TATOBITY SLAVILY

0

Celkem 468 obyvatel přímo v Tatobitech a 99 na Žlábku. A pro ně a pro jejich příbuzné a známé třídenní program jako připomínka pětistého výročí obce. A připomínka důstojná! „Akci jsme začali připravovat již před Vánoci, každý z patnácti zastupitelů dostal nějaký úkol, oblast, za kterou byl odpovědný. Sjezd rodáků s takto rozsáhlým programem přece jen neděláme každý den, tak jsme si práci rozdělili. Odměnou je nám radost a spokojenost občanů i těch, kteří se do obce, kde mají své kořeny, přijeli podívat,“ rekapituluje starostka Lenka Malá. Nejvzdálenější účastníci přijeli z Rakouska, další pod Kozákov dorazili z různých koutů Čech a Moravy. Už více než 250 lidí na pátečním divadelním představení v podání místních ochotníků dalo tušit, že připravený kulturní program nezájmem lidí trpět nebude.

n201406250952_oso_51_014_tatobity„Mám radost z plného sálu kulturního domu při sobotním zahájení, hodně lidí přišlo i na setkání s litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Ti, kdo ho neznali, byli příjemně překvapeni jeho vztahem k lidem, když nezapomněl pohovořit s každým, kdo měl zájem. Velmi důstojně proběhlo setkání u pomníku padlých z 1. světové války, což je v současné době 100. výročí velmi aktuální, pro mě byla vrcholem akce u Tatobitské lípy,“ doplnila starostka.
Zde se v sobotu 21. června odpoledne sešly skoro dvě stovky lidí. Ti vyslechli projev starostky, radní Libereckého kraje Vladimír Mastník a místně příslušný senátor Jaroslav Zeman ošerpovali zástavu obce pamětní stuhou, pokřtěna zde byla kniha o Tatobitech. Ta vznikala vlivem mnoha okolností několik posledních let. Jaroslavu Bartákovi ze semilského archivu a kolektivu přispěvatelů se podařilo dát dohromady ucelenou reprezentativní publikaci, která čtenáře provede historií místa od prvních dochovaných zpráv po současnost. Je to kronika Tatobit a okolí, která by neměla chybět v knihovně žádného českorajského patriota. Kniha „Naše Tatobity“ s podtitulem „Od minulosti k dnešku“ vyšla v nákladu 750 výtisků, získat ji za nákladovou cenu 290 Kč můžete přímo ve zdejším obecním úřadu. Jen za uplynulý víkend se jí prodaly skoro dvě stovky.

201406250951_oso_50_014_tatobity

„Myslím, že se nám podařilo v obci nastartovat spolkový život, že Tatobity žijí. Už tady mám několik pozvánek na letošní podzim a zimu, snažíme se nabídku různých akcí koncipovat pro všechny generace. Ostatně tak jsme pojali i oslavy výročí Tatobit, když zde bylo vše – od dechovky po rockovou zábavu, od vystoupení pěveckého sboru a mši a koncert v kostele po obyčejné lidské setkávání. Proto bych chtěla poděkovat všem, kteří pomohli s organizací i těm, kteří na připravenou nabídku slyšeli,“ uzavřela Lenka Malá.
Jak nezapomněla doplnit, i uskutečněný sjezd rodáků jí jen potvrdil, že nejdůležitější pro vedení obce je snaha, aby zde mladí zůstávali, nestěhovali se jinam a zapojili se do veřejného života. I proto v Tatobitech připravují výkupy pozemků a stavbu inženýrských sítí k nim, aby zde byla atraktivní možnost pro individuální výstavbu. Je to podle starostky nutné i pro další fungování mateřské a základní školy, jejíž udržení je pro obec prioritní.

201406250952_oso_52_014_tatobity

201406250952_oso_53_014_tatobity

201406250952_oso_54_014_tatobity

201406250952_oso_55_014_tatobity

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.