STOLETÁ KRASAVICE

0

Je dobré znát historii místa, ve kterém žijeme. Zrovna dnes uplynulo 100 let od otevření dveří asi nejnavštěvovanějšího domu v Turnově – budovy spořitelny na náměstí. Každý z obyvatel města, starý, mladý, velký, malý, tam alespoň jednou v životě byl. A i když spořitelna po roce 1989 už není výhradním správcem peněz drobných střadatelů, stejně této budově zůstala většina z nás věrná.


Právě proto se tu dnes v podvečer uskutečnila malá slavnost, když vedení České spořitelny, a.s., pozvalo své některé významné klienty a partnery k malému společenskému setkání. Náměstím se linula hudba, v útrobách budovy byla módní přehlídka… a raut.

n200709251857_zap_249_07_csMálo se ví, že první sídlo městské spořitelny bylo na konci 19. století na radnici, až potom radní rozhodli, že vykoupí starý dům, resp. stavební pozemek na druhé straně náměstí. Stalo se. Secesní budova tvoří jednu z dominant náměstí od konce září 1907. Těch životních osudů a kolik režimů se vystřídalo pod jejími okny… A sama budova přitom zůstávala stále stejná, prošla jen několika drobnými opravami a jednou zásadní na konci 90. let minulého století, kdy byla kompletně vyměněna okna a opravena fasáda. Z 90. let pochází také moderní přístavba, ke které asi většina Turnováků nenašla kladný vztah a dlouho trvaly diskuse, jestli je to to pravé, co nádherná secesní budova vedle sebe potřebovala.

n200709251857_zap_250_07_csBohužel dodnes není tato fronta náměstí dostavěna. Staré domy zmizely, škoda bylo hlavně historicky cenné lékárny, na jejímž místě byla v 70. letech 20. století vystavěna nevzhledná krabice, které místní neřekli jinak než „septik“. Po rekonstrukci před pár lety se ale i ten nakonec proměnil v docela přijatelnou stavbu. A jednou se určitě dočkáme i zastavění proluky na rohu Jiráskovy ulice. Měli bychom si jen přát, aby secesní spořitelna konečně na této straně náměstí dostala k sobě adekvátního partnera, za kterého se nebude muset stydět.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.