OHRAZENICE 2018: ROK INVESTIC

0

Přes 80 milionů korun bude letos „utraceno“ v Ohrazenicích, obci, která přímo navazuje na Turnov. Má 1 100 obyvatel, což je po Rovensku pod Troskami a společně s Příšovicemi a Malou Skálou nejvíc v regionu Turnovska. „I když je napojení na město zřejmé, máme svoji školu, školku – a dostatečně bohatý společenský život, kterého se rádi účastní i Turnovští,“ přibližuje starosta Ohrazenic František Novák.

Starosta zapaluje olympijský oheň

V sobotu 10. března se tu konala akce nazvaná „poMasopustu“, což byly tentokrát ozvěny olympijských her v Koreji. Pro děti byly připraveny různé soutěže inspirované hrami, obcí putovalo víc než šest desítek dětí a dospělých. „Na začátku roku se u nás vždy koná tradiční masopustní obchůzka. Letos byla termínově déle, a tak jsme ji doplnili o aktuální olympijskou myšlenku,“ doplňuje starosta.
Další tradiční akcí je výlov rybníka, koná se zde kuličkiáda, dětský den a v létě se na hřišti nad návsí odehrávají různé sportovní turnaje. V listopadu pak putují obcí děti při Svatomartinském veselení, a o Vánocích se na společném zpívání obyvatelé scházejí u místní kapličky. Pořadatelem všech zmíněných akcí je TJ Sokol Ohrazenice s podporou obce.

Olympijské hry – nástup družstev

…průvod obcí

V letošním roce obec, která sama disponuje 11milionovým rozpočtem, čekají investice za nějakých 82 milionů korun. V podstatě to začalo už vloni, kdy byla s dotací 560 tisíc za celkových 700 tisíc opravena požární nádrž a do dvou let by kolem ní mělo vzniknout odpočinkové místo, v létě s možností koupání.

V těchto dnech již začala stavba vodojemu, který bude stát nad obcí u hřbitova a bude svojí 27,5 metrů vysokou věží, zakončenou zásobníkem v podobě velké koule, už letos na podzim velmi viditelnou součástí nejen Ohrazenic, ale celého regionu. Investorem je Vodohospodářské sdružení Turnov.

…slalom

…hokej

„To zásadní nás ale čeká stejně jako Turnov v Nádražní ulici, resp. v jejím pokračování do Ohrazenic. Katastr naší obce začíná u turnovské Pacltovy ulice, nové sítě se budou budovat až na Pyrám, a součástí stavby je i nový chodník od Pyrámu až na Potůček, který už je v katastru Přepeř,“ vypočítává stavební akce starosta. Dodatečnou úpravou projde i samotná křižovatka u Pyrámu.
Pro dopravu po dobu stavby je důležitý provizorní nájezd u bývalého autosalonu, nyní stavebnin. Starosta věří, a společně s turnovským starostou intenzivně usilují o to, aby se z dočasného stal nájezd trvalý, což lidem z obcí ve směru od Pěnčína i obyvatelům Ohrazenic významně pomůže při cestě autem do centra města. Nebudou totiž muset popojíždět frekventovanou Nádražní ulicí. „Také bychom rádi provedli výstavbu sjezdu do Fučíkovy ulice, což je další velmi důležitý prvek pro zlepšení dopravy v této lokalitě, který se nerealizoval už v době výstavby průtahu městem a dnes se jeví jako nezbytný. Když už byly Ohrazenice rozpůleny čtyřproudou silnicí, tak ať také místním i okolním obyvatelům slouží k odlehčení dopravy v obydlených částech Ohrazenic a Turnova,“ dodává starosta.

Kolem opravené požární nádrže vznikne odpočinkové místo, v létě s možností koupání

A aby byl výčet letošních stavebních aktivit v Ohrazenicích úplný, tak ještě jmenujme rekonstrukci koryta zdejšího potoka, což je zhruba 11milionová investice Povodí Labe, přeložky elektrického vedení – kabely půjdou do země; pro obec to ale znamená nové veřejné osvětlení. „Upravíme ještě část obecních komunikací, rádi bychom upravili prostor u kapličky a výhledově i na návsi, v plánu je elektronická úřední deska, zateplení budovy obecního úřadu letos naváže na loňské zateplení mateřské školy. V poslední fázi příprav je záměr výstavby Ohrazenického Kulturního Objektu (OKO). Do konce letošního roku bychom měli mít k dispozici projektovou dokumentaci. Kulturní dům by měl být na místě kdysi známé restaurace U Dědečků, kde je dnes zbořeniště,“ uzavřel starosta Ohrazenic František Novák.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.