ELIŠKA SI V AFRICE DOŠLA PRO BRONZ!

0

Na nedávném juniorském ME v estonském Tallinu brala stříbro. Na mistrovství světa si Eliška Martínková z AC Turnov, svěřenkyně trenérky Kateřiny Čermákové, v závodě na 10 tisíc metrů chůze vybojovala v Keni jiný, ale neméně cenný stupínek na bedně vítězů.

Turnovskou rodačku vedli ke sportu už odmala rodiče. Začínala s běžeckými tratěmi, ale vzhledem k častým zraněním ji trenéři AC Turnov přemluvili, aby zkusila chůzi. Dobře udělali. Po prvním chodeckém závodě absolvovala, už tehdy pod vedením své současné trenérky Kateřiny Čermákové, mistrovství republiky, a hned z toho byl titul české mistryně, který potom díky nevšední tréninkové píli ještě několikrát obhájila!
„Chodíme jak silnici, tak dráhu. Ta je sice na chůzi příjemnější, ale silniční okruh je delší a povrh rychlejší než atletický ovál,“ preferuje venek před halou sympatická závodnice, kterou na chůzi baví především to, že jde o vytrvalostní disciplínu, v níž nejdůležitější roli vedle fyzické připravenosti hraje dobře zvládnutá technika. „Náš trénink se skládá většinou z různě dlouhých chůzí a běhů, zaměřených jak na objemy, tak samozřejmě i na tempo a rychlost. Trénujeme zpravidla sedmkrát týdně, někdy i dvoufázově. Samotnou výkonnost si pak ověřujeme v závodech,“ přibližuje Eliška. Jako milovnice veškerého pohybu jezdí v rámci tréninku na kole nebo plave. Ve volném čase má ráda turistiku a výlety do hor s přáteli.

Její nejbližší parťačkou v klubu je Jana Zikmundová, ale limit na již zmíněné MEJ splnila také kamarádka Klára Hlaváčová z Kladna. S oběma vytvořila Eliška v květnovém závodě v Poděbradech družstvo a došly na pěkném 3. místě. „S holkami se před závody navzájem zklidňujeme a pleteme si copánky, jindy já osobně stres řeším hudbou do sluchátek,“ prozradila Eliška, která se zatím nijak nestresuje ani tvorbou speciálních jídelníčků vrcholových sportovců. „Jsem ještě v juniorském věku, takže jím úměrně a ve správném režimu. Nejraději mám těstoviny z italské a asijské kuchyně.“

Turnovská juniorka přechází příští rok do kategorie žen, kde ji mj. čeká dvojnásobná trať. Než se tak stane, ji však ve žhavé Africe na mistrovství světa čekala velká juniorská konkurence z Ruska či Jižní Ameriky. „Budu se snažit o co nejlepší umístění, některý z kovů by byl bombou a milým překvapením,“ prohlásila před odjezdem po speciální přípravě v italském Melagu, položeném ve stejné nadmořské výšce jako závodiště v Nairobi.
Naše reprezentantka splnila svůj slib a pro českou atletickou výpravu po týdenní aklimatizaci získala bronzovou medaili. Taktický závod vedla v prvních kilometrech skupinka deseti chodkyň, ale ve stupňujícím se tempu se vedoucí chumel závodnic roztrhal a do čela se vydala Mexičanka Rodrigézová, následovaná Eliškou a dalšími závodnicemi. Ve druhé polovině trati s ní krok udržela pouze Francouzka Maële Biré–Heslouis a ruská závodnice, zatímco se dozadu propadla domácí keňská chodkyně a druhá Ruska byla diskvalifikována. Druhý nástup v posledním kilometru již Eliška nebyla schopna zachytit a cílem prošla necelé tři vteřiny za soupeřkou z Francie, která jí tak vrátila porážku z ME. Sofia Ramos Rodrigéz došla v čase 46:23,01 min., druhá skončila Biré–Heslouis (47:43,87 min.) a třetí Elišce Martínkové se časomíra zastavila na 47:46,28 min.

„Byl to asi můj nejtěžší závod. Nairobi je v sedmnácti stech výškových metrech, což na vytrvalostní výkon není úplně ideální. Vzhledem k tomu, že tento závod byl můj již třetí vrchol letošní sezony, byla jsem dost unavená, a tak ani příprava nebyla už taková, jako například před ME. K tomu už dlouho řeším zranění ramene. O to víc si medaile z MS vážím. Vím, že jsem do jejího zisku dala všechno a zkrátka si ji tam vydřela. Obří gratulace patří ale i mé trenérce Kačce Čermákové, která mě dokázala na všechny letošní vrcholy připravit a podržet i v únavě. I přes hygienická opatření a nepříliš vhodnou destinaci se vše vydařilo a my si mohli závody užít. Českému týmu se velmi dařilo i jako celku a bylo super, že jsme se mohli opět navzájem podporovat, když jinak vše probíhalo samozřejmě bez fanoušků,“ podělila se o své bezprostřední dojmy po návratu sympatická Eliška, kterou výkon na 10 km chůze na ME v Tallinnu posunul na 3. místo dlouhodobých českých juniorských tabulek za sestry Anežku a Elišku Drahotovy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.