TAKÉ V JIČÍNĚ ŘEŠÍ KNIHOVNU

0

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně představila plány své budoucí rekonstrukce. Studii stavebních úprav oddělení pro dospělé a přístavby v místě severní terasy včetně úprav podkroví prezentovali sami autoři, architekti David Maštálka a Lenka Křemenová. Ti navrhují takové úpravy knihovny, aby se zde čtenáři cítili jako doma v obývacím pokoji. Studie je formou výstavy ke zhlédnutí po celý měsíc únor v jičínské Galerii radosti a dále na webových stránkách města www.mujicin.cz.

n201602151827_vakci_23_016_jcHlavním záměrem vzniku studie je vyřešení nové vnitřní dispozice oddělení pro dospělé včetně úpravy stávajícího hygienického zázemí budovy a celkové zpřístupnění těchto prostor v bezbariérovém provedení. Architekti také navrhli úpravu stávajícího podkroví nad oddělením pro dospělé a využití přístavby v části stávající severní terasy směrem k MŠ Fügnerova. „Podle zadání by mělo základní vnitřní uspořádání reflektovat požadavek na nové, přehlednější a vstřícnější prostředí hlavního čtenářského výběru a čítárny včetně přilehlých obslužných prostor administrativy a prostoru pro veřejný internet. Součástí řešení je také nové uspořádání hygienického zázemí v obou podlažích a umístění bezbariérového přístupu a výtahu v celé budově. To vše s ohledem na zachování hodnot stávající památkově chráněné budovy,“ vysvětluje architekt města Radek Jiránek. Záměr počítá s vybudováním nové čítárny v prvním patře přístavby a navíc s rozšířením přízemního traktu v prostoru dnes nevyužívané terasy a propojením čtenářské části se zahradou knihovny.

n201602151827_vakci_24_016_jcS novou stavbou samozřejmě souvisí i zpracování návrhu interiéru. „Vzhledem ke stále se rozšiřujícímu počtu čtenářů i návštěvníků knihovny nám pomalu přestávají stávající prostory stačit. Pořádáme mnoho pořadů pro děti i dospělé, od roku 2008 se počet návštěvníků různých akcí ztrojnásobil. Pořádáme pravidelná setkávání seniorů, kteří také studují ve Virtuální univerzitě třetího věku. Tu bychom chtěli dle požadavků rozšířit o další třídu, ale nemáme již prostory. V čítárně si zase lidé rádi přečtou noviny a časopisy, mají zde ale velmi stísněné podmínky a nevyhovující osvětlení. O místu ke studiu nemůže být v provozní špičce ani řeč. Proto již řadu let voláme po zprovoznění části půdy a vytvoření nových prostor pro setkávání menších skupin posluchačů. Tato studie naplňuje naši představu, kdy chceme, aby se naši návštěvníci u nás cítili jako doma,“ popisuje pohled pracovníků knihovny její ředitelka Jana Benešová. V roce 2014 bylo uspořádáno v knihovně 397 akcí, vloni to bylo již 471 aktivit.

V posledních letech město do prvorepublikové budovy knihovny významně investovalo, proběhla výměna oken a zcela bylo rekonstruováno vytápění budovy včetně přechodu na dálkové vytápění. Potřeba byly také interiérové úpravy, proto byl zrekonstruován víceúčelový společenský sál v přízemí knihovny a dětské oddělení.

(Zdroj: Magdaléna Doležalová, tisková mluvčí města, dolezalova@mujicin.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.