OBECNĚ PROSPĚŠNÁ SPOLEČNOST PRO ČESKÝ RÁJ ZÍSKALA VÝZNAMNOU FINANČNÍ PODPORU

0

Území Obecně prospěšné společnosti (o.p.s.) pro Český ráj se rozkládá od západních Krkonoš přes jižní část Turnovské pahorkatiny až do Mnichovohradišťské kotliny. Tato pískovcová oblast s četnými přírodními a historickými dominantami, jako jsou například Trosky, Humprecht, Vyskeř, Hruboskalské skalní město a hrad Kost, je součástí chráněné krajinné oblasti Český ráj, která bezesporu patří k nejmalebnějším partiím naší republiky.

V rámci Obecně prospěšné společnosti pro Český ráj je sdruženo 33 obcí. Jsou to Bílá Hlína, Boseň, Branžež, Březina, Dobšín, Horní Bukovina, Chocnějovice, Jivina, Klášter Hradiště nad Jizerou, Kněžmost, Mohelnice nad Jizerou, Koryta, Loukov, Loukovec, Mnichovo Hradiště, Mukařov, Neveklovice, Ptýrov, Sezemice, Strážiště, Žďár, Libošovice, Mladějov, Osek, Sobotka, Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice, Ktová, Olešnice, Troskovice, Všeň a Vyskeř. Administrativně spadají tyto obce do tří krajů, a to Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého. Obce dotčeného území měly v roce 2007 celkem 22 127 obyvatel na rozloze 312 km².

Obecně prospěšná společnost pro Český ráj se rozhodla ucházet o podporu z Operačního programu Zemědělství – Program rozvoje venkova – osa IV. LEADER. Po důkladných přípravách MAS uspěla ve 2. kole výběru podporovaných regionů Evropskou unií v Programu rozvoje venkova a získala až 50 mil. Kč do roku 2013 na realizaci svého rozvojového dokumentu – Strategického plánu LEADER. V příštích pěti letech si tedy budou moci o podporu žádat obce, mikroregiony, zemědělci a podnikatelé se sídlem nebo působností na území MAS.

V následujících pěti letech budou tyto finance rozdělovány postupně jednou až třikrát ročně orgány o.p.s. podle pravidel daného programu žadatelům, autorům projektů, a to v těchto osmi opatřeních: modernizace zemědělských podniků, rozvoj ostatních podniků, lesy, cestovní ruch v obci, vesnice, krajina, vzhled obce, spolkový život.

 

Luděk Láska

ředitel o.p.s. pro Český ráj

Více informací na www.craj-ops.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.