém týmu juniorek figurovaly dvě chodkyně z AC Turnov – Eliška Martínková a Jana Zikmundová, které doplnila Klára Hlaváčová z Kladna. V konečném pořadí se družstvo umístilo mezi evropskými juniorkami na 3. místě. V rámci individuálního umístění se podařilo Elišce Martínkové ovládnout celý závod na 10 km chůze!

Jana Zikmundová

Eliška Martínková odstartovala závod juniorek jako jedna z favoritek na celkové prvenství. Stylem start-cíl nakonec ovládla v mezinárodní silné konkurenci závod, když prošla cílem v čase 45:46 min. Tímto vítězstvím se stala také historicky nejúspěšnější českou závodnicí na ME družstev a výrazně pomohla svému družstvu na stupně vítězů. Druhá turnovská chodkyně, která se kvalifikovala do závodu, byla Jana Zikmundová. Svěřenkyně trenéra Ivo Pitáka prošla cílem na 17. pozici za čas 53:13 min. Klára Hlaváčová pak družstvu juniorek pomohla 14. místem.
V rámci testovacích závodů se v sobotu zúčastnil závodu na 5 km chůze dorostenec z Turnova Roman Hanyk, kde si vyrovnal osobní rekord 24:04 min.
České reprezentanty zde vedla trenérka AC Turnov Kateřina Čermáková, která je zároveň trenérkou zlaté Elišky Martínkové. Zisk bronzové medaile z mistrovství Evropy je historickým úspěchem turnovské atletiky. Obě závodnice letos ještě čeká individuální mistrovství Evropy a mistrovství světa.
Tomáš Krištof, vedoucí trenér AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com
Fotografie jsou převzaté z atletiky.cz – autor: Aleš Gräf

Eliška Martínková

FLORBAL
Sport a pohyb zůstává i nadále nedílnou součástí zdravého životního stylu a měl by být integrální částí života každého jedince. Má blahodárné účinky na naše fyzické i duševní zdraví, obzvlášť, pokud se mu věnujeme pravidelně. Kolektivní soutěžní hry dávají jejich hráčům možnost učit se spolupracovat a prosazovat ve skupině, být v partě kamarádů a jsou proto nenahraditelným prostředkem socializace.
Po více než roce různých peripetií, lapálií, zmatků a chaosu se konečně, a snad již nadobro, vrací organizovaný sport, a tedy také florbal. Stále ještě mladý a dynamicky se rozvíjející sport nabízí vše výše uvedené, a tak není divu, že horečně probíhá jeho resuscitace. „Už od poloviny dubna se všechny naše kategorie postupně vracejí ke společným tréninkům a my jsme nesmírně rádi, že je to konečně možné a můžeme si užívat společně strávený čas. Tréninky zatím probíhají pouze ve venkovních prostorách a bohužel to vypadá, že si na návrat do hal budeme muset ještě nějaký čas počkat. Ovšem i tak máme díky využití venkovních hřišť, stadionu, parků a dalších prostor poměrně široké možnosti, které se snažíme za dodržování aktuálně platných opatření naplno využívat,“ informoval manažer turnovského florbalu a člen výboru František Záleský. Ten si spolu s celým vedením klubu a všemi trenéry, stejně jako v jiných sportovních odvětvích, velice přeje, aby se k florbalu vrátili všichni jeho členové a znovu v něm našli zalíbení a smysluplné trávení svého volného času. „Navíc stále přibíráme nové členy, takže přijďte na trénink a řekněte o tom spolužákovi, spolužačce, kamarádovi, kamarádce a všem ostatním. Šanci u nás dostane každý, kdo bude mít zájem,“ vyzývá za velkou „zelenou“ rodinu jejím jménem Záleský.

FOTBAL
Na Městském fotbalovém stadionu v Turnově proběhla valná hromada FK Turnov, který se v současném volebním období veřejně hlásí k podpoře F-evoluce. Hlavními body jejího programu byla zpráva o hospodaření, schválení nových stanov, volba výboru a kontrolní komise. V loňském prosinci zvolený předseda Jiří Šteffan se nyní bude moci opřít o dva místopředsedy – Petry Koubuse a Havla staršího. Dalšími členy výboru jsou sekretář Michal Mrkáček a novicové Štěpán Havel, Jan Kreysa a Luděk Rozkovec. Revizní činnost chodu klubu mají na starost Antonín Gábr a Jirkové Krejčík se Šimkem.
Jak již FK Turnov nedávno informoval na svých stránkách, A-tým do nového ročníku vběhne v nových dresech od Pivovaru Svijany, na jejichž výrobě se podílel mj. i sám jeho sládek Petr Menšík. Venkovní verze je šedá, provedení té domácí si Turnovští nechávají pro své příznivce jako překvapení. Za jisté překvapení lze považovat také další neoficiální zprávu: „Ve vedení klubu uvažujeme o znovuobnovení činnosti rezervy áčka, což je pro nás poměrně důležité, takže musíme pečlivě zvážit všechny okolnosti a teprve potom definitivně rozhodnout,“ říká Jiří Šteffan, kterého velmi těší zapojení většího počtu dorostenců do posílení trenérského kádru oddílu. Získaným statutem Okresního střediska mládeže tak už má péče o mládež konkrétní obrysy a do budoucna by měla být velkým přínosem pro celé fotbalové Turnovsko. Zájem o letní příměstské kempy to jasně potvrzují. Přihlášky do jejich již třetího letošního pokračování jsou už odstartovány.

ORIENTAČNÍ BĚH
O víkendu 8. a 9. května se konaly první oficiální závody v orientačním běhu v roce 2021. V sobotu se běžel sprint v Jihlavě s velmi zajímavým závěrem v uličkách ZOO. V neděli byla na programu krátká trať v lese okolo Čeřínku, z kterého bohužel kvůli kůrovcové kalamitě zbyly spíš jen fragmenty.
Na startu se sešlo 400 nejlepších závodníků z ČR, z toho 20 bylo z Turnova. Tréninkové úsilí v době covidu se povedlo přetavit v řadu skvělých výsledků a turnovské barvy byly hodně vidět!
V sobotu se blýskla prvním místem v kategorii D16 Lea Martanová, Judita Mellanová doběhla 6. a Míša Novotná 8. V dámské juniorské kategorii zvítězila Janča Pekařová (na snímku), 5. doběhla Elin Martanová, 6. Róza Vejražková a 10. Bára Matějková. V kategorii H16 zaznamenal pěkné 6. místo Hugo Hoetzel. Na druhém místě v kategorii H20 se umístil Kryštof Hájek. Nejlepším „eliťákem“ byl 16. Jenda Schulhof.
V neděli se v kategorii D16 umístila na prvním místě Míša Novotná, čtvrtá pak byla Lea Martanová. V D20 se na druhém místě umístila Bára Matějková před 3. Elin Martanovou a 6. Rózou Vejražkovou. V dámské elitě zaznamenala umístění v první desítce 9. Miška Omová. V H20 zvítězil Lukáš Richtr, 9. byl pak Kryštof Hájek. V pánské elitě se nejlépe z turnovských běžců umístil 17. Martin Luštický.
Šárka Sokolářová, www.tur.cz, foto: Jiří Čech

ŽENSKÁ KOPANÁ
Na rozdíl od kosmopolitního amatérského týmu TJ Čert Fénix má I. liga žen za sebou základní část a rozjela se nadstavba. Bohužel ve skupině o sestup v ní bude o setrvání v nejvyšší soutěži bojovat předposlední liberecký Slovan. V tom má Turnovsko své zastoupení v Martině Mastníkové, jejíž profil vám TvA nedávno zprostředkovalo na svých stránkách (ZDE). Přerušený podzim se začal dohrávat 10. kolem, v němž Liberečanky na umělce pražské Julisky 6. března vyhrály kuriózně 1:2, když všechny branky zápasu střílely hráčky Dukly! V domácím duelu porazil Slovan poslední Pardubice 2:1, když ve svůj prospěch obrátil poločasové skóre 0:1. Do třetice Liberec prohrál v brněnské Horní Heršpici 3:2. Na nové umělce Sokola Doubí pak liberecké fotbalistky hostily Spartu, které podlehly vysoko 0:5. Nedařilo se jim ani na Slovácku, kde pukly 1:0, a poté i na trávě U Nisy, kde prohrály s plzeňskou Viktorkou 0:1.
Ani přechod na trávu Městského stadionu štěstí Liberečankám nepřinesl, protože tady od mistrovské Slávie musely zkousnout debakl 0:7! Čtyři góly jim vstřelila Kožárová a vlastňáka si připsala i gólmanka Zuchová. Po plánované operaci naše rekonvalescentka Martina Mastníková, která působila mj. právě i ve Slávii, sbírá zápasovou zátěž zatím jenom po minutách. Se Spartou střídala v 83. minutě Sovákovou, na Slovácku minutu před koncem kanonýrku Dinh Tanh Kim a se svými bývalými spoluhráčkami se prala od 56. minuty, v níž vystřídala Folprechtovou. Dobře dopadl úvodní duel nadstavby, když Slovan na půdě Lokomotivy Brno vyhrál po bezbrankové první půli 0:2. Po vlastním gólu domácích se pak trefila Černá, kterou v závěru vystřídala právě naše turnovská fotbalistka. Po utkání v Pardubicích se svým příznivcům sličný „modrý balet“ představí v sobotu 22. května na stadionu U Nisy, kde od 10.30 hodin hostí Duklu Praha.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.