OSLAVA PADESÁTÉHO VÝROČÍ ZNOVUOTEVŘENÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY V TATOBITECH

0

V úterý 1. března se konalo u příležitosti padesátého výročí znovuotevření mateřské školy v Tatobitech slavnostní odpoledne. Mateřská škola byla v Tatobitech otevřena 1. února 1946, ale již 15. ledna 1952 byla pro malý počet dětí uzavřena. Ve školní kronice se o tom píše následující: Ministerstvo školství povoluje mateřské školy pouze s celodenním provozem pro děti zaměstnaných matek. Poněvadž v naší mateřské škole není dostatečný počet dětí zaměstnaných matek, neboť v zemědělství jsou za zaměstnané počítány pouze matky v III. a IV. typu JZD, uzavřel ONV dnem 15. ledna 1952 dočasně naši mateřskou školu. Dlouhých devět let se poté čekalo na znovuobnovení jejího provozu. Zápis do mateřské školy byl proveden 23. února 1961. Do školy bylo zapsáno 21 dětí převážně z dělnických rodin. Vyučovat se započalo 1. března 1961 v budově Základní devítileté školy 1. – 5. postupový ročník. Tak praví kronika.

A protože na letošní rok připadlo padesáté výročí znovuotevření MŠ, uspořádali jsme pro širokou veřejnost slavnostní odpoledne. Nejdříve se účastníci setkání mohli podívat do expozice „Staré školy“, která je vybudovaná v půdních prostorách, všichni si také prohlédli současné prostory školy. V 16.00 hodin vypukla hlavní část oslav v sále tatobitského kulturního domu. Hlavním bodem programu byla prezentace knihy, která byla u této příležitosti vydána. Její název je Kronika Mateřské školy Tatobity 1961 – 2010. Kniha mapuje celé padesátileté období mateřské školy v obci. Jedná se o celistvý, úplný a nezkreslený přepis dochovaných kronik mateřské školy. Nebylo a není cílem nic komentovat či jinak se vyjadřovat k popisovaným událostem. Co stalo se, nejde odestát. Chtěl jsem jen, aby se nezapomnělo na to, co se tu za půl století podařilo udělat pro naše nejmenší. Některé pasáže jsou psány srdcem, jiné pouze pro formu. Ale to s sebou nesla doba, ve které jednotlivé zápisy vznikaly.

Po představení nové knihy následovalo vystoupení malých Berušek, jak se již deset let jmenují nejmenší děti z Masarykovy ZŠ a MŠ. Berušky zpívaly, recitovaly a tančily. Na řadu také přišla dramatizace pohádky na motivy básničky Františka Hrubína Malá pohádka o řepě. V závěru představení předvedli předškoláci, co všechno se už stačili naučit v kroužku hry na flétnu. Navazující neformální posezení krásně vzpomínkové odpoledne zarámovalo. Kéž by takovýchto okamžiků v naší uspěchané době bylo víc…

 

Pavel Vaněk, ředitel ZMŠ Tatobity

zs.tatobity@seznam.cz

(redakčně kráceno)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.