LEDNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

V lednové nabídce nechybí plesy na Střelnici i v okolí Turnova, v Rovensku p. Tr. a v turnovské synagoze si připomenou události z ledna 1943, konají se literární besedy a koncerty – první lednovou sobotu jsou to například hned dva tříkrálové koncerty. Uskuteční se oblíbené cestovatelské besedy, v nabídce je strhující taneční vystoupení Gossip, v muzeu se uskuteční dvě vernisáže výstav…

Čtvrtek 3. ledna
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. KC Střelnice, kavárna KUS, od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Sobota 5. ledna
* HRAD VALDŠTEJN: TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT. Koncert tradičního valdštejnského hosta – Hradeckého komorního tucteta, které stále přichází s něčím novým, a tak jeho koncerty neomrzí. Vstupné: 90 Kč, začátek ve 14.00 hodin.
* TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT. Účinkuje Pěvecký sbor Antonín Dvořák a Turnovské orchestrální sdružení. Sóla Eva Lédlová a Barbora Franzová. Diriguje Bohuslav Lédl. Kostel Československé církve husitské v Turnově od 18.00 hodin.

Středa 9. ledna
* PIZZA ŠKOLKA v restauraci BBejby v Žižkově ulici každou středu od 14.00 hodin. K dispozici dětské hřiště.
* INDONÉSIE A KIMODŠTÍ DRACI.
Východní Indonésie – od Bali na východ – nabízí nejvyšší sopku Lomboku Rinjani (3726 m), ostrov snů Flores s tradičními vesničkami a rituály, turismem nezměněný život, korálové útesy a podmořské zahrady a akvária, sopky a pohádkové pobřeží… Cestovatelský klub. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 10. ledna
* Z VRCHOLŮ PYRENEJÍ. Soubor velkoformátových barevných fotografií, který bude k vidění na výstavě „Z vrcholů Pyrenejí“, představuje výběr toho nejlepšího, co mineralog a geolog turnovského muzea Jan Bubal zachytil svým fotoaparátem na své cestě do Pyrenejí. Výstavní sál Muzea Českého ráje, vernisáž od 17.00 hodin. Výstava potrvá do 24. února.
* VÁCLAV KNOP & IVO ŠMOLDAS. První setkání roku 2019 bude s turnovským rodákem, hercem a dabérem Václavem Knopem a básníkem, redaktorem, publicistou, scénáristou a také překladatelem Ivo Šmoldasem. Pohovka. Městské divadlo Turnov od 19 hodin. Vstupné 200 Kč, 140 Kč (seniorské vstupné na OSV).

Pátek 11. ledna
* MATURITNÍ A ABSOLVENTSKÝ PLES SZŠ TURNOV. K tanci a poslechu hraje kapela Collours. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstupné od 140, předprodej na SZŠ.

Sobota 12. ledna
* ANTIMONY 76. Připomínka lednových událostí roku 1943 v Rovensku pod Troskami. Náměstí v Rovensku p. Tr. od 13.00 hodin. Akce je pořádána ve spolupráci města s Rotou Nazdar.
* VOLEJ&BASKET BÁLL. K tanci a poslechu hraje Orchestr Ladislava Bareše z Liberce. KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné 200 Kč, předprodej v recepci KC a ve Sportcentru TJ Turnov.
* POKREVNÍ BRATŘI. Hra na motivy románu Ingvara Ambjorsena v nastudování turnovské Společnosti bloumající veřejnosti. KD Kacanovy od 20.00 hodin. Vstupné 100 Kč.

Neděle 13. ledna
* PŘÍBĚHY PROTI SMUTKU: Zastavení na cestě života, tentokrát s moudrostí zbožných chasidů. Smutné 76. výročí transportu našich turnovských židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů si letos připomeneme divadelním představením „Příběhy proti smutku: Zastavení na cestě života, tentokrát s moudrostí zbožných chasidů“ podle knihy Elie Wiesela. Elie Wiesel jako mladík přežil Osvětim, traumatem přežití byl poznamenán celý život. Hledání židovské moudrosti pro něho bylo lékem a útočištěm. Hraje a zpívá ochotnický spolek VaTiMaJiVa. Synagoga v Krajířově ulici od 17.00 hodin.

Pondělí 14. ledna
* KOZÁKOV – PŘÍBĚH HORY. V rámci projektu „Aktivní senior“ je pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti připraven pořad nad regionální publikací o hoře Kozákov, kterou představí její editor Slavomír Říman. Pořad bude zopakován ve stejnou dobu 16. ledna v DD Pohoda a 17. ledna v klubovně KAS penzionu Žižkova.
* GOSSIP. Gossip, je proměnlivou živelnou a strhující taneční smrští, která působí závrať jako jízda na horské dráze. Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo do komplexního, skoro totálního tvaru, který s minimem scénických prostředků vytváří obrazy tak imaginativní, že můžeme mít pocit, jako bychom seděli v kině s 3D brýlemi na očích – ovšem s tou výhodou, že se na nás přitom přelévá energie živých tanečníků. Inscenace získala dvě nominace na Cenu Thálie 2015, nominaci na Cenu divadelní kritiky 2015 a čtyři nominace na Výroční ceny Opery Plus 2016. Abonentní divadelní představení. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Úterý 15. ledna
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – ZIMNÍ POHÁDKA. Oblíbený pořad pro rodiny s dětmi je věnován Kašpárkovi a babiččině kouzelnému kufříku. Hraje Darina Martinovská, která pro děti připravila také malou dílničku. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 16.00 hodin.

Středa 16. ledna
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole Turnov od 14.00 do 17.00 hodin. Budova Alešova 1723 – prezentace oborů: strojírenství, jemný mechanik (optik), strojní mechanik, obráběč kovů, nástrojař, kuchař–číšník, pivovarník–sladovník. Budova Zborovská 519 – prezentace oborů: obchodní akademie, hotelnictví, cestovní ruch.
* JIŘÍ HÁJÍČEK. V lednu bude hostem Petra Viziny v pravidelném literárním večeru O literatuře Jiří Hájíček, jeden z nejúspěšnějších současných českých spisovatelů. Jeho knihy vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině a získaly mnohá ocenění. Od konce devadesátých let vydal tři sbírky povídek, Snídaně na refýži (1998), Dřevěný nůž (2004), Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014) a novely Zloději zelených koní (2001) a Fotbalové deníky (2007). První Hájíčkův román Dobrodruzi hlavního proudu vyšel roku 2002. Oba následující autorovy romány, Selský baroko (2005) i Rybí krev (2012), byly oceněny Magnesií Literou. Svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“ završil románem Dešťová hůl (2016), který byl v anketě Lidových novin téhož roku zvolen Knihou roku a později získal i cenu Česká kniha 2017. Kniha Zloději zelených koní se v roce 2016 dočkala též filmového zpracování. O literatuře. Kulturní kavárna KUS od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Čtvrtek 17. ledna
* KOZÁKOV – PŘÍBĚH HORY. Regionální publikaci o hoře Kozákov představí její editor Slavomír Říman. Pobočka knihovny Turnov II, vlakové nádraží, od 18.00 hodin.
* RUČNÍ PAPÍR. Výtvarná dílna pro dospělé. Přijďte si zkusit vyrobit papír vlastníma rukama. Prosíme případné zájemce, aby zaslali závaznou rezervaci na adresu: ladicka@email.cz. Výtvarná dílna Žluté ponorky od 18.00 do 21.00 hodin.

Pátek 18. ledna
* MATURITNÍ PLES OAHŠSOŠ TŘÍD 4OA A 4S. K tanci a poslechu hraje kapela Hiti. KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné od 180 Kč. Vstupenky k zakoupení v příslušných třídách školy.

Sobota 19. ledna
* PYŠNÁ PRINCEZNA. Rok 2019 zahájí dopolední sobotní pohádky oblíbený pohádkový příběh o Pyšné princezně. Pohádku – vhodnou pro děti od tří let – přijede zahrát Divadelní společnost Julie Jurištové. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin. Vstupné 60 Kč.
* TURNOVANKA hraje k tanci i poslechu v „hasičárně“ v Daliměřicích. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* HASIČSKÝ PLES. KD Kacanovy od 20.00 hodin. Hraje kapela Gradace, bohatá tombola. Vstupné 200 Kč, na místě 230 Kč. Předprodej na tel. 721 454 287 (OÚ Kacanovy) a trafika Tesco Turnov. Pořádají SDH Kacanovy a obec Kacanovy.

Neděle 20 ledna
* ZIMNÍ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi na téma zimní inspirace. Na děti i dospělé se těší lektorky Eva Šrajerová, Simona Bakešová a Lenka Bendáková. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.
* JAZZOVÝ PODVEČER V PIZZERII MAŠKOVKA. Hrát vám bude Lédl Jazz Q + Jaroslav Šolc a Duo Dim. Vstupné 50 Kč. Rezervace na tel. 481 311 265, začátek v 18.00 hodin.
* KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE. Mistrovský kus klasika amerického moderního dramatu 20. století Tennesseeho Williamse se stane druhou přenášenou hrou této sezony. Umění v kině – divadlo. Kino Sféra od 19.30 hodin. Vstupné 250 Kč.

Pondělí 21. až čtvrtek 24. ledna
* PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ do Řádu rytířů čtenářů za přítomnosti krále a královny všech pohádkových knížek. Koná se v rámci projektu „Knížka pro prvňáčka – už jsem čtenář“. Děti dostanou svou první čtenářskou průkazku, pamětní glejt a řád Rytíře čtenáře. Tento projekt vstupuje do 11. ročníku. Turnovské základní školy vždy od 8.00 hodin.

Úterý 22. ledna
* TOULKY ZA NEROSTNÝM BOHATSTVÍM AFRIKY. Přednáška shrnuje zkušenosti a zážitky z cest za aktivně těženými pegmatity na černý kontinent v letech 2012–2018. Vypravíte se na ložiska tantalové rudy do zemí jako Demokratická republika Kongo, Rwanda, Burundi, Sierra Leone a Zimbabwe, putování zakončíme na nalezištích drahých kamenů na Madagaskaru. Přednáší mineralog a geolog Muzea Českého ráje Jan Bubal. Kamenářský dům od 17.00 hodin, vstupné 25 Kč.
* VEČER NA SBOŘE: ZANZIBAR A TANZANSKÉ SAFARI. Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda provedou zájemce o cestování do daleké Afriky z pevninské Tanzanie až do vnitra tohoto kontinentu. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* PO KONCI SVĚTA. Česká premiéra černé komedie o konci světa, jejímž autorem je uznávaný britský dramatik Dennis Kelly. V hlavních rolích Iva Pazderková a Daniel Krejčík. Volné divadelní představení. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.

Středa 23. ledna
* Z PROKLETÝCH HOR DO ALBÁNIE. Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové o třítýdenním putování po zemi, kde ne znamená ano a kde krevní msta není dávnou minulostí. Cestovatelský klub. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.

 

 

 

 

Čtvrtek 24. ledna
* POKLADY Z POJIZEŘÍ ANEB ARCHEOLOGICKÉ OBJEVY ZA UPLYNULÝCH DESET LET. Výstava nejdůležitějších archeologických objevů, které zajistilo archeologické oddělení turnovského muzea v posledním desetiletí. Mj. sem náleží objev úpravny železné rudy ve Všeni u Turnova z počátku 17. století a další provozy spojené s „železnou metalurgií“.

Archeolog turnovského muzea Jan Prostředník

Zajímavým příkladem mezioborové spolupráce se stal bioarcheologický výzkum středověkých historických terénů v Turnově, Dvořákově ulici. Za velmi přínosný je pokládán také systematický detektorový průzkum skalního hradiště Čertova ruka na Hruboskalsku, který přinesl celou kolekci unikátních kovových artefaktů Keltů a Germánů. Návštěvníky jistě upoutá i představení nejnovějšího archeologického výzkumu v průmyslové zóně na Vesecku, kde archeologové v červnu loňského roku objevili a následně prozkoumali část vesnice Keltů. Výstavní sál Muzea Českého ráje, vernisáž od 17.00 hodin. Výstava potrvá do 31. března.
* BEER WITHTRAVEL – TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA. Cestovatelské čtvrtky pokračují v novém roce a jsou součástí nabídky ICM. Tentokrát se mladí cestovatelé vydají na cestu Transsibiřskou magistrálou. Sálek ICM městské knihovny od 18.00 hodin.
* LISTOVÁNÍ V PAMĚTECH RODINY TOUŠOVY. Soubor jedinečných vzpomínek tří generací této rodiny, který vyšel v roce 2018, představí jeho editoři: Jana Dumková a Jan Touš nejmladší. Publikace je více zaměřena na město Mnichovo Hradiště, ale Jan Touš ml. žil značnou část života v Turnově. Knihu bude možné i na místě zakoupit. Pobočka knihovny Turnov II, vlakové nádraží, od 18.00 hodin.

Pátek 25. ledna
* X. MĚSTSKÝ PLES. Město Turnov srdečně zve milovníky tance, hudby a dobré zábavy na Městský ples. K tanci a poslechu hraje Orchestr Ladislava Bareše z Liberce. KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné 260 Kč.

Středa 30. ledna
* IVAN A LUKÁŠ KLÁNŠTÍ – Z ČESKÉ KLASIKY. Pianisté, otec a syn Klánští. Ivan Klánský je jedním z nejvýznamnějších českých pianistů současnosti, jeho syn, klavírní virtuóz Lukáš Klánský, patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Turnovský hudební večer. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Pátek 1. února
* MATURITNÍ PLES OBORU HOTELNICTVÍ A CESTOVNÍ RUCH. K tanci a poslechu hraje kapela Futrál. KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné 200 Kč, vstupenky k dostání na OAHŠ.

Sobota 2. února
* TURNOVANKA hraje k tanci i poslechu v „hasičárně“ v Daliměřicích. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* ZTRACENÁ ČEST KATEŘINY BLUMOVÉ. Jedna věc je, co se skutečně stalo. A jiná, jak o tom informují média. Stačí obratně využít strachu a pod touto záminkou se zbavit všech nepohodlných… Světoznámá novela z roku 1974 nejen o smrtících dopadech dezinformačních článků. Abonentní divadelní představení. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.
* 4. REPREZENTAČNÍ PLES ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY TURNOV. Hraje Big Band ZUŠ Turnov a Big Band Relax Přemysla Vlasty. KC Střelnice od 20.00 hodin. Vstupné 200 Kč, vstupenky k dostání v recepci KC.
* HASIČSKÝ PLES. Sokolovna na návsi v Mašově od 20.00 hodin. Hrají Veselí pozůstalí. Hlavní cenou v soutěži je welness pobyt. Pořádá SDH Mašov. Předprodej vstupenek: 25. a 26. ledna a 29. ledna až 1. února v Restauraci Na návsi vždy od 18.00 do 20.00 hodin. Cena 150 Kč, tel. 603 276 553. Plánek stolů na www.sdh-masov.estranky.cz.

Neděle 3. února
* NOC NA KARLŠTEJNĚ. Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů zachycuje slavné období české historie. Muzikál vznikl ve spolupráci Divadelního spolku J. K. Tyl a Pěveckého sboru SDS (pod vedením spolku ZLOM) z Lomnice nad Popelkou. Volné divadelní představení. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin. Vstupné 150 Kč.

Sobota 9. února
* II. PLES ABSOLVENTŮ A PŘÁTEL Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov. Bohatá tombola – hlavní cena týdenní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Floridě v USA, večeře a občerstvení na stole v ceně. Zajímavý doprovodný program. Hraje Jazzika, moderuje Radek Drašnar. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 500 Kč. Předprodej v recepci KCT a v sekretariátu školy. Výtěžek z plesu bude použit na rozvoj aktivit studentů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.