TURNOVSKÁ SUPŠ A VOŠ HÝŘÍ AKTIVITAMI

0

Studenti a pedagogové ze SUPŠ a VOŠ v Turnově si získali pozornost svými aktivitami, které zahrnovaly návštěvy vzdělávacích institucí a také prezentaci řemeslných a uměleckých dovedností na různých kulturních akcích. Tyto akce nejen podpořily spolupráci mezi institucemi, ale byly možností se prezentovat široké veřejnosti.

Studenti a pedagogové v Ostravě
Pedagogové a studenti turnovské „špéry“ se nedávno vydali na zajímavou cestu do Ostravy, kde navštívili Vysokou školu báňskou, Technickou univerzitu Ostrava (VŠB-TUO), konkrétně Fakultu materiálově technologickou. Tato návštěva měla za cíl podpořit spolupráci a výměnu zkušeností mezi oběma vzdělávacími institucemi. Spolupráce probíhá již delší dobu, neboť „špéra“ je fakultní školou VŠU-TUO. Pedagogové i studenti si prohlédli prostory fakulty a seznámili se s technologií podtlakového lití. Měli také možnost prezentovat školu, své projekty a úspěchy. Na závěr návštěvy si prohlédli v centru města některá umělecká díla litá z bronzu.

Spolupráce s Českým muzeem stříbra v Kutné Hoře oživila město
12. září proběhla ve spolupráci s Českým muzeem stříbra v Kutné Hoře prezentační akce určená pro žáky místních ZŠ. V průběhu celodenní prezentace byly k vidění ukázky řemesel ze všech pěti oborů turnovské „špéry“, které předvedli studenti a studentky školy. Jedním z hlavních cílů této akce bylo představit řemeslné dovednosti, které jsou stále důležité a ceněné, a zároveň ukázat, jak se tradiční řemesla mohou prolínat s moderními technologiemi a designem. Součástí byla také možnost vyzkoušet si na místě jednoduché základní pracovní postupy, kterou i náhodní návštěvníci akce hojně využili. Díky zázemí poskytnutému Českým muzeem stříbra a také díky příznivému počasí byla tato venkovní akce pro všechny zúčastněné jistě příjemně a smysluplně naplněným dnem.

…účast na posvícení v Libáni

Jičín, město pohádky
Jičín se letos opět proměnil v město pohádky. Po delší odmlce se studenti a studentky turnovské „špéry“ opět aktivně zapojili do této populární akce, což byla ideální příležitost prezentovat své obory a zároveň zapojit děti do různých aktivit. Hlavní atrakcí stánku SUPŠ a VOŠ Turnov byla interaktivní prezentace pomocí speciálního pohádkového kola. Děti si mohly zatočit kolem a podle místa, na kterém se zastavilo, se dozvědět, jaký obor by mohly studovat na této škole. Zároveň měly příležitost vyfotografovat se s různými rekvizitami, odkazujícími na obory, které se na SUPŠ a VOŠ Turnov vyučují. Nejenže se děti mohly dozvědět více o možnostech studia na SUPŠ a VOŠ Turnov, ale měli i možnost samy se výtvarně projevit a vybarvit tematicky zaměřené omalovánky přímo ve stánku školy. Tato akce byla pro studenty školy skvělou příležitostí pro komunikaci s veřejností a prezentaci svých dovedností a znalostí.

Akce v historické kovárně v Dobrušce
Na konci září se zástupci turnovské školy také objevili na Svatováclavském kování ve východočeské Dobrušce. Předvedli zde své umění v odlévání kovů. Akce probíhala v jedné z nejstarších dochovaných kováren v blízkém okolí. Jak řekl jeden z pedagogů školy: „Kovárna doslova ožila ukázkou slévárenství a výzdobou uměleckých děl z naší školy. Byli jsme velice příjemně překvapeni ohlasem návštěvníků, které ukázka velice zajímala.“ Šlo o další popularizaci jednoho z krásných oborů, který se na škole vyučuje.

Umělecká řemesla na posvícení v Libáni
Posvícení v Libáni je obnoveným svátkem, který určitě přinesl radost a zábavu pro celou městskou komunitu. Na náměstí se objevily tradiční stánky, mezi nimiž nechyběla prezentace různých řemesel. Návštěvníci ale měli možnost vidět něco nevšedního – ukázku řemesel v podání studentů turnovské „špéry“. Příchozí si mohli vyzkoušet ruční ražbu mincí, vyrobit si drobné jednoduché šperky, byli svědky broušení ornamentů do kosti a viděli i práci na úpravě odlitků z bronze a hliníku. Zájem o netradiční stánek školy byl opravdu veliký a návštěvníci se od studentů dozvěděli spoustu zajímavých informací o uměleckých řemeslech a technikách, které se učí na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Pro školu to byla zajímavá možnost prezentace na rozhraní východních a středních Čech.

Jiří Zemín, SUPŠ a VOŠ Turnov, jiri.zemin@sups.info
https://www.sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.