TURNOVSKO MÁ DRUHÉ MATEŘSKÉ CENTRUM. V PŘEPEŘÍCH

0

V pondělí 18. ledna bylo v Přepeřích slavnostně otevřeno nové Rodinné centrum Úsměv. Najdete ho v domku vedle pošty v samém středu obce. V centru je k dispozici herna pro děti, kuchyně, místo pro setkávání rodičů s dětmi a pro pořádání různých specializovaných kurzů. „Nové rodinné centrum pro obec znamená především zvýšení atraktivity pro naše občany a také pozitivní zviditelnění v celém Turnovsku. Jde o službu, která je vítaným doplněním nabídky trávení volného času. Zastupitelé i vedení obce tuto aktivitu vítají a jsme připraveni ji v letošním roce z rozpočtu obce i finančně podpořit,“ uvedl při slavnostním zahájení provozu starosta Přepeř Luděk Sajdl.

Podle něho se v obci ročně v průměru narodí kolem osmi dětí, rodinné centrum zapadá do systému nabídky pro předškolní a školní děti. „Ve školce jsme museli nedávno navýšit kapacitu, škola se přiblížila počtu padesáti žáků, což je velmi dobré. Až do páté třídy tedy místní děti nemusí jezdit do města, naopak k nám chodí děti i ze sousedních obcí,“ hodnotí situaci starosta Přepeř.

n201001201046_oso_09_010_preperePůl roku příprav souvisejících se vznikem centra má za sebou předsedkyně občanského sdružení Úsměv Hana Semerádová. „Jsem spokojená, že se nám celý záměr podařilo úspěšně dotáhnout do konce. Předběžně o nabídku našeho centra projevilo zájem deset maminek, hlásí se další. Herna je již otevřena, rodiče s dětmi od tří měsíců zhruba do šesti let mohou přijít posedět, uvařit si kávu, nabídnout něco dětem. Nejdůležitější je podle mě právě to vzájemném setkávání, maminky jsou často většinu dne doma samotné s dítětem, manžel pracuje dlouho do večera. Lidský kontakt, popovídání a výměna zkušeností s péčí o malé děti, to je základní filozofie vzniku našeho centra,“ přibližuje záměr Semerádová. Za pobyt v herně rodiče nic neplatí, za úhradu budou až odborné kurzy, které budou zahájeny v únoru, platit se bude za hlídání dětí a další doplňkové služby. Herna je otevřena ve všední dny od pondělí do pátku, podrobnosti najdete na internetových stránkách www.rcusmev.cz, popřípadě se domluvíte rovnou na místě.

 

n201001201046_oso_010_010_prepere„Rodinné centrum v Přepeřích nebereme jako konkurenci, je to spíš rozšíření nabídky v regionu. Poptávka mezi lidmi o tyto služby vzrůstá, vznikají nová centra i v menších obcích,“ řekla Petra Houšková, předsedkyně turnovského občanského sdružení Náruč. To v těchto dnech oslavilo desetiletí činnosti – je to skoro symbolické, protože první setkání maminek s dětmi v Náruči se v Turnově uskutečnilo 18. ledna 2000. Jak Petra Houšková zdůraznila, pole proto, co dělat pro rodiny s dětmi, je hodně široké, každý má jiné možnosti a nápady.  Do budoucna je možná spolupráce obou sdružení na společných projektech. V Libereckém kraji je nyní zhruba 20 mateřských center, najdete je většinou ve větších městech. Na Turnovsku jsou dvě, v Turnově a nově v Přepeřích.

 

Přepeře mají v současnosti asi 880 obyvatel, obec myslí na další rozvoj, připravují se nové stavební parcely v severní části obce směrem k Ohrazenicím. V letošním roce je podle starosty Sajdla prioritní výstavba kanalizace právě k novým stavebním parcelám. Obec má zažádáno o dotaci. Pokud dotace nevyjde, je v záloze projekt výstavby chodníku z centra Přepeř směrem k Ohrazenicím. Buď jedno, nebo druhé bude letos jistě realizováno. Na větší projekty bohužel roční rozpočet obce ve výši 7,5 milionu korun nestačí…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.