VIZE CYKLOSTEZKY Z LESTKOVA DO LOMNICE NAD POPELKOU JE ZASE BLÍŽ REALITĚ

0

Malá slavnost v pátek 22. dubna v Tatobitech a sousedním Lestkově (Mírová pod Kozákovem) předznamenala smělou vizi, a sice, že už na konci příštího roku by se cyklisté mohli projet po stezce vedoucí z Lestkova přes Tatobity až na Žlábek a Zelený háj. A v polovině tohoto desetiletí možná přes Stružinec až do Lomnice nad Popelkou. Cyklostezky v Českém ráji, byť je to jedna z priorit rozvoje cestovního ruchu, zatím zoufale chybí. Zapomnělo se na ně při rekonstrukci ulic přímo v Turnově, dobrou zprávou snad je, že letos by měla být započata výstavba cyklostezky podél Jizery z Líšného do Turnova. Ale vraťme se do Tatobit.

„V roce 2009 byl zásluhou obce Radostná pod Kozákovem, Libereckého kraje a Státního fondu dopravní infrastruktury zprovozněn první úsek cyklostezky z Lestkova do Tatobit. Obě obce byly propojeny navazujícím úsekem vloni. Nyní jsme slavnostně otevřeli zhruba čtyřsetmetrový úsek přímo v Tatobitech a dvěstěmetrový na Žlábku,“ přiblížila starostka Tatobit Lenka Malá. Podle ní by v případě přiznání státní dotace mohl být v příštím roce dobudován celý úsek cyklostezky z Tatobit až na Žlábek.

n201104262029_oso_30_011_cykloTatobity jsou významným podporovatelem stavby cyklostezky, ze svého ročního rozpočtu ve výši pěti milionů korun zdejší zastupitelé neváhali na cyklostezku vyčlenit celých 400 tisíc! „Je to pro nás i tak trochu nutnost, protože nám jde o bezpečnost občanů. Obcí prochází velmi frekventovaná silnice druhé třídy, podle našich statistik zde projedou minimálně dvě auta každé dvě minuty, v dlouhodobém průměru je to 3810 vozidel za 24 hodin. Proto je žádoucí odklonit pěší a cyklisty z této frekventované silnice na samostatnou stezku,“ zdůraznila starostka Malá.

 

„Obec Radostná pod Kozákovem v roce 2009 realizovala za finanční podpory Státního fondu dopravní infrastruktury a Libereckého kraje první etapu cyklostezky Lestkov – Tatobity. Byla to názorná ukázka, jak by mohla spolupráce mezi krajem a obcemi fungovat při plánování a výstavbě cyklostezek. Liberecký kraj akci podpořil částkou 584 tisíc z celkových nákladů ve výši 1,4 milionu korun,“ uvedl v úvodním proslovu při otevření další části cyklostezky v pátek 22. dubna náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp. Jak doplnil, na 300 metrový úsek cyklostezky realizovaný v roce 2009 se v roce 2010 navázalo realizací druhé etapy úsekem v celkové délce 775 metrů. Liberecký kraj podpořil stavbu částkou 655 tisíc z celkových nákladů 5,8 milionu korun. Nyní byly dostavěny úseky v Tatobitech a na Žlábku, které Liberecký kraj podpořil částkou 348 tisíc z celkových nákladů ve výši 2,5 milionu korun.

 

(S využitím tiskové zprávy Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.