LEZECKÁ STĚNA TURNOV – HISTORIE, SOUČASNOST, BUDOUCNOST

0

Lezecká stěna v hale TSC u nádraží vznikla jako jedna z prvních v Čechách před téměř čtvrt stoletím zejména z aktivity Tomáše Flanderky a Libora Stejskala. V době svého vzniku patřila  k tomu nejlepšímu, na čem se dalo trénovat. Uskutečnilo se tu několik závodů ve sportovním lezení, stěna žila. Postupem času ale začalo přibývat ostatních stěn a lezeckých center, která nabízela lepší služby a otvírací dobu, a stěna v Turnově začala postupně ztrácet dech.

Nicméně zde vyrostla spousta dnešních aktivních lezců, kteří pak „prodávali“ své dovednosti po skalách a horách po celém světě a rozhodně se za své výkony nemusí stydět. Pojem lezec z Turnova, ze Skaláku, prostě pískař, je mezi lezci bez nadsázky známka kvality. Škoda jen, že za éry komunismu v době minulé jsme byli vychováváni tak, abychom nevyčnívali z řady, nechlubili se veřejně svými výkony, prostě byli přehnaně skromní.

Současnost: Stěna je otevřena v hale u nádraží pro lezce i lezeckou veřejnost ve středu a pátek od 17.00 hodin, trénink trvá dvě hodiny. Pro zájemce je nezbytné vlastní vybavení a nutné lezecké návyky. Chybí instruktor, půjčovna, vybavení…Stěna může kapacitně uspokojit tak 16 lezců, pak už trénink není efektivní, stojí se tu fronty. Je zde málo cest, to znamená i malý výběr obtížnosti výstupů. V podstatě je stěna spíš pro lezce střední a vyšší výkonnosti, začátečník si zde kvalitně nezaleze. Otvírací doba čtyři hodiny v týdnu je zoufale málo, spoustě lidem se  to nehodí, chybí třeba víkendy, kdy je zavřeno. Proto lezci z Turnova a okolí dojíždějí do lezeckých center v Liberci a hlavně v Jablonci, kde mají otevřeno od rána do večera.

201503112308_sport_61_015_horolezci

Budoucnost? Začaly se hýbat ledy. Město Turnov vlastní objekt Bia Ráj v Žižkově ulici a hledá pro něj využití. Skupina aktivních lezců z Turnova se dala dohromady, shánějí peníze, mají vypracovanou architektonickou studii, zahajují politická jednání.

Turnov tak má šanci, že vznikne moderní, aktivně žijící lezecké centrum pro lezce všech výkonností, vstřícné k výchově mládeže, která odloží tablety a mobily a půjde sportovat namísto života ve virtuální realitě. Je šance, že pojem „lezec z Turnova“ se nestane minulostí.

Držte nám palce!
Dalibor Mlejnek,  TJ Český ráj, d.mlejnek@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.