OHLÉDNUTÍ ZA CHOVATELSKOU VÝSTAVOU

0

Desítky lidí se v sychravém sobotním dni 24. listopadu vydaly do chovatelské haly u turnovské železniční zastávky. Někdo přišel cíleně za nákupem králičího samce či samice na chov, hodně bylo těch, kteří se přišli jen tak podívat. „Okresní výstavy pořádáme pravidelně dvě v roce, vždy poslední sobotu v červnu a poslední sobotu v listopadu,“ uvedl předseda pořádající základní organizace Českého svazu chovatelů Turnov 1 Ladislav Šic. Letos bylo k vidění na 350 králíků padesáti plemen a zhruba 120 holubů. Celkem 220 králíků bylo na prodej.

„Čísla jsou každoročně zhruba stejná. I letos vystavuje asi padesát chovatelů od nás a z okolních okresů. Máme tu i několik rarit, jako třeba nejlépe hodnocený králík letošní výstavy – zakrslý hermelín modrooký, máme tu také několik belgických obrů,“ vypočítává účast Ladislav Šic. Turnovská základní organizace je brána jako jedna z nejagilnějších v regionu, o čemž svědčí, že mezi členy nejsou jen chovatelé z Turnovska, ale i z blízkých měst v okolí, jako například Železný Brod či Semily. Chovatelé se schází pravidelně jednou měsíčně, když by někdo potřeboval pomoci, poradit jak začít s chovem, není prý problém. Stačí přijít.

n201211262206_oso_69_012_chovatel

n201211262206_oso_68_012_chovatel

n201211262206_oso_70_012_chovatel

„Naší obrovskou výhodou je, že jsme ve svém. Já jsem předsedou od roku 1974, to jsme si k výstavám pronajímali hřiště házené mezi mosty, což bylo velmi nepraktické. Potom se nám ozvali z Diasu, že tam mají nepotřebnou montovanou halu, tak jestli ji chceme, máme si ji odvézt. To bylo v polovině osmdesátých let. Pozemek u železniční zastávky jsme dostali od tehdejšího JZD Český ráj. Po roce 1989 se tu objevili restituenti, se kterými jsme se nakonec dohodli a pozemek od nich odkoupili,“ přibližuje Šic. Jediný problém je mírný úbytek členů, staří odcházejí a mladých přichází mezi chovatele méně, i když zrovna letos se novými členkami staly tři mladé dámy… Činnost základní organizace každoročně podporuje i město Turnov.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.