POČASÍ. JAKÉ BYLO A JAKÉ NÁS ČEKÁ?

0

Průběh uplynulého léta byl na Turnovsku velmi rozmanitý a nestabilní, i když nakonec celkově léto můžeme charakterizovat jako teplotně v mezích normálu, ale srážkově nadnormální. Červen doprovázelo mnoho letních dnů (celkem 10), kdy jsme naměřili ve stínu teploty nad 25°C) a jen dva dny tropické s denní teplotou nad 30°C, ovšem teplé periody nejen v červnu, ale po celé léto nevydržely bez přerušení studenou frontou déle než čtyři dny.

Červenec byl velmi chladný a v Turnově jsme nezaznamenali v tuto dobu ani jeden tropický den a pouze pět dnů letních. Hodně pršelo a srážkové úhrny dosáhly v našem městě 188 mm, přičemž v návětří Krkonoš a Jizerských hor to bylo daleko více. Mohl za to mj. oblačný vír černomořské tlakové níže, který se vysunul směrem k západu nad Polsko a vydržel oblačností a deštěm zásobovat naše území několik dnů.

Srpen ve své první polovině byl pouze teplotně průměrný a až poslední dvě dekády a první polovina září nabízely teplejší jižní až jihozápadní prodění a místy i rekordní teploty. Srpen v Turnově nadělil celkem 11 letních a šest tropických dnů a první polovina září ještě také dva tropické a čtyři letní dny. Stále se ale často vyskytovaly místní bouřkové formace nebo přeháňky.

 
Nejvíce dnů s bouřkou bylo v červnu – 11 dnů a v srpnu – 10 dnů, přičemž některé bouřky byly i velmi silné.
 
Jaká je prognóza na nadcházející podzim? Poměrně klasická: Pozvolný pokles teplot v říjnu a listopadu po jedné výrazné cyklóně od západu se silným větrem a dešti. První sníh v Turnově by mohl již zahrozit na konci října, ale nevydrží.
 
S napětím jsme čekali, jak se v polovině září v našich končinách projeví zbytek hurikánu Katia,který putoval Atlantikem z oblasti Karibiku a Baham. Katia se decentně propojila s tlakovou Islandskou níží a nafoukala k nám příjemný a teplý oceánský vzduch bez výraznějších projevů.
 
Vlastík Brůček, APC Turnov
Brucek.Vlastimil@seznam.cz
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.