VE VŠENI DRŽÍ TRADICI

0

Ve středu 6. ledna prošel Všení a Ploukonicemi Tříkrálový průvod. Kašpar, Melichar a Baltazar přáli lidem hlavně pohodu a dobrou náladu. Letos se průvod dětí z místní školy vydal napříč obcí už po šestnácté. Tradici se podařilo udržet i tentokrát, byť ještě nedávno hrozilo, že škola bude muset skončit. Od loňského září totiž do ní chodí pouze čtyři žáci, škola je nejmenší v Libereckém kraji (více ZDE).

„Myslím, že se nám situaci, kdy některé děti odešly do Mašova nebo Turnova, podařilo stabilizovat. Za pár dnů máme zápis dětí do první třídy, vypadá to, že k nám budou jezdit dokonce děti z Bosni u Mnichova Hradiště, nějaké děti jsou v místní školce, takže doufám, že s pomocí obce škola zůstane zachována a má před sebou dobrou budoucnost,“ uvedl ředitel a současně jediný učitel školy Milan Fric. Podle něho se ozývají i rodiče z Turnova, kterým vyhovuje zdejší přátelský styl vyučování, příznivý pro dětskou duši. Pesimistické zvěsti o brzkém konci školy ve Všeni se tak nenaplňují, spíš naopak… A tak se může stát, že za rok, až zase Tři králové vyrazí k lidem, půjde v průvodu zase o něco víc dětí.

n201001070922_rep_06_010_vsenPrastará tradice Tříkrálové koledy byla v některých obcích obnovena po roce 1989, většinou zanikla v 60. letech minulého století. Tři králové je lidové označení pro mudrce Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří přinesli Ježíškovi dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Zlato je symbolem bohatství, kadidlo díky své vůni navozuje slavnostní atmosféru, myrhu ze stejnojmenného keře si mohli dovolit jen bohatí a vážení lidé. Svátkem Tří králů vrcholí Vánoce. V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K+M+B+ nebo latinský ekvivalent C+M+B+ jako formule požehnání. Zkratka se vykládá jako iniciály Tří králů. Původní text ale zní Christus mansionem benedicat – ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.