Vloni na podzim vyhlásila společnost Ekokom s agenturou Dobrý den z Pelhřimova soutěž o světový rekord v počtu znaků měst ČR vyrobených z recyklovaných materiálů (mimochodem – světový rekord padl, bylo vytvořeno 988 znaků měst a obcí). Tak jsme se hned přihlásili a začaly přípravy. Nejdříve jsme zjišťovali, jak přesně znak Turnova vypadá, protože se dost podobá znaku republiky. Je to stejný dvouocasý lev, liší se jen barevně. Město Turnov ho totiž převzalo z erbu Markvarticů.
Další zkoumání proběhlo, když jsme zjišťovali, z čeho všeho bychom mohli znak vyrobit. Nabízely se nám červené uzávěry z PET lahví jako pozadí, hlavní siluetu lva jsme stvořili z kašírovaného papíru. K tomu jsme přimíchali staré monočlánky, celofány z čokolád, alobal a další „lahůdky“. Tvořili jsme znak jako tým, pomáhala nám paní vychovatelka Drobníková a paní učitelka Veberová, v klubu nám pomáhaly i menší děti. Vznikl opravdu krásný znak nalepený na starém kartonu. A s tímhle jsme vyrazili v pátek 10. prosince do Liberce.
V multimediálním sále Krajského úřadu se sešlo celkem 41 znaků měst a obcí Libereckého kraje, celkem jich bylo vytvořeno 60. Mezi 10 jabloněmi (znaky Jablonce nad Nisou) a množstvím hradů (znaky Liberce, Hrádku nad Nisou, Mimoně a dalších měst) se krásně vyjímal náš stříbrný lev na červeném pozadí. Do poslední chvíle jsme věřili v medailové umístění. Měli jsme černé obleky a kravaty, jeden z organizátorů nás nazval „pány v černém“. Po prezentaci všech znaků došlo k vyhlášení výsledků – 1. místo znak Mimoně ze skleněných střepů, 2. a 3. místo MŠ Osečná a ZŠ Hrádek nad Nisou. Předseda výsledkové komise nás utěšoval, že jsme byli jeho favorité a skončili těsně pod stupni vítězů…
To se nedá nic dělat, přesto v nás soutěž zanechala výborný dojem, hlavně nás udivilo, z čeho všeho lze vyrobit znak města, jak lze využít odpadový materiál. Znak v lednu na brněnský veletrh cestovního ruchu, kde bude společně vystaven s ostatními, pak bude pár týdnů v Liberci, a pak bychom ho rádi viděli v Turnově, třeba na městském úřadě nebo ve škole.
Za tvůrčí tým z 9. A turnovské Základní školy v ulici 28. října: Ondřej Novotný, Josef Brich a Přemek Poštolka