TURNOVSKÁ „ŠPÉRA“ OTEVÍRÁ O VÍKENDU SVÉ DVEŘE

0

Design, móda, akční umění! Na toto všechno se mohou těšit návštěvníci, kteří zavítají poslední květnový víkend (28. – 29. května)  do budovy Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově. Škola bude již tradičně otevřena pro širokou veřejnost jako součást bohatého programu Staročeských turnovských trhů. Letos je pro ty, kdo si návštěvu školy nenechají ujít, připraven opravdu bohatý program, například odlití zvonu, 2. ročník svářečského sympozia METALART SCRAP 2016 na dvoře školy, komentovaná módní přehlídka autorských šperků ad.

Sobota 28. května
* 8.00 – otevření budovy školy veřejnosti, možnost prohlédnout si interiér školy, školní dílny, výtvarné ateliéry, výstavu v prostorách chodem, aktuální výstavy ve vybraných učebnách a výstavním sále
* 8.30 – zahájení svářečského sympozia METALATR SCRAP 2016 na dvoře školy, v případě nepřízně počasí v dílně UZ
* 9.00 – komentovaná módní přehlídka autorských šperků ve vestibulu školy
* 10.00 – začátek práce na formě pro odlití zvonu v prostoru za kovářskou dílnou
* 11.00 – komentovaná módní přehlídka autorských šperků ve vestibulu školy
* 14.00 – odlití zvonu
* 15.00 – komentovaná módní přehlídka autorských šperků ve vestibulu školy
* 16.00 – vyjmutí zvonu z formy
* 17.00 – uzavření budovy školy

Neděle 29. května
* 8.00 až 17.00 – otevření budovy školy veřejnosti
* 9.00 – komentovaná módní přehlídka autorských šperků ve vestibulu školy
* 11.00, 13.00 a 15.00 – komentovaná módní přehlídka autorských šperků ve vestibulu školy

ÚSPĚCHY ŽÁKŮ „ŠPERKÁRNY“
Škola je mnohaletým členem Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory ČR, asociace, která spojuje ty nejstarší a nejkvalitnější umělecké školy v naší republice. A právě tato asociace již popáté vyhlásila celostátní soutěž STUDENTSKÝ DESIGN 2016.
n201605251514_oso_62_016_supsPořádající školou byla tentokrát Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno. Sem školy zaslaly na 180 studentských prací v pěti kategoriích: grafický design, produktový design, oděv, sklo a multimédia.
 Celkem bylo ze všech prací oceněno 30 děl. Jednou z laureátek soutěže se stala žákyně oddělení zlatnictví a stříbrnictví Marie Vosejpková se svou soupravou šperků s využitím granátové techniky. Na fotografiích má tuto soupravu na sobě sama autorka, která pracovala pod vedením ak. mal. Jiřího Studničky. V tak bohatě zastoupené kategorii produktového designu si tohoto ocenění velmi vážíme.
Oddělení zlatnictví a stříbrnictví se může pochlubit i dalším úspěchem. Již v minulém školním roce byla na naší škole vyhlášená soutěž ve spolupráci DUV Granát Turnov a Muzea Vltavínů v Českém Krumlově na návrh šperku, jehož součástí bude hrubý, neopracovaný vltavín (zelený tektit, který vznikl asi před 14 miliony lety při dopadu obrovského meteoritu na území dnešního Bavorska), zasazený do stříbra. Zadání se ujali naši žáci ve třetím a čtvrtém ročníku a vznikla tak celá řada výborných i méně úspěšných návrhů.
A právě jeden z návrhů naší žákyně bude vyráběn a prodáván v Českém Krumlově v Muzeu Vltavínů. Jedná se o návrh přívěsku Magdaleny Bíbové, nyní žákyně 4. ročníku SUPŠ a VOŠ Turnov.

DALŠÍ PRAXE KOVÁŘŮ V RAKOUSKU
Již šestý rok odjeli na jaře kováři ze SUPŠ a VOŠ Turnov na čtrnáctidenní odbornou praxi do rakouského městečka Ybbsitz, aby zde podle starostou vybraného návrhu vytvořili další umělecké kované dílo. V předcházejících letech se stále prohluboval vztah školy s tímto malebným městem, vztah velmi přátelský, kdy snad všichni obyvatelé města poznají známé tváře z Turnova, ať je to ředitelka školy, pan Kaláb jako doprovod žáků, pan Kyncl jako mecenáš školy a těchto akcí, paní Knížková jako tlumočnice a řada dalších, kteří se na praxích našich kovářů podílejí.
Postupně začaly Ybbsitz zdobit mříž na oknech Galerie Alfréda Habermanna, plot u historické budovy, tři kované kříže, jeskynní rytíř Tannhäuser, několikametrové dvě odkvétající pampelišky.
Letos dal starosta Ybbsitz Josef Hofmarcher jako zadání práce pro odbornou praxi vyzdobení dvou třímetrových výklenků v průchodu u historického řemeslného domu. Ze vzniklých návrhů si pak v březnu vybral dílo Petra Novotného, žáka druhého ročníku.
Toto šestileté období spolupráce bude letos završeno otevřením výstavy prací našich kovářů při Ferraculu,  které se koná každé dva roky jako mezinárodní setkání uměleckých kovářů a kde je naše škola prezentována jako nejlepší ve střední Evropě. Dne 17. června budou na slavnostním zahájení Turnov prezentovat zástupci školy, ale doufáme, že nás podpoří i zástupci města Turnova.

Ing. Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov, jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.