Už jen samo o sobě sestoupit do podzemí Muzea Českého ráje, resp. Skálovy ulice, je zážitek. Potemnělé schodiště, chodby a prostory velikosti malých místností, kde se lze jen dohadovat, k jakému účelu sloužily. Můžete zde i naplno rozvinout svoji fantazii a přemýšlet o tom, jak je podzemí Turnova na tato tajuplná místa bohaté. V pátek 18. května vpodvečer měli první zájemci možnost v rámci Muzejní noci po několika letech podzemí opět navštívit. Od roku 2011, kdy bylo sklepení zpřístupněno, to bylo možné jen dvakrát. Nyní je to v souvislosti s unikátní výstavou „Luminiscence – cesta světla“, která je jedním slovem úchvatná a velmi hlasitě si říká o turnovskou výstavu roku 2018!
„Původně se jednalo o malý projekt, chtěli jsme na pozadí panelů na téma luminiscence, jejichž autoři jsou Ivan Pelant a Jan Valenta z MFF Univerzity Karlovy, tento jev jen rámcově přiblížit. Následně nás napadlo umístit výstavu do sklepení muzea, kam se návštěvník běžně nedostane, a rázem z toho byla poměrně náročná akce. Velmi při této příležitosti děkuji firmě Crytur, která se na výstavě významně podílela a navíc nám ještě věnovala nové výstavní vitríny,“ přibližuje za tvůrce výstavy Jan Bubal, mineralog muzea.
Návštěvníci budou překvapeni, až uvidí předměty denní potřeby, jídlo nebo bankovky hrát různými barvami. „Jev luminiscence vzniká excitací atomů, což lze docílit odlišnými způsoby, například na výstavě použitým působením ultrafialových paprsků, chemickou reakcí nebo zahřátím. Podle toho, čím bylo vybuzení atomů způsobeno, rozlišujeme různé druhy luminiscence, které jsou na výstavě postupně představeny,“ vysvětluje Jan Bubal.
V podzemí bylo instalováno ultrafialové osvětlení. Světélkuje zde všechno. Živý škorpion, rostliny, minerály, lahve, zvýrazňovače, speciální luminiscenční sklo či kari koření. „Světlo člověka odedávna fascinuje, na této výstavě mohou návštěvníci vidět předměty z běžného života i předměty, které jsou jim neznámé a jsou schopné luminiscence, tedy světélkování v UV záření,“ doplňuje Bubal.
Výjimečnou výstavu v podzemí Muzea Českého ráje v Turnově můžete navštívit až do 2. září t. r. v otevíracích hodinách muzea. Na cestu do sklepení budete vybaveni ochrannou helmou a baterkou, dovnitř z důvodu bezpečnosti mohou být vpuštěny maximálně 15členné skupiny. V podzemí je stálá teplota kolem 8 ˚C, takže svetr či mikina se hodí…