ZA MÍLOU HOLASEM

0

(aktualizováno)
Býval to věkem asi nejstarší herec v zemi, který aktivně hrál divadlo. V představeních turnovských ochotníků vystupoval ještě ve svých devadesáti letech. Až na poslední roky se uchýlil do Domova důchodců Pohoda. V divadelních kruzích i mezi kynology jde o velmi váženou a respektovanou osobnost. Stále v dobré náladě.
A to je asi ten nejlepší recept na dlouhověkost. Miloslav Holas se vloni na podzim dožil nádherných 100 let!

Jeho životní pouť se uzavřela v sobotu 1. února. Poslední rozloučení proběhne v pátek 7. února od 13.00 hodin ve zdejší smuteční síni.

Připomeňme si ho v projektu Češi Českého ráje – ZDE.

LOUČENÍ
Tento rok s číslem dvacet na konci je rokem výročí významných událostí, nových výzev i loučení.
Loučení je někdy hodně těžké a nechce se nám věřit a přijmout u některých osobností ten fakt, že jsme lidé smrtelní. Pan Miloslav Holas byl ve své úctyhodné stovce plný vnitřní síly ducha. Tělo sláblo, ale on sám byl zcela výjimečný v přijetí všech darů života, které mu byly osudem dány. Nejstarší člen ochotnického divadla, se kterým byl vnitřně spojen silným poutem. Měla jsem to štěstí, stejně tak jako u Ladunky Petrnouška, stát s ním dvakrát na jevišti v devadesátých letech. Byl jedinečný ve ztvárnění role a byl také velmi moudrý, galantní a vstřícný.
V kronikách knihovny je zapsán v květnu roku 1993 při uvedení knihy pana Mikulicy Poznej svého psa, kde doplnil tento pořad praktickými ukázkami ze své kynologické praxe. Svého psa vlčáka miloval silně a věnoval se jeho výcviku mimořádně. Předával své zkušenosti dalším stejně zapáleným.
Poslední mé setkání s panem Holasem proběhlo při vánočním pořadu v Pohodě, kde jsem měla možnost mu ještě popřát hodně sil a duševní svěžesti, které měl na rozdávání. Vždy mně říkal při každé návštěvě: „Rád bych šel na váš pořad, ale když oni právě v tu dobu dávají komisaře Rexe, a to musím vidět. Vždyť víte, jak pejsky miluju a ten Rex je stejně nadaný, jako byl ten můj nezapomenutelný psí kamarád.“ A pak ještě dodával: „Vždycky si na vás vzpomenu, když se dívám z okna pokoje směrem k Hlavatici. Jak se vám tam asi šlape třeba večer, když jdete z nějaké akce, paní Evo.“ …
Pan Holas prožil naplněný život a zanechal tu kus svého já. Zapsal se do historie turnovských osobností, na které budeme s úctou a vážností vzpomínat. Ať jej přijme „herecké nebe“ jak si právem zaslouží!
Eva Kordová

ANGAŽMÁ U SHAKESPEARA PŘIJAL NEJSTARŠÍ HEREC NA SVĚTĚ
Svůj širák odhazuji v dál, nechť s grácií tam leží on,
svůj plášť zvolna spouštím, jenž mne halí…
Po jedné zkoušce na hru Láskou posedlí jsme chtěli Mílu Holase vyprovodit domů a pak jít ještě trochu žít. To jsme narazili. Míla šel ve svých devadesáti s námi a v nočním klubu dokonce tančil s jednou z nejkrásnějších hereček, jako by tam na něho čekala.
V devadesáti také stanul naposledy na jevišti: „Pane Holas, vy jste nejstarší herec na světě, který stojí na jevišti a mluví,“ řekl mu Saša Gregar (předseda východočeských divadelníků) při předávání řádu Zlatého Tyla. Roli starého otce si zahrál i v Poděbradech na přehlídce nejlepších činoherních inscenací a poté v pražském Činoherním klubu. „Pane Holas, máte hereckou smlouvu na deset let!“ říkám. „Hm, tak to mi bude 100.“
Smlouvu dodržel, velký bard, o rok starší než Spejbl, člověk, který vždy raději poslouchal, než mluvil, dodržel a na jeviště se naposledy vrátil, i když prostřednictvím kamery, se svou zdravicí k výročí souboru.
Míla Holas miloval divadlo, pejsky a život. Myslím, že byl jeden z mála, který dokázal naslouchat i těm nejtišším lidským tónům. A také rozuměl zvířecí řeči, to se rozumí.

Mílo, pozdravujte všechny ty bardy, se kterými jste hrál a o kterých jste nám vyprávěl a my vám slibujeme, že ve jménu praotce turnovských divadelníků pátera Antonína Marka potáhneme tu káru dál.
Za turnovskou Thálii Petr Haken

V pátek 1. září 2017 se v turnovském Domově důchodců Pohoda v ulici 28. října uskutečnily oslavy 15. výročí od zahájení provozu. Nejstarším obyvatelem domova důchodců již v té době byl legendární turnovský ochotník a kynolog Miloslav Holas (na snímku je s jednou z pečovatelek).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.