ŽIVOT NA VYSKŘI

0

Nové hasičské auto, pasoucí se stádo koz u kapličky, v sezoně otevřená dominanta obce a Běh pro Paměť národa. To je dění posledních týdnů na Vyskři.

VYSKEŘŠTÍ ŽEHNALI NOVÉMU HASIČSKÉMU AUTU
V sobotu 12. června se na Vyskři sešlo mnoho místních a také hostů. Za krásného počasí byl pro všechny nachystán slavnostní program v parku u „hasičárny“. Důvod byl jediný, ale nemalý. Poprvé v historii místního spolku dobrovolných hasičů se obci podařilo získat nové hasičské auto. Dosluhující Avii z roku 1991 nahradil zbrusu nový devítimístný Volkswagen Crafet 4×4. Přestavbu na hasičský dopravní automobil provedla přerovská firma vzešlá z výběrového řízení – MOTOTRUCK s. r. o.
Celkové náklady na pořízení nové chlouby jednotky byly 1.528.000 Kč. Z toho 450 tisíc Kč zaplatilo Generální ředitelství hasičského záchranného sboru ČR, 300 tisíc Kč činil podíl dotace získané od Libereckého kraje a zbývajících 778 tisíc uhradila obec Vyskeř ze svých zdrojů. Oběma donátorům a samozřejmě i zastupitelům obce patří obrovský dík!
Slavnostní žehnání provedl pan farář Tomasz Dziedzic z Rovenska pod Troskami. Liberecký kraj zastoupil náměstek hejtmana Jan Sviták. Mezi hosty nechyběl například poradce ministerstva spravedlnosti Tomáš J. Podivínský, starostové okolních obcí a členové hasičských sborů z okrsku.
Odpolední program byl doplněný vystoupením Dechové hudby Český ráj, výstavou historické i současné techniky. Významný den v historii obce zakončila večerní zábava s kapelou Prorock. Pomyslnou třešničkou na dortu je zakoupení registrační značky na přání. 01 VYSKER už nikdo jiný nezíská. Srdečně přejeme vyskeřským hasičům mnoho kilometrů bez nehody a šťastné návraty na základnu.
Pozn.: Z rukou Miloslava Miksánka z krajského ředitelství HZS převzali Jiří Douděra a Otakar Kozák medaili za příkladnou práci. Oba byli dlouholetými členy jednotky SDH Vyskeř.

PASENÍ NA KAPLIČCE
Naše snažení jsme v tomto případě dotáhli do úspěšného konce. Od začátku června se na obecních pozemcích kolem kapličky pasou kozičky. Jedná se o celkem devět koz a stejné množství kůzlat. V dohledné době přibydou ještě čtyři maďarské ovce. Majiteli zvířat jsou manželé Krejčí z Farmy pod Skalou.
Celá akce je možná díky skvělé spolupráci s CHKO Český ráj, která pasení takovýchto lokalit finančně podporuje. Během tří let, na kdy je smlouva sepsána, by mělo díky zvířeně dojít k likvidaci nežádoucího akátu a ke zlepšení stavu přírodního i krajinného prostředí, které má za účel zachování druhového bohatství přírody a udržení systému ekologické stability. Důrazně žádáme všechny návštěvníky, aby zvířata ničím nekrmili, a dbali opatrnosti kolem ohradníků, který je pod napětím.

OTEVŘENÍ KAPLE SV. ANNY
Vyskeřská kaplička i letos láká v sezoně turisty, a to již šestým rokem. V červnu a v září je otevřena vždy o víkendech od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.30 hodin. V červenci a srpnu vždy od čtvrtka do neděle ve stejnou dobu. Pro návštěvníky je připraven odborný výklad a možnost zakoupení pohledů a dalších suvenýrů. Upozorňujeme, že návštěva kaple je možná pouze za dodržení vládních protiepidemických opatření.

BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA
Letos poprvé jsme se připojili k akci pořádanou společností POST BELLUM – BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA. V sobotu 29. května se na start na Vyskři a ve Skalanech dostavilo 39 sportovců. Cíl byl před restaurací v Olešnici. Celorepubliková akce má výběrem startovného přispět na zaznamenávání příběhů politických vězňů, přeživších veteránů druhé světové války a vůbec příběhů lidí, které by neměly být zapomenuty. Díky příspěvkům účastníků tohoto běhu jsme vybrali 5.350 Kč, které jsme odeslali na účet POST BELLUM. Příští rok uspořádáme běh znovu.

Přehled připravil Jan Kozák, starosta obce

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.