ÚRODA JAHOD BUDE LETOS SKROMNĚJŠÍ

0

Jak už si pomalu zvykáme, jaro je opět netradiční. Březen a duben byly nadprůměrně teplé a srážkově podprůměrné. Příroda se po zimě velmi rychle probouzela a v polovině dubna rozkvetly třešně. Jahody nezůstaly pozadu a také začaly nakvétat. „Bylo to o 14 dní dříve, než je obvyklé, takže jsme se připravovali na první jahody již v polovině května. Bohužel se ale vyplnila tradice zmrzlíků začátkem května. V běžném roce v tuto dobu jahodníky teprve začínají nakvétat, takže pokud mráz přijde, nezpůsobí zásadní škodu. Letos to bohužel bylo jinak,“ říká Dušan Louda ze Sempry Turnov, které místní neřeknou jinak než jahodárna na Vrchhůře.

Letos byly jahodníky bohužel již v plném květu velmi záhy a ranní mrazík 7. května byl pro ně zničující. Již o dva dny poté bylo zřejmé, že drtivá většina květů byla mrazem zasažena. „Poškození květů mrazem se projeví zahnědnutím středu květu, ten se dále nevyvíjí a zasychá. Přízemní mrazík byl bohužel silný, takže zmrzly i již vytvořené malé zelené jahůdky,“ komentuje situaci Louda. Květnové studené počasí přírodu vrátilo do tradičních termínů, zmrzlé květy to ale již bohužel nevrátí.

„Letošní úroda na našich plantážích bude tudíž skromnější. Tím ale, že v posledním květnovém týdnu docela pršelo, tak pozdní jahodníky naplno rozkvetly. O první polovinu sklizně jsme ale nenávratně přišli. Ve druhé polovině června nicméně jahody budou, možná dojde i na oblíbený samosběr,“ dodává Dušan Louda.

Aktuálně se o letošním prodeji jahod v turnovské Sempře a také o případné možnosti oblíbeného samosběru dozvíte v aktualitách na www.sempra-turnov.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.