NA VYSKŘI POČÍTAJÍ TURISTY, SKALANSKÁ ZVONIČKA MÁ NOVOU STŘECHU

0

Otevřít kapličku sv. Anny na Vyskři pro veřejnost byl dobrý nápad. „Za měsíc a půl si interiér kaple prohlédlo téměř šest stovek návštěvníků,“ sdělil starosta obce Jan Kozák. Je to vůbec poprvé, kdy měla veřejnost možnost podívat se dovnitř mimo svátku patronky a vánočního koncertu. Kaple je z roku 1830. „Jsme rádi, že je o jednu z dominant Českého ráje takový zájem. Aktuálně vyhodnocujeme získaná data a podle nich upravíme otevírací dobu na příští rok,“ doplnil Kozák. Mezi českými turisty se našla řada návštěvníků z Polska, Německa, ale i několik z Holandska, Velké Británie. Nejvzdálenější přijel z Japonska!

n201509181436_oso_72_015_vyskerI přes minimální vstupné se podařilo získat několik tisíc korun, a proto ze získaných peněz a s příspěvkem z obecního rozpočtu plánuje obecní úřad pořídit nové zábradlí, opravit posezení u kaple, a provést průseky vrcholku tak, aby byl výhled do kraje ještě krásnější. „Ve spolupráci s libereckým pracovištěm památkového ústavu by měla koncem roku vyjít o kapličce brožura v několika světových jazycích. Věříme, že lepší propagace přiláká do obce v příštím roce ještě více návštěvníků,“ dodal starosta. (TvA)

n201509181436_oso_73_015_skalany* Zvonička ve Skalanech pod Vyskří je centrem dění této malé osady. Odtud vychází masopustní průvod, tady se schází Skalanští o Velikonocích, na pálení čarodějnic i na vánoční zpívání. Ani jí se ale nevyhnul zub času, a když do ní začalo zatékat, bylo rozhodnuto pořídit jí nové zastřešení. Krytinu sponzorsky zajistil Radek Koryta a svolala se sousedská brigáda.
V sobotu 12. září se sešla více jak desítka stálých usedlíků i chalupářů, mužů. Ženy povzbuzovaly, donesly koláč, fotily a před polednem se rozešly k plotnám. Pánové pracovali s nasazením dobrou osmihodinovku a někteří i bez polední pauzy. Díky tomuto nasazení a vzácné souhře všech dobrovolníků vyměnili zvoničce nejvíce zasažené trámy a osadili ji novou krytinou.

n201509181436_oso_74_015_skalanyOdměnou jim i nám všem je nejen novotou zářící střecha zvonice, ale také vědomí sounáležitosti, ochoty sejít se ke společnému dílu a pocit smysluplnosti. Pokračovat se bude s přispěním obce ještě zútulněním interiéru, vybílením a novou instalací galerie fotografií z historie obce a ze společných akcí.
Děkujeme Radkovi Korytovi za krytinu, všem zúčastněným za jejich čas a práci, obci Vyskeř za občerstvení a podporu. Lenka Konopková, l.venclova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.