PRO BASKETBALISTY SKONČILA SEZONA, FUTSALISTÉ HRAJÍ FINÁLE, ORIENTAČNÍ BĚŽCI JEDOU NA MISTROVSTVÍ EVROPY!

0

Bohatý je tentokrát výsledkový sportovní servis TvA. V prvé řadě zde najdete ohlédnutí za úspěšnou basketbalovou sezonou, kdy turnovský tým byl jen krůček od postupu do národní ligy. Ve finále druhé futsalové ligy stále ještě bojují hráči FC Dalmach (přijďte se povzbudit na domácí zápasy!). V přehledu najdete i informace o cyklistických závodech, utkání v házené a v závěru radostnou zprávu o postupu turnovských zástupců orientačního běhu na mistrovství Evropy – včetně rozhovoru s Michaelou Gomzyk Omovou.

n201204261052_sport_36_012_basket* BASKETBAL
Postup to není, ale ostudu jsme neudělali a vybojovali historický úspěch – 2. místo ve východočeské lize.
V pátek 20. dubna začalo první finálové utkání východočeské ligy. Vítěz má právo na účast ve 2. národní lize. První zápas jsme hráli na palubovce soupeře v Pardubicích. Stejně jako v semifinále se nám nepodařilo vytvořit kompletní sestavu. Od nemoci, po povinnosti v extralize atd. – to byly důvody, proč jsme odjeli v nekompletní sestavě. Na velmi silný tým Pardubic to podle očekávání nemohlo stačit.
Pokud jsme chtěli vyhrát, museli jsme stejně jako v semifinále vyhrát dvakrát doma. V sobotu 21. dubna jsme již nastoupili téměř kompletní (Velda v rekonvalescenci) a rozhodnuti hrát ještě v neděli. Zápas to byl skutečně o každý metr turnovské palubovky. Soupeře jsme porazili až v prodloužení po heroickém výkonu. Zápas to byl sice velmi tvrdý, ale zaplněné hale se musela dramatická koncovka na pokraji sil jistě líbit.
Soupeři se v sobotu vyhrát nepodařilo a rozhodnutí se přesunulo na neděli 22. dubna. Troufám si tvrdit, že jsme se na chvíli stali favority nedělního utkání. Ale tentokrát při nás basketbalový bůh nestál. Chřipka připoutala Pepu Příhonského na lůžko, a to byla v takto vyrovnaném utkání příliš velká díra. Podařilo se nám přemluvit Petra Veldu, který obětavě přijel z Prahy, ale jeho třítýdenní absence míče a tréninku po vleklé nemoci musela být znát. Mimo to jsme určitě hůře bránili než v sobotním utkání. Soupeř nás dostal hned od začátku pod bodový tlak a udržel si ho až do posledních minut, kdy se nám podařilo snížit na rozdíl 4 bodů, ale zázrak se nakonec nekonal. Nutno přiznat, že soupeř měl kompaktnější tým se zkušenějšími hráči. My jsme však byli pověstný krůček od historického postupu. Tak snad příště.
n201204261051_sport_35_012_basketTJ Tesla Pardubice – TJ Turnov 76:51 (19:14 39:25 58:31). Statistiky: Bartoň 12 (4/2), Vích 9 (4/2) 1×3, J. Jeníček 8, Šimůnek 6, Petřivý 7 1×3, Cvrček 7 (1/1), Valšík 2, Brož.
TJ Turnov – TJ Tesla Pardubice 63:55 PP (16:16 30:32 42:42 50:50). Statistiky: Jiřiček 23 (10/7), Petřivý 11 (6/3) 2×3, Příhonský 9 1×3, Cvrček 6, J. Jeníček 6, Nejedlo 4 (2/0), Bartoň 4 (2/0), Jeníček, Šimůnek, Valšík, Vích.
TJ Turnov – TJ Tesla Pardubice 69:76 (19:26 35:44 52:64). Statistiky: Jiřiček 25 (6/3), Bartoň 16 (7/4), Velda 10 (4/1) 1×3, Petřivý 6 (2/1) 1×3, Nejedlo 6, Šimůnek 6 (2/2), Cvrček, Valšík, J. Jeníček, L. Jeníček, Vích.
Děkuji všem hráčům za úspěšnou sezonu a reprezentaci oddílu a velice důstojné finále soutěže. Děkuji všem u „stolku“ a v hledišti, kteří nám po celou sezónu a hlavně v play-off fandili a dotlačili nás až do zaslouženého finále.
Díky Kůčovi za protržený oddílový buben při hecování hlediště. Za sebe díky, že už to konečně skončilo.

* CYKLISTIKA
* 1. závod seriálu horských kol AUTHOR MARATOR TOUR 2112, který se uskutečnil v sobotu 21. dubna na Branžeži pod názvem AUTHOR 50 Český ráj (letos již 10. ročník). Závodu se zúčastnilo více jak 1200 závodníků z celé České republiky.
Výsledky turnovských závodníků:
– Kamil Polák (Cyklo Kampo Turnov) dojel na 33. místě celkově a na 5. místě v kategorii muži 40-50 let.
– Jan Čapek (SK Skivelo neslyšících Olomouc) dojel na 24. místě celkově a na 10. místě v kategorii muži 30-40 let.
– Richard Vosyka (Hermann-Irsap) dojel na 48. místě celkově a na 3. místě v kategorii muži 50-60 let.

* FUTSAL
* II. liga, finále: Démoni Česká Lípa – Dalmach Turnov 3:2 (0:1),
hráno v neděli 22. dubna. Sestava: Koubus – Bernard, Bakeš, Krejčík, Pařízek, Zdražil, Hurt V., Mencl J., Špína, Kratochvíl. Branky: Špína, Zdražil.
Na začátku utkání neproběhlo žádné velké oťukávání a šance šla na každé straně jedna za druhou. Dlouho se však ani jeden z týmů nemohl prosadit. Oba brankáři se předháněli ve skvělých zákrocích. Na branku se čekalo až do 15. minuty, kdy se po uvolnění Zdražilem trefil přízemní střelou Špína.
Druhý poločas začal náporem domácích, ale Dalmach se statečně bránil a hrozil z rychlých protiútoků. Démonům se podařilo vyrovnat v polovině druhé půle, když odražený míč dostal do branky Švec – 1:1. Zanedlouho se mohla Česká Lípa radovat z vedení a Dalmach rázem musel dotahovat. To se podařilo Zdražilovi, který z přímého kopu prostřelil zeď domácího mužstva – 2:2. Hrozbou pro Dalmach bylo pět akumulovaných faulů, které měl na svém kontě. Do konce utkání zbývalo šest vteřin a obě mužstva již myslela na případné prodloužení, když po výhozu Koubuse došlo ke srážce Pařízka s hostujícím obráncem, rozhodčí písknul do píšťalky a ukázal na desetimetrový kop. Domácí tuto výhodu proměnili a poté ještě do prázdné branky zvýšili na konečných 4:2.
Hrající trenér Krejčík k utkání: Můžeme litovat zahozených šancí, které jsme zahodili. Ukázalo se, že se s Démony dá v klidu hrát a doma je budeme chtít porazit. Cítíme křivdu za nějaké výroky rozhodčích, a to nás i se zaplněnou halou v pátek v Turnově požene dopředu.

Další finálové zápasy FC Dalmach vers. Démoni Česká Lípa v Turnově, v hale TJ ve Skálově ulici:

první jarní utkání, hrané 15. dubna.
Začátek prvního poločasu byl hodně vyrovnaný. Turnovanky si sice dokázaly v úvodních dvou minutách vybudovat dvoubrankový náskok, ale v dalších dvou minutách soupeřky srovnaly na 2:2. Domácí hráčky náskok do poločasu navýšily do poločasu na 16:11.  Do druhého poločasu vletěly úspěšněji pražské hráčky, kterým se podařilo snížit na 16:13, ale vzápětí odpověděly i domácí. Od 44. do 53. minuty si turnovský celek vybral slabší chvilku a hostující hráčky snížily na rozdíl pouhých tří branek (24:21). Domácí ale nechtěly pražským hráčkám darovat ani bod. V posledních sedmi minutách výborně bránily a dařilo se jim i střelecky, takže postupně zvyšovaly vedení na konečných 29:22. Střelecky se tentokrát nejvíce dařilo R. Kohoutové, ale pochvalu za výkon zaslouží určitě všechny turnovské hráčky. Po několikaleté pauze nastoupila k mistrovskému utkání R. Bakešová (roz. Frydrychová) a L. Víšková (Andělová), po zdravotních problémech se vrátila I. Tichá. Tyto tři hráčky v utkání sice neskórovaly, ale k vítězství svým výkonem přispěly.
Sestava (branky): V. Horáčková, B. Kučerová – R. Kohoutová (10/1), A. Koubková (5), V. Ševrová (4/1), D. Aissi  (3), L. Ševrová (3/1), J. Nalezencová (2), A. Vališová (2), R. Bakešová, Š. Gahlerová, I. Tichá, L. Víšková.

* ORIENTAČNÍ BĚH
Turnovští orientační běžci Gomzyk-Omová a Dlabaja nominováni na ME
Dva elitní turnovští orientační běžci figurují v nominaci národního týmu na květnové mistrovství Evropy. Vůbec poprvé ve své historii tak bude mít Oddíl orientačního běhu TJ Turnov zastoupení na této vrcholné akci. Stabilního člena reprezentačního kádru Tomáše Dlabaju doplní Michaela Gomzyk Omová.
Michaela Gomzyk-Omová (v Turnově známá především jako několikanásobná radiová orientační mistryně světa) startovala mezi klasickými orientačními běžci již v říjnu loňského roku v závodech Světového poháru v Liberci. „Bod zlomu přišel na loňském mistrovství ČR na krátké trati a potvrdil se na podzim na klasické trati, kde jsem v obou závodech atakovala medaile. To mě ujistilo, že lze běhat na úrovni české špičky. Na libereckém světovém poháru jsem dostala impuls přiblížit se světové elitě,” vysvětluje svůj přesun Michaela.
Reprezentační trenér Radovan Novotný k její nominaci dodává: „Míša při nominačních závodech ukázala výbornou fyzickou připravenost, a navíc ustála tlak dne D. Při skandinávském šampionátu se bude muset poprat s extrémní konkurencí a mírným nedostatkem zkušeností se švédskými terény. Věřím, že jí pomůžou i bohaté zkušenosti z vypjatých závodů v radiovém OB.”
Mistrovství Evropy v orientačním běhu se koná každé dva roky a je prvním ostrým testem před červencovým mistrovstvím světa ve Švýcarsku. Hostitelskou zemí ME je od 17. do 20. května kolébka orientačního běhu – Švédsko. Jednou z hlavních organizátorek a stavitelkou tratí je elitní česká reprezentantka Eva Juřeníková, která dlouhodobě žije ve švédském Borlange – centru hostitelského regionu Dalarna.

ROZHOVOR

n201204261052_sport_37_012_omovaVELMI SPOKOJENÁ BYCH BYLA S UMÍSTĚNÍM V TOP15, ŘÍKÁ GOMZYK-OMOVÁ
* Veliká gratulace k nominaci, jak probíhaly nominační závody? Zajímavý sprint ti sice moc nevyšel, ale suverénně nejlepší český výsledek na klasické trati a druhé místo na krátké jsou skvělé! Připravovala ses nějak speciálně na nominační závody?
Za gratulaci díky. Konkrétní příprava určitě proběhla. Jednak doladění fyzické formy, jednak taktická příprava v podobě speciálních cvičení na starých dostupných mapách nominačních prostorů. Velkou zásluhu na této přípravě má Andrej Gomzyk, který je mým osobním koučem.

* Jaká bude finální příprava na ME a máš nějaký svůj cíl?
Za 14 dní odjíždím na závěrečné dolaďovací soustředění přímo do terénů švédské Dalarny. Využiju nabídky tréninků, které jsou organizovány samotnými pořadateli letošního mistrovství Evropy. Jedním z nich je i Eva Juřeníková, na tratě z její dílny se hodně těším. Hlavní disciplínou je pro mě klasická trať. Velmi spokojená bych byla s umístěním v TOP 15.

* ME se běží v zajímavých rychlých členitých terénech švédské Dalarny, máš ráda severské lesy? A daří se ti v nich?
Neměla jsem zatím příliš mnoho příležitostí v severských lesích závodit. Skandinávské terény jsou jiné, než ve kterých jsem byla zvyklá běhat doposud, o to větší výzva ale pro mě bude na šampionátu potvrdit výsledek z nominační klasické a krátké trati.

* ME se sice běží ve Švédsku, ale nominační závody, kde se ti velmi dařilo, probíhaly v kontinentálních terénech ve Švýcarsku a Německu, kde se poběží hlavní vrcholná akce sezony   letní MS. Plánuješ zkusit i nominaci do týmu na MS?
Účast na nominačních závodech pro MS plánuji. Mým hlavním cílem je probojovat se nominací a běžet na MS klasickou trať. Typ terénu, ve kterém se poběží mistrovská klasika, mi sedí. Věřím, že bych v něm měla šanci na dobrý výsledek.

* Předpokládám, že se budeš chtít nominovat i na vrcholné světové akce v ROB? Dá se to skloubit s působením v reprezentaci klasického OB? A čemu momentálně dáváš větší prioritu?
Ano, chci se nominovat i na MS v ROB, které máme v září v Srbsku. Asi právě díky tomu, že jednotlivé vrcholy jsou od sebe časově dostatečně vzdálené, je tahle kombinace možná. V mém případě bych ale nemluvila o prioritách ani kloubení, pro mě je to spíš taková symbióza.

Připravil: Daniel Wolf, OOB TJ Turnov
Pokud i ty máš zájem stát se reprezentantem, nebo se jen proběhnout po lese, navštiv stránky www.tur.cz, kde najdeš kontaktní informace.