V TURNOVĚ DOSTANOU NADANÉ DĚTI VĚTŠÍ ŠANCI K DALŠÍMU VZDĚLÁVÁNÍ

0

„Jsme malá republika, nemůžeme si dovolit hazardovat s tím, že nebudeme náležitě pečovat o studijní talenty. Myslím, že pro chytré a nadané děti se toho v současnosti dělá poměrně málo, proto jsme se vloni přihlásili do programu Excelence ministerstva školství,“ uvedl Miroslav Vávra, ředitel turnovského gymnázia. Právě turnovské gymnázium je vyhlášené především úspěchy ve výuce cizích jazyků a informatice. Jeho absolventy jsou studenti slovutných světových vysokých škol. Od minulého roku má turnovská škola mj. svého bývalého studenta i v britském Cambridge, kde studuje informatiku.

Program ministerstva školství Excelence je zaměřený na podporu nadaných dětí. V průběhu školního roku se ve zvolených oborech konají vědomostní soutěže od krajských po celostátní kola. Program má za sebou první rok fungování, studenti turnovského gymnázia si v něm nevedli vůbec špatně. Mezi středními školami Libereckého kraje skončili na třetím místě, do školy díky těmto výsledkům poputuje odměna ve výši 150 tisíc korun. „Snažíme se podporovat studenty, kteří se chtějí zlepšovat a na sobě pracovat všemi možnými způsoby. Není to vždy jednoduché, přimět je k účasti v soutěži. Od toho ale podle mého názoru jsou právě gymnázia, aby talentovaným studentům byly nabídnuty další možnosti vzdělávání,“ doplnil Vávra. Podle něho je škoda, že z turnovských základních škol zmizely postupem let specializované třídy, ve kterých učitelé pečovali o nadané děti, které se třeba na osmileté gymnázium nedostaly, a jejich nadání není náležitě rozvíjeno.

I proto vznikl v současnosti ve spolupráci s gymnáziem projekt Vzdělávacího centra Turnov (VCT). Jde o speciální program pro nadané děti z osmých a devátých ročníků základních škol a první dva ročníky škol středních. „Začali jsme v lednu tohoto roku, naplno by se projekt měl rozjet v září od nového školního roku. Žáci, kteří budou mít zájem o prohloubení znalostí v oborech, jako jsou biologie, fyzika, chemie, informatika, tvůrčí psaní, rétorika v češtině, či anglický debatní klub, budou pracovat pod vedením zkušených lektorů,“ přiblížila ředitelka VCT Jaroslava Dudková. Jak doplnila, díky tomu, že aktivita je hrazena z grantu Evropské unie, nebude tato forma vzdělávání rodiče dětí nic stát, pouze v případě některých oborů, jejichž účastníci budou například muset na některé konzultace dojíždět na Technickou univerzitu do Liberce, si budou muset uhradit cestovné. „Jsme ve styku s výchovnými poradci a učiteli základních a středních škol. Naším přáním je vytipovat děti, které mají pro nějaký obor nadání, nebo se o něj více zajímají. Místa chceme nabídnout i základním školám ve spádových obcích a také gymnáziím v dojezdové vzdálenosti, jako Semily či Jilemnice,“ dodala Dudková. V rámci tohoto projektu se ve VCT budou kromě nadaných dětí snažit pomoci i dětem z prvního stupně základních škol, které mají naopak nějaké sociální či učební problémy a potřebují speciální přístup, aby třeba látku lépe pochopily a rychleji se začlenily do dětského kolektivu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.