DUBNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňována Začátek dubna je ve znamení tradiční akce – Noci s Andersenem. Ta dnes zahrnuje celou republiku; Turnov byl před lety nicméně první, kde se konala. V letošním roce je tu velká změna, děti v maskách budou v pátek 5. dubna putovat městem do Střelnice, kde se uskuteční pohádkový kongres. V sobotu 6. dubna se uskuteční první letošní otevírání Jizery v Malé Skále a o týden později druhé. V sobotu 20. dubna na Vyskři proběhne největší „agrosetkání“ v regionu – v pořadí 7. ročník Traktoriády spojený s prezentací zemědělské techniky ad. K tomu všemu v Turnově zahrají takové osobnosti jako je houslista Pavel Šporcl (11. dubna). V sobotu 27. dubna proběhne tradiční zahájení turistické sezony v Českém ráji, tentokrát na Maloskalsku. A protože se na přelomu dubna a května chystá v Rovensku jedna mimořádná akce, je tu i pozvánka na 4. května – Antimony 70. Udělejte si čas a vydejte se do městečka pod Troskami s celou rodinu. Nic podobného tu nikdy nebylo a patrně ani dlouho nebude!

Program kina a výstavy na Turnovsku v dubnu najdete ZDE

Pondělí 1. dubna
* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně VELIKONOČNÍ KONCERT. Radek Rejšek – trubka, varhany, Vít Janata – varhany. Na programu budou skladby barokních autorů pro trubku a varhany (Jeremiah Clarke, John Stanley), varhanní skladby starých mistrů (Girolamo Frescobaldi, Francesco Casparini, Johann Pachelbel a další) a improvizace na nápěvy velikonočních písní.

Úterý 2. dubna
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI.
Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát na téma Proč jsou děti nemocné (Michaela Kopová). Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.
* AMERICKÁ DIVOČINA. Lenka a Václav Špillarovi  spolu se svým synem putovali úžasnými přírodními oblastmi, tentokrát severoamerické divočiny. Panoramatická diashow. KC Střelnice, velký sál, začátek v 18.00 hodin, vstupné 145 Kč, senioři, studenti, ZTP 110 Kč.

Středa 3. dubna
* Divadlo Viola: OBLEČU TĚ DO HVĚZD.
Hrají: Luděk Munzar, Robert Tamchyna, Emil Viklický. Režie: Robert Tamchyna. Vzpomínky na Františka Hrubína v podání Luďka Munzara. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 220 Kč v předprodeji, na místě 240 Kč.

Čtvrtek 4. dubna
* KAREL JANÁK, OBRAZY, RELIÉFY A GRAFIKA.
Výběr z díla všestranného turnovského amatérského výtvarníka k jeho  pětasedmdesátinám. Muzeum Českého ráje, výstavní sál, začátek v 16.30 hodin. Výstava potrvá do 5. května 2013. 

n201304030838_vakci_67_013_akcedubenPátek 5. dubna
* Noc s Andersenem 2013: POHÁDKOVÝ KONGRES NOCI S ANDERSENEM. Program:
– 17.45 sraz u knihovny
– 18.00 odchod průvodu od knihovny
– 18.15 zasazení pohádkovníku
– 18.30 příchod na kongres do KC
– 18.45 program v KCT Střelnice, velký sál – audience u krále a královny, pohádka Kordulka, pohádkové tanečky, šermíři, kouzelnice, závěrečné přání dobré noci krále a královny
– 20.00 noční ohňová show před KC, rozsvícení lampionů, večerní průvod městem s lampičkami
Další program poté probíhá v jednotlivých spacích místech, tj. ve školách a v knihovně.
* KONCERT DECHOVÉHO ORCHESTRU A BIG BANDU. K tanci i poslechu Vám zahrají dechový orchestr a big Band ZUŠ Turnov. Vstupné dobrovolné. Sál Hotelu Karel IV., začátek v 18.00 hodin.
* DRŮBEŽÍ NÁŘEZ. Repríza poslední veleúspěšné inscenace turnovského souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji i na místě 100 Kč.
*  KARBUNKULUS, divadelní představení divadelního souboru Máj Tatobity, sál radnice, Rovensko pod Troskami, začátek v 19.30 hodin, vstupné 50 Kč.

Sobota 6. dubna
n201304030838_vakci_68_013_akceduben* OTEVÍRÁNÍ JIZERY 2013
– III. roční akce spojené s čištěním řeky. Akce začíná ve 14.00 hodin v Malé Skále naproti Boučkově statku (Základny půjčoven lodí Klokočí a Outdoor School). K otevírání řeky patří již tradiční splutí na lodích k Zrcadlové koze a úklid břehů. Na této akci se podílejí: Půjčovna lodí Klokočí, Půjčovna lodí pod Pantheonem, LoděKoza, Půjčovna lodí Outdoor School a Půjčovna koloběžek při Infoshopu Vejměnek u Boučkova statku. Lodě nebo koloběžky si můžete půjčit na tuto akci zdarma. Vybavení dopředu rezervujte! Více na http://pujcovna-lodi-jizera.klokoci.cz.
* KONCERT PŘI PŘÍLEŽITOSTI SVĚTOVÉHO DNE AUTISMU v rámci projektu „Pohlazení bez doteku“. Kostel sv. Jakuba Většího v Mnichově Hradišti. Účinkuje Brixiho komorní soubor Teplice. Pořádá organizace APLA Severní Čechy. Začátek v 18.00 hodin.

Úterý 9. dubna
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI
. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát na téma Zdravé jídlo, zdravé pití, zdravé dítě zdravě sytí (Markéta Juraščíková). Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.
* SLAVNOSTNÍ AKADEMIE. Pořádá TJ Sokol Turnov. Zvána je široká veřejnost, sál Sokolovny ve Skálově ulici, začátek v 17.00 hodin. Program: pestrá škála vystoupení cvičení rodičů a dětí, předškoláků, žactva, žen i mužů na různém nářadí nebo s náčiním i bez.
* Cestovatelský klub: TURECKO. Po kouzelných místech blízkého Orientu nás provede v dalším večeru Cestovatelského klubu MUDr. Boháčová. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* Večer Na Sboře – KARIBIK A DALŠÍ MÍSTA, KDE SE NARODIL RUM. Vzdělávací pořad s Ing. Michalem Skalkou. Dům Na Sboře, začátek v 19.00 hodin.

Středa 10. dubna
* ZÁVĚREČNÉ PREZENTACE
VÝSLEDKŮ TEMATICKÝCH SOUBORŮ WORKSHOPŮ PRO NADANÉ ŽÁKY. Prezentace projektů Vzdělávacího centra Turnov, městské divadlo, začátek ve 14.00 hodin, vstup volný.
* KONCERT UČITELŮ ZUŠ. Koncertní sál ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma.

Čtvrtek 11. dubna
* TURNOVSKÝ KOS 2013
aneb zpíváme Heleně Zmatlíkové – 14. ročník pěvecké soutěže jednotlivců o nejlepšího turnovského zpěváka. Soutěž probíhá v pěti kategoriích od nejmenších dětí z MŠ až po mládež do 18 let. V odborné porotě zasedají pedagogové hudebních oborů ZUŠ Turnov. Prezentace přihlášených od 13.30 hodin. Propozice i přihlášky na www.zlutaponorka.turnov.cz. Přihlášky posílejte do 5. dubna. Soutěž proběhne v budově ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje od 14.00 hodin.
n201304030911_vakci_73_013_akceduben* PAVEL ŠPORCL A GIPSY WAY. Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem současné mladé generace houslistů. Hudební projekt Gypsy way zachycuje unikátní společný koncert se slovenskou romskou cimbálovou muzikou. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné v předprodeji i na místě od 330 do 370 Kč.

Pátek 12. dubna
* 15. ročník postupové přehlídky a festivalu ZPÍVÁME SI PRO RADOST. Koncert dětských pěveckých sborů Carmina ze ZUŠ Turnov a Zvonky ze ZUŠ Mnichovo Hradiště. Galerie Muzea Českého ráje, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Sobota 13. a neděle 14. dubna
* ČERT S VODNÍKEM NA ZÁMKU
– netradiční prohlídky zámku Sychrov s pohádkou v podání kostýmovaných průvodců zámku Sychrov – vždy od 10.00, 11.00, 12.00, 13.30,  14.30, 15.30 hodin.

Sobota 13. dubna
* ZPÍVÁME SI PRO RADOST
. ZUŠ Turnov srdečně zve na soutěžní postupovou přehlídku přípravných dětských pěveckých sborů. Představí se sbory: Karmínek a Turnováček ze ZUŠ Turnov, Hvězdičky ze ZUŠ Železný Brod, Čekanky ze ZUŠ Semily a Vrabčata z Jablonce nad Nisou. KC Střelnice, začátek v 10.00 hodin, vstup 50 Kč.
n201304030838_vakci_69_013_akceduben* TRADIČNÍ ODEMYKÁNÍ ŘEKY JIZERY A ZAHÁJENÍ SEZONY NA ŽLUTÉ PLOVÁRNĚ. Areál Žluté plovárny bude otevřen a volně přístupný od 10.00, konec akce se předpokládá v 16.00 hodin. Po slavnostním odemčení v 11.00 hodin bude zahájeno splutí Jizery, včetně 3. ročníku závodu „O paletu Josefy Jíry“ – závodu turistických lodí a paddleboardů do Dolánek. Splutí i závodu se mohou zúčastnit všichni zájemci na vlastních turistických lodích nebo na zapůjčených ze Žluté plovárny. Kolem 12. hodiny bude slavnostně otevřena první část budované cyklostezky Greenway Jizera od plovárny do Líšného.
V areálu plovárny bude k dispozici celá řada atrakcí a zajímavostí pro děti i dospělé: Balonový výtah – upoutaný horkovzdušný balon, ze kterého uvidíte Malou Skálu z ptačí perspektivy, pohádková louka – celý den vás budou při doprovodném programu doprovázet pohádkové postavy (kreslení s Vodníkem, malování s princeznou, lezení v lanovém centru s Batmanem, soutěž s čertem atd.), trampolíny, skákací hrad, dětský koutek a další. Po celý den budou na pódiu vystupovat kapely Huměv (staropražské a další lidové písně) a Disneyband (folk)… Podrobné informace na www.zlutaplovarna.cz.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE – zakončení sezony, hraje dechovka TURNOVANKA, „hasičárna“ Daliměřice, začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Více info na www.turnovanka.cz.

Neděle 14. dubna
* TEČE VODA PROTI VODĚ,
divadelní představení (opereta) přepeřských ochotníků pod režijním vedením Ladislava Johana. Sál v Přáslavicích, začátek v 17.00 hodin.

Pondělí 15. dubna
* KVĚTINOVÉ INSPIRACE – KVĚTINOVÁ DÍLNA.
Výtvarná tvůrčí dílna pro seniory v rámci akce Planeta Země a projektu Aktivně proti stáří s floristkou Anetou Novotnou. Každý účastník dílny si vyrobí svou vlastní květinovou dekoraci do bytu z živých květin. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 13.00 hodin.        
* HANKY PANKY NA PŘÁNÍ DIVÁKŮ. Nejúspěšnější česká travesti skupina HANKY PANKY míří do Turnova se zbrusu novým pořadem. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 250 Kč.

Úterý 16. dubna
* ČARODĚJNICKÉ KLOBOUKY
. Výtvarná dílna pro veřejnost. Velký svátek všech čarodějnic se blíží, tak neváhejte a přijďte si s námi vytvořit elegantní model na čarodějnický rej. Vítáni jsou nadšenci všeho věku. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát na téma Jarní plstění (Lenka Stříbrná). Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.

Čtvrtek 18. dubna
* POHOVKA
. Hostem Ivo Šmoldase bude turnovský rodák a známý stand up herec Petr Vydra. Hudební doprovod obstarají pánové Půta a Seidl. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, pro seniory 140 Kč (k vyzvednutí na odboru sociálních věcí radnice).
* VÝSTAVA K VÝROČÍ 110 LET OD VZNIKU TURNOVSKÉHO VČELAŘSKÉHO SPOLKU. Vernisáž začíná v turnovském muzeu v 16.30 hodin. Výstava představí historické i zcela moderní nástroje a pomůcky, kterými se včelaři už více než sto let při své činnosti obklopují. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky včelařského vybavení ze sbírek Národního zemědělského muzea na zámku Kačina a okolních muzeí, ale také z domácností samotných členů turnovského včelařského spolku a především z bohaté kolekce významného sběratele včelařských propriet, pana Josefa Kysela z Jinolic. O tematické entrée do výstavy se postarají historické fotografie lidové architektury v Pojizeří, které zachycují včelaření v regionu na přelomu 19. a 20. století, vystavené snímky včelínů na pozadí lidových stavení pocházejí ze sbírek Muzea Českého ráje v Turnově a Vlastivědného muzea pro Vysoké nad Jizerou a okolí. Výstava potrvá do 2. června.

Sobota 20. dubna
* DOBRODRUŽSTVÍ HASTRMANA TATRMANA
. Hastrman Tatrman bydlí v rybníčku na kraji lesa. Tam ho mají všichni rádi, nejvíce však víla Malvína… Divadelní společnost Julie Jurištové, městské divadlo, začátek v 10.00 hodin, vstupné 50 Kč.
n201304030839_vakci_70_013_akceduben* FUCHS OIL TRAKTORIÁDA VYSKEŘ 2013. Automotoklub Vyskeř v AČR pořádá již 7. ročník FUCHS OIL TRAKTORIÁDY. Traktoriáda se koná na „nouzové ploše polního letiště na Vyskři“ a je vypsána pro tyto kategorie: 
* malotraktory domácí výroby – pohon jedné nebo obou náprav
* traktory tovární výroby (veteráni) do roku výroby 1970
* traktory tovární výroby od roku 1971 po současnost
Přejímka strojů a prezentace jezdců je od 7.00 hodin, od 8.00 hodin začíná jízda zručnosti – slalom a v 11.00 hodin startuje hlavní závod – jízda souměrnosti. Pro děti do 9 let je od 12.00 hodin připravena kategorie šlapacích traktůrků. Na konci března je již přihlášeno 25 jezdců,  mj. i nově založený Traktorteam Český ráj s jezdci z Libošovic, Plhova a Spařenců. Další informace na www.amkvysker.ic.cz.
* Základní organizace Českého svazu včelařů Turnov zve na slavnostní shromáždění konané ke 110. VÝROČÍ ZALOŽENÍ VČELAŘSKÉHO SPOLKU. Sál hotelu Karel IV., začátek v 10.00 hodin. Včelařský spolek pro Turnov a okolí vznikl 2. března 1903. Včelařská organizace Turnov je v současnosti největší v okrese Semily, má 136 členů s 942 včelstvy. K výročí se uskuteční také výstava v Muzeu Českého ráje.
* Ve 14.00 hodin začíná v sále restaurace U Studničků v Tatobitech taneční odpoledne s dechovkou TÁBORANKOU.

Úterý 23. dubna
* BESÍDKA IRSKÝCH TANCŮ
. Jarní setkání s irským tancem pro malé i velké tanečníky. Sál v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici, začátek v 16.00 hodin.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát na téma KDO SE TO TU OZÝVÁ (ornitolog Miroslav Medek). Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.
* JAKUB SMOLÍK. Na romantickou strunu zahraje v Turnově umělec s nejvěrnější fanouškovskou základnou, který patří k tomu nejlepšímu, co česká písničkářská scéna nabízí. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné 260, resp. 280 Kč.
* VEČER NA SBOŘE – JILEMNICKÁ TRILOGIE. Komponovaný pořad slova a hudby u příležitosti 70. výročí úmrtí jilemnického rodáka a spisovatele Jaroslava Havlíčka. Průvodní slovo PhDr. Vlastislav Hnízdo, citace textů Eva Kordová a Petr Pešek, hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 19.00 hodin.   

Středa 24. dubna
* JEDINEČNÁ KRÁSA PŘÍRODY
. Pořad s pracovníkem CKHO Český ráj RNDr. Zdeňkem MRKÁČKEM slovem i obrazem. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.
* ANTONÍN DVOŘÁK A PETR PEŠEK. Koncert turnovského pěveckého sboru. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 90 Kč, na místě 110 Kč.

Čtvrtek 25. dubna
* PROČ CHRÁNIT VOLNĚ ŽIJÍCÍ ZVÍŘATA
. Pořad se zoologem Karlem Keroušem o životě v lese a ochraně volně žijících zvířat ve městě. Klubovna penzionu Výšinka, začátek ve 14.00 hodin. Akce pro veřejnost bude zopakována v pondělí 29. dubna od 14.00 hodin v penzionu v Žižkově ulici.

Pátek 26. až neděle 28. dubna
* KYTARA V ČESKÉM RÁJI
, 8. ročník festivalu. Program:
– pátek od 18.00 – koncert vsetínské kapely ŽAMBOŠI, sál ZUŠ Turnov, vstupné 100 Kč
– sobota od 13.00 – kytarový workshop Aleše PETRŽELY (el. kytara), malý sál ZUŠ Turnov
– sobota od 18.00 – koncert: Peter FINGER (Německo), galerie muzea Českého ráje Turnov, vstupné 100 Kč
– neděle od 13.00 – kytarový workshop: Peter FINGER (alternativní ladění a hra na kytaru), malý sál ZUŠ Turnov

Pátek 26. dubna
*  KARBUNKULUS
, divadelní představení divadelního souboru Máj Tatobity (veřejná generálka před odjezdem na krajskou divadelní přehlídku), KD Tatobity, začátek v 19.30 hodin, vstupné 50 Kč.

Sobota 27. dubna
* SETKÁNÍ SBĚRATELŮ PIVOVARSKÝCH SUVENÝRŮ.
Víceúčelová budova (hasičárna) v Daliměřicích, začátek v 7.00 hodin.
n201304030858_vakci_72_013_akceduben* ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY V ČESKÉM RÁJI 2013. Tentokrát zájemce, kterých se této akce každoročně účastní kolem pěti tisíc (!), čeká putování v okolí Malé Skály. Sem pojede i speciální parní vlak. Centrum akce bude na maloskalské Žluté plovárně. K akci přineseme samostatný podrobný článek.
* DEN ELEGANCE ANEB AMERICKÉ LEGENDY NA SYCHROVĚ A V TURNOVĚ. V sobotu 27. dubna budete moci obdivovat legendární koráby amerických dálnic 60. a 70. let minulého století v Českém ráji. Soutěž elegance se koná v prostoru parku sychrovského zámku od 9.00 hodin, představení a prohlídka vozů je plánována na 11.00 hodin, ve 14.00 dojde na vyhlášení soutěže elegance 2013 a poté se vozy vydají na spanilou jízdu do Turnova. Zde budou na náměstí k vidění mezi 15. a 16. hodinou. Akci pořádá 1st Veteran US Car Clubem Praha (www.1stveteranuscar.cz). V současnosti je registrováno v Česku zhruba 500 aut – křižníků amerických silnic 60. let minulého století.
* ČAJ O PÁTÉ: Rohanové – historie rodu a Rok francouzské kultury. Přednáška a povídání v zámecké oranžerii. Zámek Sychrov, začátek v 17.00 hodin, přednáší PhDr. Miloš Kadlec.

Neděle 28. dubna
* TEČE VODA PROTI VODĚ,
divadelní představení (opereta) přepeřských ochotníků pod režijním vedením Ladislava Johana. Hrad Valdštejn od 14.00 hodin. V 18.00 hodin začíná derniéra tohoto představení v Country salonu V Jeteli v Ploukonicích.
* NEDĚLNÍ ODPOLEDNÍ ČAJE. K tanci a poslechu hraje dechová hudba Táboranka z Košťálova pod vedením kapelníka Jiřího Jíny. KC Střelnice, začátek v 15.00 hodin, vstupné 30 Kč.
* BALONY NA SYCHROVĚ ANEB FRANCOUZSKÁ NEDĚLE BRATŘÍ MONTGOLFIÉRŮ – zámecký park od 14.00 do 18.00 hodin. Chcete se dozvědět, co mají společného objevitelé horkovzdušných balónů a zámek Sychrov? Program se bude konat v zámecké oranžérii, popřípadě v galerii zámku. Unikátně bude zpřístupněna i vodárenská věž v zámeckém parku. Kromě přednášek o historii balonového létání bude k viděni i unikátní výstava „ OKEM PTÁKA“ –  fotografie Českého ráje a Liberecka, pořízené právě z letů horkovzdušnými balony. Pro děti bude připravena ruční dílna, výstava TECHNOPOLIS a Pohádkový svět. V případě příznivého počasí proběhne start horkovzdušných balónů ze zámeckého parku a okolí zámku (příprava od 17.00 hodin, předpokládaný start po 18. hodině).

Sobota 4. května
n201304030839_vakci_71_013_akceduben* ANTIMONY 70
. Městská slavnost pod záštitou Senátu PČR a jeho předsedy Milana Štěcha, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, Armády ČR a Československé obce legionářské na počest 70. výročí lednových událostí roku 1943 v Rovensku pod Troskami, poznamenaných hrdinnou smrtí parašutistů z výsadku Antimony
* POHÁDKOVÝ LES – ZA LOUPEŽNÍKY NA DRÁBOVNĚ. Již potřetí se v lese Drábovna nedaleko Frýdštejna uskuteční pohádkové putování. Start proběhne od 9.30 do 11.00 hodin mezi Voděrady a Záborčím (Převahy) – bude značeno. Na všechny účastníky (včetně dospěláků), kteří dorazí v kostýmu či v masce, čeká na startu drobný dárek. V cíli přivítá účastníky živá hudba, občerstvení a tvořivé dílny pro děti (do 15.00 hodin). V případě deštivého počasí se akce přesune, sledujte web www.jenisovice-detem.cz. Akci pořádá ZŠ Jenišovice.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.