PIVOVAR SVIJANY HOSTIL BLÍZKÉ SETKÁNÍ JINÉHO DRUHU

0

K velice nezvyklému setkání došlo v půli října v kulturní místnosti svijanského pivovaru. Dostaveníčko s největším příznivcem a podporovatelem regionálního fotbalu, s exředitelem Františkem Horákem, jenž v srpnu t. r. oslavil své 80. narozeniny, si tu daly minimálně dvě generace turnovských ligových fotbalistů.

O výjimečnosti akce svědčí mj. také to, že z Hradce Králové sem s manželkou dorazil legendární kanonýr votroků, a později také Turnova, Míra Merkl, držitel ojedinělého výkonu z roku 1976, o kterém si dnešní šuteři zřejmě mohou nechat jenom zdát, natož jej překonat. Tenkrát v černo-bílém dresu kvůli zranění Merkl odehrál jenom 14 mistrovských utkání, a i přesto se stal se 16 góly nejlepším střelcem ligy! Husarským kouskem je bezesporu bilance, kdy ve třech zápasech vstřelil 10 gólů! „Při výhře nad Uherským Hradištěm 5:0 jsem dal všechny branky, dále jsem Hradci svým gólem zařídil remízu s Opavou 1:1 a v derby s Pardubicemi jsem k vysokému vítězství 7:0 přispěl čtyřmi brankami,“ přiblížil pro TvA jako vždy skromně známý útočný tank. Na své začátky v turnovském dresu vzpomínal s úsměvem také Jarda Chramosta, který coby záložník dříve býval postrachem gólmanů. Nyní se před ním třesou především všechny ryby v Jizeře. „Góly tehdy byly hlavně výsadou útočníků, takže když jsem z pozice halva dal svůj první gól, pronesli mazáci jen – náhoda! Za týden při druhé trefě už připustili, že to už je něco jiného a asi tam nějaký talent bude. Týden na to jsme hráli na žižkovské Viktorce s pražskou Duklou. Po rohu jsem to asi metr za velkým vápnem parádně trefil mým oblíbeným halfvolejem tak, že balon jako raketa od země skončil stoupající přímkou přesně pod břevnem. Když potom z ústa Míry Merkla zaznělo, ty vole, to by snad skončilo až na Václaváku, věděl, jsem, že mě kluci začali brát.“

Jak dokazuje historický bulletin, Turnov měl fotbalově vždy co nabídnout a jeho hráči okusili travnatý koberec nejednoho ligového mužstva, sparťanskou Letnou nevyjímaje. Na snímku Vlastimila Harvana jsou ligoví dorostenci Sklostroje v Ďolíčku před utkáním s Bohemians. Trenér Sedláček měl k dispozici následující kádr. Zleva stojí Muška, Horáček, Kopecký, kapitán Škoda, Mach, Dlask, Smorádek a gólman Hartman. V pokleku jsou zleva Halama, Bubák, Stanislav Dlouhý, Drahoňovský, Vlasta Dlouhý a Sváťa Svoboda.

Ze Slovenska přijel Františku Horákovi pogratulovat, a své bývalé spoluhráče pozdravit, dokonce i legendární Marián Lovíšek. Vedle gólmanů Milana Hamana, Zbyňka Kotrmana a Václava Hubeného zasedli společně ke stolům s bohatým občerstvením také bývalý hráč a trenér Turnova, a posléze také Mladé Boleslavi, Karel Stanner, jeho parťáci Pepa Netušil, Láďa Beneš, bratři Josef a Jiří Adamové, Karlové Urbánek s Nedvědem, Liberečan z Mníšku František Erban, již zmíněný Jarda Chramosta, současný masér třetiligového FK Přepeře Ruda Gergel, který se přítomným pochlubil epizodní filmovou rolí v oblíbeném televizním seriálu Policie Modrava, a dále pak veteráni Vilda Hnízdo s Kahounem a „mladík“ Vavřík.

Sešlost přišel také pozdravit Horákův nástupce v čele pivovaru Roman Havlík. Došlo také na exkurzi zájemců, kterou vedl svijanský podsládek Martin Knytl, jemuž z pozice šéfa údržby sekundoval Zdeněk Bubák, který zároveň zastupoval mladší generaci staré gardy fotbalového Turnova. Další sraz si po letech opět nenechali ujít ani bývalí hráči Mnichova Hradiště Petr Hocke a Láďa Novotný s nestorem tamní kopané Laurinem, dále pak Turnovští Štefan Šumeraj, Jirka Šimek a Petr Jirásko. Ze Semil přijel prošedivělý forward Dušan Mráz. Z Trutnova až do Svijan vážil cestu bývalý spolehlivý stoper, a nyní divizní trenér Miloš Dvořák, a z dalekých Teplic také Jirka Beneš, který se svými humornými vzpomínkami na turnovské angažmá postaral spolu s dobrým svijanským pivem o dobrou náladu všech přítomných.

Úsměvy na tvářích náhle omládlých plejerů vyvolávaly také kolující staré fotografie a zažloutlé novinové výstřižky z jejich minulosti. „Strašně mně potěšil zájem i účast kluků, kteří dorazili, abychom mohli Františkovi Horákovi poděkovat za jeho letitou spolupráci, bez níž si nejen turnovský fotbal nedokážu vůbec představit, a hlavně mu dodatečně popřát k jeho významnému životnímu jubileu, pokud možno co nejpevnější zdraví a další radost z fotbalu. Poděkovat musím také lidem, kteří na náš příjemný večer přispěli, se vším mně pomohli a někteří z nich se pak starali o naše žaludky a stálý přísun lahodného pivního moku,“ prohlásil hlavní organizátor – bývalý ligový bek Petr Horáček, který nedávno oslavil kulatých 60 let, stejně jako též přítomný Jiří Šteffan, současný předseda FK Turnov, usilujícího o další návrat do divize. Jejich vrstevníka Zdeňka Bubáka oslava šedesátky i s tímto menším předstihem v nadcházejícím prosinci teprve čeká. Zcela spontánně byla během večera zapálena svíčka, jako vzpomínka na hráče, kteří už kopou ve fotbalovém nebi.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.