DŮCHODCI SE MARNĚ DOŽADUJÍ OPRAVY SILNICE

0

Rovensko p. Troskami / Manželé Staňkovi už čtvrtým rokem marně žádají starostku, aby jim nechala upravit povrch silnice, která přiléhá k jejich pozemku s rodinným domem. Ten totiž prošel před třemi roky opravou, kvůli rekonstrukci kanalizace a inženýrských sítí.

VODA JIM PODMÁČÍ PODEZDÍVKU
„Za paní starostkou Jiřinou Bláhovou jsme už několikrát byli na radnici, na její požadavek jsme jí už mnohokrát poslali naši žádost písemně, ale vždy nám odpoví v tom smyslu, že je silnice hotová podle projektu, který byl veřejně projednán a schválen, a že se s tím už nedá nic dělat. My ale o žádném konkrétním návrhu nevíme, natož o tom, že by byl představen lidem a projednáván veřejně na zastupitelstvu. Dokonce jsme nebyli ani vyzváni k připomínkám ke stavbě jako vlastníci přilehlého pozemku,“ tvrdí oba manželé. Podle nich je totiž podstatou věci, že celá Jiráskova ulice, která je úzká, a kde v rodinném domku bydlí, má s provedením nového povrchu upravenou šíři tak, aby se na ní vešla vozidla projíždějící i ta náhodně odstavená. Jen u jejich pozemku tomu tak není. Nejenže tam vznikl úzký chodníček s měkkým povrchem, který se nedá k chůzi vůbec použít, ale v další polovině povrch vozovky nově přiléhá až k podezdívce jejich plotu a hrozí, že právě tu jim časem povrchová voda podmáčí a zničí.

STAROSTKA DOKLADY NEUKÁZALA
„Několikrát jsme už za paní starostkou na radnici byli, ale vždy nás odbyla s tím, že nemá čas a že ani na další úpravy už město nemá peníze. Chtěli jsme vidět hotové plány rekonstrukce vozovky, kdo navrhnul změnu její výšky, a kdo také všechno schválil. Hlavně pak zápis z jednání zastupitelstva, na kterém zastupitelé práce a peníze odhlasovali, nakonec i naše podpisy na odsouhlasení stavby, protože paní starostka nám tvrdila, že bylo s námi vše projednáno. Avšak my dobře víme, že nic takového se nekonalo a my, ani řada ostatních, nic nepodepisovala. Obrátili jsme se vloni i na hejtmana Martina Půtu, ale ten na nás čas neměl taky a dodnes nám na dopis ani neodepsal, “ uvádějí Staňkovi.

POTŘEBY OBČANŮ NEJSOU PRIORITOU
Jednáním paní starostky jsme byli překvapeni i my. Ačkoli jsme byli společně s manžely Staňkovými týden předem na návštěvě ohlášeni, starostka Bláhová pro nás neměla žádné z požadovaných dokladů připravené a ani čas na jednání. Nejdříve se vymluvila na nějakou návštěvu, později tvrdila, že má jiné „priority“. Nakonec nás vyzvala, abychom požadavky předložili písemně, že nám do měsíce odpoví. Vzhledem k tomu, že podle zákona o obcích jsou jejich představitelé v úřední den povinni své občany informovat o vyžádaných veřejných záležitostech, manželé Staňkovi se chtějí domáhat svých práv soudní cestou.
Otakar Grund, press.grund@tiscali.cz

REAKCE STAROSTKY
Dovoluji si reagovat na článek novináře Otakara Grunda, ve kterém popisuje nespokojenost manželů Staňkových z Rovenska pod Troskami.
Celý článek je plný polopravd a překroucených informací. Z mého pohledu se bohužel jedná o nešťastný pokus o novinářovo zviditelnění a moje znemožnění. Nicméně fakta jsou taková.
Není pravdou, že se Staňkovými nebylo dostatečně a řádně komunikováno. Nikdo z občanů Rovenska v průběhu a po dokončení stavby kanalizace nevyžadoval tolik pozornosti a nepřednesl tolik požadavků, jako manželé Staňkovi. Všechny požadavky, ať už opodstatněné, či neopodstatněné, byly nadstandardně řešeny. Vstřícný přístup byl jak ze strany VHS jako investora, tak dodavatele stavby i starostky města. Rovněž není pravdou, že je jakýmkoli způsobem ohrožen majetek stěžovatelů. Naopak. Komunikace, v celé své délce téměř 400 m, je zrealizována tak, aby byl majetek všech občanů ochráněn, tedy aby nedocházelo k nátokům dešťových vod do vjezdů a byly ochráněny podezdívky plotů. Jinými slovy, manželé Staňkovi nejsou ohroženi na majetku ani na svých právech.
Jiřina Bláhová, starostka, starosta@rovensko.cz

AKTUALIZACE
Reakce na odpověď starostky Rovenska pod Troskami
Velmi nás překvapila reakce paní starostky Bláhové na naše vyjádření ohledně porušení zákona o obcích, které se nás a našeho majetku přímo dotklo. Jsme totiž obyčejní lidé, důchodci, kteří si v mládí za své peníze postavili rodinný domek, který jsme až do důchodu spláceli a v něm chtěli v klidu prožít své stáří. Nepotřebujeme se proto „zviditelňovat“ my, ani pan Grund, kterého jsme požádali o sepsání článku do TvA, protože my to tak neumíme naformulovat. Udělali jsme to až poté, když jsme dlouhodobě u paní starostky Bláhové nijak nepochodili a nevěděli, kde se dovolat spravedlnosti. Ta nás například letos 27. března při dotazu na radnici před svědky doslova vyhodila. To, co vám napsala ona, není pravda, protože nám nijak nevyhověla, spád vozovky ani překážející obrubníky neodstranila a na naše dopisy odpověděla vždy vyhýbavě. Osobně s námi totiž předem neprojednala stav budoucí Jiráskovy ulice, neseznámila nás s projektem a neobdržela ani žádný náš souhlas k úpravě pozemku, který přímo sousedí s naším. Následně ani nepřistoupila k projednání úprav, které jsme kvůli lepšímu užívání silnice a ochraně našeho majetku požadovali. Úprava silnice je totiž nevhodná, protože se tu dvě vozidla těžko vyhnou a nebezpečí hrozí i dětem ze školky, které tu chodí na procházku. Jednoduše řečeno, připadali jsme si tentokrát u ní na radnici hůř, než v době minulé totality, protože jsme za celých čtyřicet let neměli s ostatními našimi starosty ani starostkami nikdy žádné potíže.
Nejprve jsme si totiž mysleli, že je to jenom náš dojem, ale společně s panem Grundem jsme vzápětí navštívili další občany a dodatečně zjistili, že podobnou zkušenost s ní mají i další lidé z našeho městečka. Například pan Václav Sokol panu Grundovi před námi doslova řekl: „Kdepak s paní starostkou. S tou nebyla žádná řeč. Když jsem chtěl, aby mi udělali obrubník u kousku našeho chodníku, aby nám řidiči kamionů nenajížděli až k baráku a neničili střechu a okapy, řekla mně, že to nemají v rozpočtu, přestože zase jinde dělali obrubníky lidem, kteří je vůbec nechtěli. Když jsem se jí ptal, jak je možné, že na nic nejsou peníze a přitom člověku, který dělal městu stavební dozor této akce, pracovalo celý den osm lidí s veškerou technikou na jeho chodníku a vjezdu do garáže, vůbec mi neodpověděla. Projekt mi taky neukázala, protože jsem tušil, že tam žádná taková změna uvedená nebyla. Napsal jsem jí dopis, ale na ten mi vůbec neodpověděla. Je to zvláštní žena“.
Podobně se nám svěřil i pan Čeněk Kůtek. Tomu prý udělali přímo u domu chodník o kus výš, než původně byl, a navíc jej sklopili k jeho domu tak, že mu voda z něj tekla přímo do objektu. „Napsal jsem jí proto stížnost, na kterou mi do dneška neodpověděla. Sklon chodníku nám pak nechal předělat až Ing. Milan Hejduk z VHS, avšak s jeho výškou už pohnout nešlo. Až přijde větší průtrž, nebo sníh, čekám, že mi zas poteče voda dveřmi přímo do chodby. S paní starostkou mám jen špatné zkušenosti. Vůbec se se mnou nechtěla bavit a na žádné mé připomínky nedala. Taky vím, že tady v Rovensku jsem zdaleka nebyl jediný, kdo u ní nepochodil“, řekl nám pan Kůtek.
Manželé Staňkovi, ul. Jiráskova, Rovensko p. Tr. a Otakar Grund

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.