VELKÝ NÁVRAT LEGENDÁRNÍHO KLETRU

0

Vidíte ho velmi často ve městě nebo ve Skaláku či na Prachově na zádech mužů od čtyřicítky nahoru. Jedni ho zdědili, druzí ho před třemi a více desítkami let koupili a slouží jim dodnes. Je pro ně kabelkou, spolucestujícím na dovolené či kamarádem na cestě do práce. Slouží desítky let a za tu dobu se stal legendou. Zavítáte-li mezi českorajské horolezce, má ho každý. Nebo po něm alespoň touží. Řeč je o plátěném horolezeckém kletru, který se beze změny vyráběl od šedesátých do konce osmdesátých let minulého století. Mezi jeho nezaměnitelné atributy patří trvanlivé kožené dno, filcem podšité kožené popruhy a bytelné železné oko pro zavěšování na lano.

Kupodivu se až do současnosti kletr neobjevil ve výrobním programu žádné firmy, pár kousků občas bylo vyrobeno na zakázku. Velký návrat legendy se koná až teď. „Před půl rokem nás oslovil zákazník s prosbou, jestli bychom zvládli ušít i batoh na zakázku. Poslal nám fotografie legendárního kletru. Sdělili jsme mu, že na zakázku bohužel nešijeme, ale zrovna tento kousek se nám líbí, a že bychom to mohli vyzkoušet,“ říká Aleš Loch ze zlínské firmy Playbag. Ta se specializuje na kvalitně zpracované a ručně šité batohy, tašky a kabelky, a jak je u firmy ze Zlína logické, šijí tu i unikátní boty.

„Playbag je projekt hledající ideály v designu oděvních doplňků. V našem ateliéru nevznikají pouze městské tašky a klasické brašny, snažíme se obsáhnout i další atypické a specializované produkty v tomto oboru. A také přijímáme výzvy. Proto jsme kývli na přání zákazníka, který chtěl nový kletr darovat svému otci k narozeninám. Nechali jsme si zaslat starý rozbitý batoh a celý ho vypárali a kousek po kousku ho překreslili do šablon. Vytvořili jsme dokonalou repliku, se kterou byli zákazník i jeho otec velmi spokojeni. Bylo příjemné zjistit, že u spousty lidí probouzí tento batoh tolik pozitivních vzpomínek,“ doplňuje Aleš Loch.

Za prací nad každým tímto kusem je množství hodin ruční práce, kterou při dnešním spotřebním způsobu chování už vlastně nikdo nevidí. Jsou však lidé, kteří dokáží ocenit lidskou práci, řemeslo českých rukou v kombinaci s krásnými materiály a jejich opravdovostí. „Jsme rádi, že lidé nacházejí cesty k naší řemeslné výrobě, láska k práci vede skrze lidi, se kterými spolupracujeme nebo chodíme na výlety,“ uzavřel Loch.

Více na www.playbag.cz (PR)

Legendární kletr je zpět!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.