TRAGICKÁ UDÁLOST OČIMA POLICISTŮ

0

Jan Horáček a Roman Palič. Tito dva policisté z obvodního oddělení v Turnově byli jako první u havárie osobního auta, které ve čtvrtek 12. června ráno skončilo na dně rybníka v Mírové pod Kozákovem – Bělé (o nehodě více ZDE). Uvnitř byla uvězněna matka s dcerou. Policisté nezaváhali ani vteřinu, skočili do rybníka a snažili se je z auta vyprostit. Jan Horáček je u policie pátým rokem, jeho kolega Roman Palič už 27 let.

Jan Horáček: Na místo nehody jsme dorazili asi za dvě minuty od ohlášení. Na místě byla paní, která nehodu ohlásila. V běhu jsem sundával opasek se služební zbraní a z kapsy jsem odhodil mobilní telefon. Skočil jsem do vody k vozidlu, které se nacházelo ponořené těsně pod hladinou. Bylo otočené na střeše. Urychleně jsem se snažil otevřít dveře řidiče a zadní dveře z této strany, což se mně nepodařilo. Přeskočil jsem tedy na druhou stranu a ponořil se pod hladinu ve snaze nahmatat kliku dveří spolujezdce. To se mně podařilo a dveře jsem pootevřel, ale byly opřeny o dno rybníka. V tu chvíli byl u mě ve vodě i kolega a společnými silami se nám podařilo dveře otevřít. Ihned jsem se ponořil do útrob přední části auta. Viditelnost ve vodě byla velice špatná, neviděl jsem dále než na pět centimetrů. Kolega zatím zkoušel otevřít zadní dveře. Já jsem se ponořil za krátkou dobu asi po čtvrté, když jsem nahmatal kus textilu. V domnění, že by to mohl být řidič, jsem ho pevně uchopil, ale vytáhl jsem pouze školní batoh s učením. Poté se nám podařilo otevřít zadní dveře. V tu chvíli už byli ve vodě také kolegové hasiči s potápěčskými brýlemi.
Kolega Palič zpřístupnil zadní část vozidla hasičům. Jeden z nich asi na druhý pokus vytáhl na hladinu dívku, které podpíral hlavu, a poté jsme ji společně dostali na břeh rybníka. V ten moment někdo z kolegů vyprostil i mladou ženu. Zákrok včetně příjezdu jednotlivých složek integrovaného záchranného systému trval pouhých pár minut. Člověku to však připadá jako věčnost a na místě každý z přítomných doslova bojoval o každou sekundu, která by mohla být rozhodující, a každý ze zasahujících si to jistě uvědomoval. Bohužel to však nestačilo…

Roman Palič: Z celé události nemám vůbec dobrý pocit, protože skončila tragicky. Stále vidím, jak hasič vyprošťuje z vozidla bezvládné tělo dívky, a přemýšlím, zda nešlo nějakým způsobem zákrok urychlit. Jsem přesvědčen o tom, že jsme všichni dělali maximum, ale i přesto se sám sebe ptám, zda nešlo něco udělat jinak, abychom zachránili život mladé ženy.

S případem se detailně seznámil i krajský ředitel, plukovník Vladislav Husák, který v souvislosti s oceněním policistů komunikuje s jejich nadřízeným, vedoucím Územního odboru Semily. „Oceňuji přístup obou policistů a jejich čin osobně vnímám jako skutečně vzorový. Domnívám se, že by měli být navrženi na ocenění – medaili za statečnost, kterou uděluje policejní prezident. Tento návrh budu bezesporu iniciovat. Jsem pyšný na to, jací kolegové v rámci Krajského ředitelství policie Libereckého kraje pracují.“ Kromě tohoto ocenění zvažuje plukovník Husák navržení obou policistů do kategorie „Čin roku“ v rámci ankety „Policista roku“.

(Zdroj: Vlasta Suchánková, KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí, vlasta.suchankova@pcr.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.