NOVÝ ŠKOLNÍ ROK V TURNOVĚ S POMĚRNĚ PŘEVRATNÝMI NOVINKAMI

0

Letošní první zářijový den bude v Turnově mimořádně zajímavý. Dojde totiž k zásadním změnám v rámci zdejšího školství, a to hned u tří škol, což v posledních desetiletích nemá obdoby. Patrně nejzásadnější změnu zažijí v pondělí 1. září děti ve waldorfské mateřské škole v Daliměřicích. Stará nevyhovující budova je ta tam a na jejím místě vyrostla opravdu pěkná, barevná školka, na kterou je radost se podívat. Jak už to ale bývá, problémy při stavbě byly a na jejím konci bylo zpoždění zhruba měsíc a půl, takže radnice nyní se stavební firmou dohaduje smluvní pokutu…

„Já jsem hlavně ráda, že je to zdárně za námi. Náhradní prostory v budově střední školy ve Zborovské ulici byly sice pěkné, ale pro školku ne moc vhodné, hlavně zahrada nám chyběla. Na vlastní zařízení nové školky v Daliměřicích jsme měli nakonec pouhé dva týdny, protože když už jsme se měli stěhovat, nebyly suché podlahy, muselo se čekat. S maximálním nasazením všech zaměstnanců a rodičů jsme to ale stihli,“ ohlíží se za minulými dny a týdny ředitelka waldorfské školky Hana Lamačová. Od září sem bude chodit padesát dětí ve dvou třídách, zájem ze strany rodičů byl velký. Ze 43 přihlášek mohla škola uspokojit pouze čtrnáct! „Máme za sebou i kolaudaci, a to jak vlastní budovy, tak také nové zahrady, která se opravdu povedla. Jediné snad, co nám bude chybět, jsou samostatné ložnice, které nakonec z úsporných důvodů nejsou, ale to už jsme oželeli. Chtěla bych poděkovat všem, kdo se o stavbu školky v Daliměřicích zasadili. Ta stará, montovaná stavba tady byla čtyřicet let, tahle nová tu bude jistě mnohem déle,“ dodala Lamačová. Jak se školka povedla, se budou moci přesvědčit všichni zájemci z řad veřejnosti v sobotu 20. září, kdy zde chystají den otevřených dveří. Náklady na výstavbu hradilo město ze svého rozpočtu, jedná se o částku ve výši 21 mil. Kč, na zahradu se podařilo získat dotaci z Evropské unie.

n201408290004_oso_74_014_skoly

n201408290004_oso_75_2014_skoly

n201408290005_oso_76_014_skoly

Zásadní změnu přinese 1. září také do života základní školy (dříve „speciální“), která dosud sídlila v Sobotecké ulici. Od 1. ledna bude nově školu namísto Libereckého kraje zřizovat město, s čímž souvisí její stěhování do budovy „hotelovky“ ve Zborovské ulici, kde provoz přijde levněji, protože objekt patří městu. Stěhování uvítali i samotní učitelé, protože stav budovy v Sobotecké ulici nebyl zrovna nejlepší. Škola se nastěhovala do prostor, kde přechodně sídlila waldorfská mateřská škola. „V sedmi třídách sem bude od září chodit 65 dětí. Po letech otevíráme samostatnou první třídu, což je pro nás příjemná novinka. Prostory jsme si upravili pro své potřeby. Velké místnosti jsme přepažili sádrokartonovými příčkami, vznikly útulné malé třídy, přesně pro potřeby našich dětí. U některých tříd máme i malé herny, hodně povedená je školní družina. Myslím, že se nám zde bude dobře pracovat,“ shrnula zástupkyně ředitelky Radka Šimůnková. Na 1. září mají připraveno společné zahájení nového školního roku s obchodní akademií a hotelovou školou, se kterou sdílí jednu budovu.

n201408290005_oso_77_014_skoly

n201408290005_oso_78_014_skoly

n201408290005_oso_79_014_skoly

Poslední novinkou je opravená základní škola v Alešově ulici u nádraží, kde sídlí první stupeň ZŠ ve Skálově ulici. Škola prošla náročnou opravou, má nová okna, fasádu, velké změny jsou v interiéru, kde budou mít děti konečně i prostornou jídelnu. Na opravu školy město získalo státní dotaci. Celkové náklady byly 5,7 mil. Kč, dotace činila 2,3 mil. Kč.
n201408290005_oso_80_014_skolyNa pátek 19. září je tu naplánován den otevřených dveří, resp. malá zahradní slavnost.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.