PĚNČÍNŠTÍ DOSTALI VÁNOČNÍ DÁREK

0

Malá slavnost za účasti desítek lidí z Pěnčína a okolí se uskutečnila v podvečer 26. prosince. Obecní kaplička ve středu obce má opět fungující hodinový stroj. Čas v obci bude odměřován jako za časů předků. Je už málo lidí v obci, kteří si na bijící hodinový stroj pamatují, protože ten není v provozu od druhé světové války! Kaplička dostala i nové nasvícení, je kompletně opravena a dělá Pěnčínu čest. „Navázali jsme na práci předchozího starosty, kdy se udělala nová střecha a fasáda. Vloni jsme nechali vyrobit nové dveře, zbývalo už jen zrestaurovat hodinový stroj,“ přiblížil starosta Pěnčína Karel Bičík.

Samotná kaplička je z roku 1873. Uvnitř býval i vyřezávaný oltář z dílny Mistra Buška, ten ale v 50. letech zmizel neznámo kam. Zvon byl zrekvírován za války, nový byl odlit a do kaple instalován až začátkem 70. let minulého století. Zvonilo se na něj ale pouze v případě, že někdo v obci zemřel. „Hodinový stroj jakoby zázrakem ve věži zůstal. Ono to má svoji logiku, nebylo by totiž jednoduché ho sundat dolů bez vybourání části kapličky,“ zdůvodňuje starosta skutečnost, že historický stroj ve věži přežil netknutý celá desetiletí. Vyroben byl v roce 1893 v Německu, resp. na míru dodělán u brněnského hodináře Františka Moravuse, což bývala velmi uznávaná hodinářská firma. Stroj se dochoval téměř v kompletním stavu, což ocenil i restaurátor, ak. sochař Petr Skála, který mu letos vdechl nový život (Skála je mj. hlavním orlojníkem orloje na Staroměstské radnici v Praze).

n201112271201_oso_92_011_pencin

n201112271201_oso_93_011_pencin

n201112271201_oso_94_011_pencin

Hodinový stroj v Pěnčíně je tzv. čtvrťový, oznamuje tedy každou čtvrthodinu. Nově se nenatahuje ručně, ale za pomoci elektromotoru, který v intervalu 12 hodin vytáhne závaží. Čas je řízen dálkově za pomoci počítače, je tu tedy spolehnutí na to, že hodiny půjdou naprosto přesně. Oprava vlastního stroje přišla obec na 130 tisíc korun, od ministerstva pro místní rozvoj pěnčínští dostali na opravu kapličky třísettisícovou dotaci.

„Doufám, že bijící hodiny na naší kapličce do obce přinesou příjemnou, sousedskou atmosféru. Trochu jsem měl obavu, jestli nebudou stížnosti, že odbíjení bude někoho rušit, ale zatím jsem nic takového nezaznamenal. Pravdou je, že zvuk je to lahodný a ne tolik hlasitý, takže doufám, že místní lidé hodiny, které nám tu zanechali naši předkové, přijmou,“ uzavřel starosta Bičík.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.