ZDI SYNAGOGY ZPÍVALY

0

Výjimečná chvíle, když izraelská zpěvačka Victorie Hanna poslala tóny svého hlasu do všech koutů turnovské synagogy a vracela se jí ozvěna v podobě jednolitého mohutného zvuku, jakoby se spojila minulost se současností, naše doba s dobou minulou, kdy synagogou zněly modlitby a písně těch, co potom v lednu 1943 beze stopy zmizeli z města i tohoto světa…

Victorie Hanna je světově uznávaná zpěvačka z Izraele. Koncertuje a přednáší po celé zeměkouli. Narodila se v rodině rabína. „Je hluboce spirituální a věřící, ale zcela originálně překračuje tradiční obraz ženy v ortodoxním judaismu. Zpívá, i když zpěv na veřejnosti ženám v ortodoxii není povolen, zpívá modlitby a kabalistické texty, které po staletí směli číst a studovat pouze muži, zpívá jedinečnými moderními hudebními styly, nemá zakryté vlasy, nosí originální šaty,“ napsala o ní Terezie Dubinová, která se podílí na přípravě kulturního programu v synagogách v Turnově a v Jičíně. Koncerty Victorie Hanny na těchto dvou místech jsou pro ni splněným snem. Proto děkuje všem, kteří je pomohli uskutečnit. „Paní Victorie projevila sama zájem vystupovat přímo v synagogách, tedy na autentických místech spojených s historií židovského národa,“ doplnila Dubinová.

Koncert, který se v turnovské synagoze uskutečnil v úterý 16. července vpodvečer, nesl název Setkání minulosti a přítomnosti skrze hlas. Zpěvačku doprovázel vynikající izraelský hudebník, multiinstrumentalista Gershon Waiserfirer.
Na koncert do poměrně malé synagogy přišla zhruba stovka lidí. Ti vytvořili výjimečnou atmosféru, kterou si zpěvačka moc pochvalovala. „Za deset let pořádání kulturních akcí v synagoze se jedná o největší návštěvu. Vládla tu myslím spokojenost na obou stranách. Lidé odcházeli nadšeni, moc děkovali. Odnášeli si i CD, které Viktorie Hanna podepisovala,“ uvedla Eliška Gruberová z příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, pod kterou synagoga spadá.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.