KONÍRNU NA VALDŠTEJNĚ OVLÁDLY ERBOVNÍ BESTIE!

0

Prostor bývalé konírny na Valdštejně obsadily v letošní sezoně „bestie“ z erbů české a evropské šlechty. Jedná se o novou letní výstavu výtvarníka Aleše Drašnara.
Výstava „Erbovní bestie na Valdštejně“ je pro návštěvníky připravena v přízemí aehrenthalského paláce. Jak název napovídá, jedná se o představení známých i méně známých oblud, které zdobily štíty, znaky či erby evropských a některých českých šlechtických rodů. V interiéru bývalých koníren, kde se v minulosti natáčel například pohádkový seriál Arabela, se návštěvníci rázem ocitnou v jiném světě. Budou stát tváří v tvář bájnému baziliškovi, který každého proměnil v kámen pouhým pohledem, či okřídlenému koni pegasovi. Nechybí mořská panna, která je dodnes ve znaku polského hlavního města Varšavy, nebo jednorožec, patřící mezi hlavní štítonoše státního znaku Velké Británie. Součástí výstavy jsou i informační tabule, které přítomné blíže seznámí s konkrétní bytostí, která byla zhotovena v životní velikosti.

Autorem mystických figur je Aleš Drašnar, výtvarník z Nového Města nad Metují, který studoval grafickou školu v Praze, a následně se privátně věnoval studiu středověkého písma a iluminace. Postupně se v něm projevil zájem o sochařství, zejména ztvárnění tajemných a podivných bytostí. První výstavu strašidel připravil v roce 1996 a od té doby jsou jeho expozice k vidění v mnoha sklepeních českých hradů a zámků.

Výstavu na Valdštejně je možné vidět každý červnový víkend od 10.00 do 17.00 hodin. O prázdninách bude expozice přístupna denně, přičemž bude platit stejná otevírací doba jako v červnu. Vstupné je 30 Kč. Přijďte se ponořit do bájného světa dávných příšer, o kterých jste možná doposud nevěděli úplně všechno.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, rados2009@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.