JEDNÁNÍ RADY MĚSTA JIŽ NEJSOU TAK TAJNÁ (GLOSA)

0

„Jednání rady města jsou neveřejná, proto není ani povinnost zveřejňovat podklady a záznam z jednání radních. Veřejná jsou pouze zasedání zastupitelstva.“ Takto bylo víc než dvacet let v Turnově vysvětlováno, proč se v zápisech z jednání rady města určené veřejnosti objevovaly formulace typu: „Rada města materiál schválila dle předloženého návrhu…“ Maximálně se tam objevilo, jak bylo hlasováno, z čehož šlo usoudit, když nešlo o jednomyslné rozhodnutí, že názory radních byly rozdílné. Přitom rada je zásadním orgánem, kde se rozhoduje o tom nejdůležitějším v životě města. Proto je právem veřejnosti vědět víc. Rozhodování zastupitelů jsou v tomto smyslu, při vší úctě, až druhořadá.

Ano, ze zákona jsou jednání rady neveřejná, a je škoda, že i přes kritiku, které sice bylo pohříchu málo, ale byla, nikdo z bývalých starostů a bývalých i současných radních nenašel vůli a potřebu tohle změnit. Především pro zdejší občanskou společnost a tolik některými ústy neustále omílanou komunikaci s veřejností s mnohdy prázdnými pojmy i obsahem.

„Mým cílem je, aby město bylo vůči občanům co nejotevřenější,“ řekl Tomáš Hocke pár minut před tím, než ho zastupitelé v únoru zvolili starostou města. Měsíc po této volbě se zdá, že se některé věci opravdu začínají měnit. V redakci zrovna v této době připravujeme rozhovor s jedním opozičním zastupitelem za TOP 09. I ten konstatoval, že najednou s ním začíná někdo komunikovat a zajímá ho i jeho názor. A že jsou zákopy mezi některými stranami v zastupitelstvu hluboké (a zbytečné) až moc, a že by bylo dobré je co nejvíc zahrabat nejen mezi zastupiteli, ale i městem a občany, je nabíledni. Po prvním měsíci vlády nového starosty tedy „po Novácku“ palec nahoru. Jestli to vydrží i po sto dnech, kdy skončí doba „pomyslného hájení“, bychom si měli přát my všichni!

A ZDE jsou zápisy z jednání rady města. Vyberte ten březnový. Dozvíte se z něho, o čem bylo jednáno a když měl některý radní nějaký problém, tak jaký. Jako první počin hodně dobré, byť si lze představit, že z podkladových materiálů pro radu města bude zveřejněno i víc, jako je to třeba v případě podkladů pro jednání zastupitelstva…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.