VYSKŘÍ ZNÍ NOVÉ ZVONY

0

Dva nové zvony byly umístěny do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři. Instalovány byly firmou Josefa Tkadlece z Halenkova u Vsetína, který oba zvony odlil. Větší ze zvonů byl umístěn přímo do věže kostela, kde zaplnil poslední chybějící místo. Nese jméno sv. Karla Boromejského a váží úctyhodných 159,5 kg. Nejmenší kostelní zvon byl umístěn do věžičky nad oltářem a zasvěcen je patronce sv. Anežce české. Jeho váha je 44,5 kg.

Oba zvony zaplatila římskokatolická církev. Farář Kocman, který má vyskeřskou farnost na starosti, tak plní svá přání o zvelebení vyskeřského svatostánku. V současné době budou také zahájeny práce na odkanalizování kostela, díky kterým již nebude stavbu zatěžovat vzlínající vlhkost. Investice do odvedení dešťové vody bude částečně hrazena dotací ministerstva kultury.

Zelená stuha do Vyskře
Letošní ročník soutěže Vesnice roku 2017 v Libereckém kraji již zná své vítěze. Nejvyšší krajské ocenění za péči o zeleň získala Vyskeř. „Zelená stuha byla obci udělena především za citlivý přístup k péči o krajinu a za spolupráci s CHKO při revitalizaci krajinných struktur obce,“ uvedla členka hodnotitelské komise Monika Šilarová. Komisi zaujal zejména projekt částečného odlesnění čedičové vyvřeliny, která je dominantou obce a na které stojí památná kaplička sv. Anny. Projekt řeší také založení nových ovocných sadů a výsadby remízků v krajině.
Komise dále ocenila vzornou péči o památky, drobné sakrální stavby a nové úpravy veřejných prostranství. V osadě Skalany příznivě hodnotila nenásilný přístup k péči o venkovský prostor a krajinu. V centru obce komisi zaujala květinová výzdoba u některých domů. Zástupci obec za svou snahu převzali v Kruhu u Jilemnice ocenění a příslib možnosti čerpat v příštím roce 400 tisíc korun na další péči o zeleň.

Jan Kozák, starosta obce, starosta.vysker@email.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.