LEZECKÉ CENTRUM – VÝZVA NEBO NADSTANDARD?

0

Vyhlášená Makak aréna v Jablonci nad Nisou, Šutr a největší boulderingové centrum v našem kraji Boulder Point v Liberci, Vertical Park v Harrachově, lezecká stěna v Sobotce, Jičíně či Hradci Králové. A hned několik lezeckých stěn v Praze. A jak slyšíte od lidí z horolezeckého prostředí, všude plno, zájemců hodně, třeba v Jablonci nad Nisou, kam jezdí hodně lidí z Turnova, se musíte objednávat hodně dopředu, abyste se dovnitř vůbec dostali. Lezeckou stěnu máme také v Turnově. Najdete ji v hale TSC u nádraží. Je třicetiletá, vybudována byla několika nadšenci a dnes už nevyhovuje téměř ničemu a nikomu. Zato je ale jedna z nejstarších v České republice.

Mladí lezci v Makak aréně v Jablonci nad Nisou

„Turnov byl na přelomu 80. a 90. let minulého století jedním z průkopníků stěnového lezení. Už začátkem roku 1989 byla lezci z Horolezeckého oddílu Turnov vybudována první provizorní stěna v hale TJ u atletického hřiště. Opravdová stěna ale vznikla o dva roky později, na podzim 1991 v hale TSC u nádraží. Už začátkem dalšího roku jsme zde pořádali první závody – TURNOV OPEN 92,“ přibližuje jeden z pamětníků a iniciátorů lezecké stěny v Turnově Miroslav Dědek. Stěna byla následně rozšířena a hned v létě 1992 se tu konalo mistrovství republiky. V té době to byla druhá největší lezecká stěna v republice a jediná široko daleko. Zájem bohužel postupně opadal, stěna stárla, v okolí, a především v hlavním městě vznikly lezecké areály, a tak dnes turnovská stěna polozapomenuta slouží hlavně pro oddílové tréninky mladým horolezcům.

„Naše TJ Český ráj (viz http://www.hruboskalsko.cz/) měla kdysi velmi silný oddíl mládeže, kterým jsem si osobně také prošel. Bohužel to skončilo na nedostatku vedoucích. V současné době se s pár nadšenci pokoušíme o restart. Letos pořádáme v létě již třetí ročník Horotábora, což je letní tábor pro děti, které chtějí na českorajských pískovcích a na lezeckých stěnách začít s tímto sportem, který k našemu regionu neodmyslitelně patří. Český ráj je kolébkou horolezectví v naší zemi,“ doplňuje Miroslav Dědek. Zájem o Horotábory je podle něho vždy dvojnásobný, a i zájemců o „horokroužek“ v průběhu roku je mnohem více, bohužel je musí odmítat. „Lezení po skalách je s dětmi daleko náročnější na počet instruktorů. Potenciál mladých na Turnovsku určitě je, bylo by na místě tento tradiční sport v našem městě zase zvednout,“ dodává Miroslav Dědek.

Lezecký ráj – studie přestavby bývalého kina v Žižkově ulici

Snahu vybudovat nové lezecké centrum jsme zaznamenali naposledy v roce 2015. Tehdy šlo o nabídku nového využití opuštěného Bia Ráj v Žižkově ulici. „Záměr se nám nepodařilo dotáhnout do konce. Celé to stálo na pěti lidech, rok trvalo jednání o možnosti získání dotace. Když by nám mohla být poskytnuta, bylo třeba splnit řadu jen těžko splnitelných podmínek. Zejména se jednalo o financování z vlastních zdrojů a pak teprve možnost dotace ve výši 80 %. Neúspěšně jsme žádali i město Turnov o předfinancování záměru, ale v té době se stavěla Maškovka a nebylo to přes zastupitelstvo průchodné. Navíc šlo o poměrně vysokou částku ve výši 28 milionů korun,“ připomíná skutečnosti jedné ze slepých uliček tehdejší iniciátor záměru Richard Müller. Od té doby se zdejší horolezci bez úspěchu pokoušeli najít vhodné prostory alespoň pro stavbu boulderingového centra. Přitom lezecká centra jsou v současné době jedny z mála sportovišť, která jsou schopna si plně vydělat na svůj provoz a není nutné je dále dotovat. Lezení jako takové bylo loni hodnoceno jako nejrychleji expandující sport na světě. Jedná se o olympijský sport a náš reprezentant Adam Ondra má velkou šanci v Tokiu uspět.

„Jistá naděje nám svitla spolu se záměrem přestavby haly TSC u nádraží, kde by mohlo vzniknout lezecké centrum. Chápu obavy některých, že náklady na úpravu haly jsou poměrně vysoké, a proto se nabízí přestavba v etapách, popřípadě něco z projektu škrtnout. Proto bych chtěl jen upozornit na skutečnost, že je zde velký potenciál dětí i dospělých, kteří by velmi rádi tuto službu využívali. Už podle zkušeností z nemnoha lezeckých center v našem okolí je zřejmé, že minimálně na provoz by si takovéto lezecké centrum vydělalo. Vidím paralelu s nedávno otevřenou Expozicí horolezectví v Muzeu Českého ráje. Tehdy se argumentovalo, že kde jinde by tato svého druhu jediná expozice v České republice měla vyrůst, když ne v Turnově. S lezeckým centrem to vidím podobně,“ uzavřel Richard Müller. (PCH)

Ve studii rekonstrukce sportovní haly TSC u nádraží je uvedeno i lezecké centrum

DVA POHLEDY Z MUZEA ČESKÉHO RÁJE

* Horolezectví v Českém ráji je fenomén, ať se to lidem líbí, nebo ne… Je to trend, který prostě „táhne“. Ověřili jsme si to i my v turnovském muzeu, kde jsme na podzim roku 2019 otevřeli zbrusu novou expozici věnovanou právě tomuto tématu. Myslím, že právě díky této expozici jsme v roce 2019 dosáhli absolutního rekordu v návštěvnosti. O tom, že jde o jedinečný projekt, svědčí cena Gloria Musealis, které se nám za muzejní počin roku 2019 dostalo. Město Turnov se na této expozici nemuselo finančně podílet byť jedinou pomyslnou korunou. Její realizace byla hrazena ze strukturálních fondů Evropské unie se spolupodílem Libereckého kraje. Ovšem aby se i nadále v Českém ráji, ale i v samotném Turnově, který se za jeho srdce označuje, horolezectví i nadále rozvíjelo, potřebuje vhodné podmínky. Sám jsem sportovcem tělem i duší, a přestože sám neholduji horolezectví, neznamená to, že mu nebudu přát. Fandím každé sportovní aktivitě, které se lze věnovat na čerstvém vzduchu. Sám jsem „ortodoxní“ plavec a velmi dobře vím, že každý mistr světa, olympijský vítěz i přemožitel kanálu La Manche začínal v nějakém malém plaveckém bazénu. Stejně tak budoucí přemožitel himálajských osmitisícovek si svoji lezeckou techniku může osvojit na tréninkové stěně třeba právě v Turnově. Ostatně je bezpečnější naučit se tyto základní dovednosti pod odborným dohledem na bezpečné stěně, než na divoko ve Skaláku…
Výstavbu lezecké stěny proto plně podporuji, nejenom jako ředitel Muzea Českého ráje, ale i jako Jan Prostředník – sportovec.

* K vyjádření kolegy Prostředníka se přidávám. Jen je třeba k tomu ještě dodat, že v původním záměru nové horolezecké expozice, která je mimochodem jediná svého druhu v České republice, jsme o horolezecké stěně uvažovali právě z toho důvodu, že dle mého názoru v Turnově už dávno měla být. Řešila jsem to nejen s muzejníky, ale hlavně s horolezci, především s těmi, kteří vychovávají horolezecký dorost. Nicméně – sport a kultura jsou dva odlišné světy – mohou spolu komunikovat velmi dobře, ale každý má jiná specifická pravidla. Muzeum jako paměťová instituce by nebylo schopné provoz této aktivity zajistit. Apeluji proto na všechny, kteří budou rozhodovat o tom, zda stěnu stavět, či ne, aby si uvědomili, jak velký fenomén je horolezectví pro náš region. Aby si připomněli, kolik žije a žilo v Turnově vynikajících sportovců, kteří tento výjimečný sport proslavili po celém světě, a jak málo pro ně místní samospráva zatím udělala. Jak velkou má teď příležitost tento dluh vůči nim napravit.
Vladimíra Jakouběová, emeritní ředitelka muzea, autorka záměru expozice Z Českého ráje na vrcholy světa

„Nádobíčko“ lezce

Snímky pořízené na lezecké stěně v hale TSC u turnovského nádraží

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.