JAKÉ JSOU PLÁNY NA DALŠÍ VYUŽITÍ SOUČASNÉ BUDOVY KNIHOVNY?

0

V souvislosti s výstavbou nové knihovny ve Skálově ulici se stále častěji objevuje dotaz na další osud současné budovy v Jeronýmově ulici. Jaké jsou plány města? Nová knihovna by měla být dokončena v prosinci 2025, v první polovině roku 2026 by tedy stávající objekt mohl být volný pro další využití. O možnostech jednala rada města v polovině května.

Zvažována byla varianta pronájmu projektu za účelem komunitní činnosti organizací poskytujících aktivity a služby pro rodiny, děti a mládež. Centrum pro rodinu Náruč by tak mohlo prostory využít pro projekt podpory rodin v náročné situaci, Středisko volného času Žlutá ponorka by zde mohlo mít svůj výtvarný ateliér i další zázemí pro rozšíření činnosti. Existuje i možnost zřízení dětské skupiny nebo zázemí pro vzdělávání.
S tím souvisí i předpoklad, že v době plánované realizace projektu na zřízení nové úplné školy v Turnově II a přesunu škol (ZŠ Skálova a ZŠ Zborovská) budou třeba rezervní prostory pro dočasné umístění některých tříd. V současné době se právě varianta pronájmu objektu pro účel komunitního domu i varianta prostorové rezervy spojené s logistikou projektu NOVÁ ŠKOLA 2026 jeví jako nejreálnější. Vyjádřila se pro ni také rada města.
Mezi další zvažované možnosti patří konverze současné budovy knihovny na bytový dům. V případě této varianty momentálně existuje zásadní omezení v podobě územního plánu; ten totiž pozemek a objekt řadí do ploch občanského vybavení.

Zvažována byla i přeměna prostor objektu na ordinace lékařů s cílem do Turnova přilákat další specialisty. V Turnově ale aktuálně vznikají jiné ordinační prostory, ať už ve Skálově ulici nebo v ulici 5. května. Dá se tedy předpokládat, že prostorové kapacity jsou nyní dostatečné.

Poslední varianta, o které se hovořilo na jednání rady, a to prodej budovy, se jeví jako nejméně pravděpodobná. Město se zatím původní budovy knihovny zbavit nechce, přestože nemá naléhavou potřebu jejího využití.
Zároveň lze předpokládat, že při dalším využití objektu bude v delším časovém horizontu nutné počítat se stavebními úpravami, jako jsou postupná výměna oken i vstupních dveří, oprava střechy, rekonstrukce hygienického zařízení apod.

Pouze doplňujeme, že městu Turnov se na výstavbu nové knihovny podařilo získat dotaci z programu IROP. Investice dosáhne výše téměř 112 mil. Kč, dotace činí 68 mil. Kč, další dotační titul město Turnov využije pro pořízení vnitřního vybavení.
(Zdroj: Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnova)

Související články (celkem 1)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.