FOTBALOVÝ VÍKEND SE VYDAŘIL NA 120 %!

0

Jak sobota, tak i neděle patřily na Městském fotbalovém stadionu v Turnově oslavám 120. výročí založení FK Turnov, když jim předcházela zhruba měsíční příprava ze strany členů výkonného výboru a dalších. Ti všichni odvedli dobrou práci a podle prvních reakcí návštěvníků i přímých aktérů byly oslavy nejenom důstojným holdem místní fotbalové historii, ale také příjemným a společenským zážitkem pro všechny zúčastněné, který umocnilo nedělní utkání turnovské staré gardy a legend železné Sparty.

* FK Turnov – AC Sparta Praha 2:4 (0:2). Branky J. Škréta, Sládeček – Novotný, Flachbart, Stracený a Čížek, rozhodčí Mrkáček – Třešňák a Brož ml., ŽK 0:0, diváků 660.
FKT: Cimbál, Hauzr – Emil Šafář, Pavel Šafář, Jiří Halfar, Josef Petřík, Radek Houška, Pavel Vítek, David Sládeček, Marek Náhlovský, Tomáš Cigánek, Jan Škréta, Tomáš Mendlík, Marek Müller, Pavel Bárta, Josef Procházka, Antonín Gábr a Jaroslav Mencl.
Sparta Praha: Jaromír Blažek – Josef Obajdin, Martin Frýdek, Jiří Novotný, Luděk Stracený, Radim Holub, Jan Flachabrt, Petr Papoušek, Petr Voříšek, Miloslav Denk, Tomáš Čížek, Jiří Jeslínek st. a ml.

Domácí trenér Jiří Šimek spolu se svým asistentem Petrem Bajerem namíchali nominaci ze zkušených matadorů a stále ještě aktivních hráčů, a s výsledkem byli naprosto spokojeni. „Šimkova Sparta“ vyhrála, a jeho výběr rozhodně neudělal ostudu. Jako první se parádním half-volejem z místa blýskla sparťanská ikona Jiří Novotný (14 titulů = čs. rekord! a na prvoligové starty 8. místo v dlouhodobých tabulkách) – 0:1. Poločasový výsledek pak stanovil Flachbart, který dohrával v nedaleké Hlavici a hráče Turnova v minulosti také krátce vedl jako trenér. Nutno dodat, že turnovský odchovanec a později i prvoligový brankář pražských Bohemians se 36 zápasy Radek Cimbál se rozchytal ke skvělému výkonu a držel svůj tým dlouho nad vodou. Velký podíl na slušném výsledku měl též Zbyněk Hauzr se dvěma mistrovskými tituly v dresu Slovanu Liberec, střídající jej do druhé půle. Z řady sparťanských šancí jich několik s bravurou zlikvidoval a za svá záda propustil jen sólo Luďka Straceného a nechytatelnou hlavičku Tomáše Čížka. Stejně jako oba turnovští gólmani, také Jarda Blažek na druhé straně předvedl v mnoha případech své umění, a také on musel dvakrát kapitulovat. Střelou k tyči jej překonal kapitán TJ Sokol Pěnčín Jan Škréta a poté to přesným lobem po delším zastřelování se dokázal David Sládeček. Na place byli k vidění také stříbrný medailista z ME 1996 Martin Frýdek a Josef Obajdin, který jako první hráč v historii samostatné I. ligy vstřelil v jednom utkání 4 góly! Stalo se tak 16. 10. 1994 v souboji Liberec versus Benešov, který skončil 5:0.

Před samotným utkáním proběhlo slavnostní předání upomínkových medailí zasloužilým členům oddílu. Starosta města Tomáš Hocke spolu se členy výboru FKT potřásli rukou kapitánu mužstva Josefu Netušilovi a jeho dlouholetým spoluhráčům Karlu Stannerovi a legendárnímu brankáři Zbyňku Kotrmanovi, kteří po ukončení své aktivní hráčské kariéry působili v srdci Českého ráje ještě jako trenéři a funkcionáři. Ze zdravotních důvodů nedorazil „obojživelník“ Antonín Matějíček, který vedle svých synů Michala a Mariana vychoval pro Turnov celou řadu kvalitních fotbalistů. Medaili za něj převzal právě jeden z nich – Jiří Šimek. In memoriam byl v zastoupení svého syna Zbyňka oceněn také dlouholetý funkcionář, vedoucí mužstva a velký turnovský patriot Jan Hauzr, který nás opustil začátkem letošního roku v nedožitých 80 letech. Poděkování zaslouží též Jaroslav Knížek, jenž stál v čele klubu 20 let jeho novodobé historie. Jeho „majstrštykem“ je umělá tráva 3. generace za „tunelem“…

Starostou Hockem zajímavě pojatý čestný výkop zaujal i pobavil, a ani o přestávce slavnostního mače se nikdo nenudil. Ve prospěch MŠ a ZŠ Sluníčko u turnovského nádraží se dražil žlutý sparťanský dres číslo 16 s podpisy jeho legendárních nositelů. V tomto případě se po vyvolávací ceně 2.000 Kč vydražil za částku o tisíc korun vyšší. A ještě lépe to dopadlo v druhém případě, kdy organizátoři přichystali dražícím překvapení v podobě dresu současného sparťana „number one“ Adama Hložka s jeho podpisem. Přetahovaná tří dražitelů o investici do možného zhodnocení se zastavila na pěti tisících. Ředitelka školky D. Rakoušová tak od organizátorů přímo na místě převzala šek na 8.000 Kč, které půjdou na zdravotní pomůcky hendikepovaných dětí.

Nástup týmů na hřiště

Poslední plánovanou slavnostní chvíli pak bohužel poněkud narušilo zranění. Fotbalista s magickým datem narození 7. 7. 1977 Petr Papoušek měl o přestávce sparťanský dres vyměnit za ten turnovský, ale pro porouchané koleno dokoukal duel už jen na lavičce. Po svém debutu v lize 9. 9. 1997 jako hráč Dukly Příbram v ní odehrál více jak 300 zápasů, se Spartou ji vyhrál třikrát a potom ještě dvakrát s libereckým Slovanem. Po Mladé Boleslavi, Jablonci a ostravském Baníku přišel do Turnova z třetiligových Semil. V neděli vedle turnovského dresu s jeho přezdívkou „Papén“ obdržel další zvláštní poděkování od současných představitelů jubilujícího klubu.

Pořadatelé neponechali nic náhodě a po oba dny byly na umělce připraveny atrakce, kde se děti mohly pobavit nebo si vyzkoušet různé fotbalové dovednosti. Hlavním bodem sobotního programu bylo sousedské derby krajského přeboru, v němž Turnovští hostili Sedmihorky, které nakonec přehráli výsledkem 3:1. Před nimi domácí dorost „spláchl“ Lokomotivu Česká Lípa 15:0 a vydařil se také večer, v němž se o zábavu postaralo oblíbené Duo Bigband. Během celého víkendu bylo možno v areálu mezi zhruba sedmi stovkami návštěvníků zahlédnout spoustu známých tváří. Z mladší generace dorazil v sobotu např. Petr Koubek, který si měl co povídat s dorazivším Václavem Fárou. Na oba dny dorazil David Sládeček, nechyběl ani Karel Urbánek. V neděli už to byla doslova přehlídka bývalých hráčů. Vedle členů staré gardy a oceněných se tu sešli gólmani Haman, Hartman a Jarda Žďánský, dále byl přítomen Míra Merkl, Petr Horáček, Franta Erban, Karel Nedvěd, Jiří Adam, Milan Devátý, Petr Hocke, Zdeněk Bubák a mnoho dalších.
„Byl to na organizaci hodně náročný víkend a až na pár drobností snad všechno klaplo dle plánů. Ještě jednou díky všem, kdo dorazili a za spolupráci pak jmenovitě děkujeme Janu Kreysovi a Pivovaru Svijany. Velké poděkování samozřejmě patří také všem, kdo přiložili ruku k dílu a podíleli se tak na úspěšném zvládnutí celého programu,“ vzkázali přes TvA místopředsedové FK Turnov – Petrové Koubus a Havel.

Tým Turnova…

Uprostřed Petr Papoušek

Vzdušný souboj Tomáše Čížka s brankářem Radkem Cimbálem

Sparťanská lavička…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.